Здається в мене коронавірус: Як перевіритися, де взяти тести і що робити далі

Розповідаємо, як діяти, якщо ви запідозрили в себе COVID-19: як визначити симптоми, які робити тести і де їх шукати і як поводитися в разі поганого самопочуття

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Здається в мене коронавірус: Як перевіри…
Фото: Shutterstock

 

 

Журналісти Depo.ua створили дорожню карту для тих, хто запідозрив в себе чи близьких симптоми коронавірусу.

Куди дзвонити, якщо є симптоми коронавірусу: номери телефонів

Якщо ви відчуваєте себе зле, контактували з підтвердженими особами або і те, і інше – ізолюйтеся, а також обов’язково носіть маску, якщо контактів (наприклад, вдома) неможливо уникнути.

Якомога швидше потрібно звернутися до сімейного лікаря (або ж, за його відсутності - до закладу охорони здоров’я, де ви лікуєтеся). Найкраще спершу це зробити телефоном – лікар оцінить ваші симптоми на ймовірність зараження коронавірусом та, залежно від вашого стану та контактів, направить на безоплатне тестування, рентген, запросить на прийом, направить до вас мобільну бригаду для збирання зразків або ж порадить поки що спостерігати за симптомами. Загалом, опцій багато і подальші дії залежатимуть виключно від конкретного випадку і фаховості лікаря.

Якщо доступу до сімейного лікаря немає – телефонуйте на обласну гарячу лінію допомоги пацієнтам з підозрою на COVID-19. Звідти до вас також можуть викликати мобільну бригаду для збирання зразків на тест (це також безкоштовно).

телефони гарячої лінії з питань covid-19

корисні контакти на посилання с питань коронавірусу

Багато хто боїться подзвонити лікарю, бо думає, що його одразу ж в примусовому порядку заберуть у лікарню. Насправді госпіталізують тільки пацієнтів із важкими симптомами, які потребують постійного медичного нагляду. 

В разі ж, якщо у вас висока температура, ви відчуваєте задишку і стан стрімко погіршується, оминайте етап з лікарем або гарячою лінією та терміново викликайте швидку, попередивши їх про свої симптоми. Бригада швидкої у такому разі, скоріше за все, відвезе вас до найближчої доступної лікарні, де у вас візьмуть мазки для ПЛР-аналізу на COVID. Очікувати на результати вам, можливо, доведеться у "сортувальному" відділенні, звідки хворих та не хворих на COVID розподіляють по різним відділенням, (а подекуди і лікарням).

Парадокс у тому, що не маючи коронавірусу, ви можете його підхопити на даному етапі.

Ті, хто вже потрапляв з підозрою на коронавірус в лікарню по швидкій, радять одразу взяти із собою речі першої необхідності: одяг, капці, засоби гігієни, в тому числі - мило і туалетний папір, а також невеликий запас питної води.

Як самотужки дізнатися, коронавірус чи застуда. Симптоми COVID-19

Система охорони здоров'я в Україні, в тому числі - у випадках реагування на пацієнтів з коронавірусом - не ідеальні, тому, на жаль, завжди потрібно мати план Б. 

Припустимо, ви почуваєтеся кепсько, маєте високу температуру, кашель, ознаки запалення легенів, але вперто не хочете дзвонити своємо чи дільничному лікарю. Чи лікар ваш не бажає визнавати серйозності ситуації і вперто стверджує, що це - сезонна застуда. 

Ви можете самотужки записатися на рентген або ж комп’ютерну томографію легенів (вона більш інформативна), далі черговий лікар може на місці їх інтерпретувати і сказати, чи потрібна вам госпіталізація. Якщо так – він дає вам направлення, за яким протягом двох годин ви викликаєте швидку, а вже вона транспортує вас у визначений медичний заклад, де вам зроблять тест.

КТ чи рентген за відсутності направлення від вашого лікаря у такому разі будуть платними, втім, це дієвий спосіб зрозуміти ситуацію в рамках кількох годин, якщо ваш стан того вимагає. Також ви можете зробити тести на коронавірус у приватних лабораторіях (детальніше про це – у тексті нижче). 

В будь-якому разі, без професійного медичного обстеження - ніяк. Проблема у визначенні коронавірусної хвороби "на око" полягає у тому, що вона протікає геть по-різному – від безсимптомного перенесення вірусу чи ознак, які легко сплутати зі звичайним ГРВІ, до запалення легенів з ускладненнями.

Найбільш поширений симптом, що зустрічається у 99% "явних" хворих на COVID – підвищена температура тіла. Тож, по суті, в умовах пандемії одна лиш ця ознака має змусити вас насторожитися та звернутися до лікаря – навіть якщо температура невисока і ви впевнені, що це дрібниця, ви вже можете бути активним розносником вірусу.

Ще одна поширена ознака – біль у м’язах, спостерігається у близько 70% пацієнтів.

А от сухий кашель по мірі розповсюдженості переоцінюють – від нього стражадють лише 60% хворих.

Окрім того, серед симптомів коронавірусу помічали нудоту, почервоніння очей, втрату нюху та відчуття смаку, діарею – і у кожної людини "коронавірусний набір" симптомів може бути своїм. 

Для визначення високого ризику захворювання ви можете скористатися наступним онлайн-опитуванням від МОЗ. Звісно ж, це в жодному разі не замінить звернення до лікаря, але може мінімально скоординувати вас.

Тест на коронавірус в приватній лабораторії: скільки коштує і який обрати

У випадку, якщо ви просто хочете перевіритися, чи раптом вже не перехворіли на COVID, або з будь-яких причин за наявності симптомів ви не хочете звертатися по направлення на безоплатний тест до сімейного лікаря, можна зробити його в одній із мереж приватних лабораторій.

При цьому варто з уважністю обирати тип тесту, який ви будете здавати.

Який тест на коронавірус слід робити: ПЛР чи ІФА

Для того, аби результати ваших аналізів були точними, потрібно чітко розуміти різницю між наявними типами тестувань, а також термінами хвороби.

ПЛР-тестування покаже наявність або відсутність у вашому організмі РНК коронавірусу. Це дослідження актуальне тільки на перших  етапах зараження та хвороби. Знайшли РНК – ви інфіковані. А от на пізніших етапах ПЛР може не виявити решток коронавірусу, у тому числі коли вірус вже опустився в легені і нижче.

Тобто, якщо ви здали ПЛР-тест і отримали негативні результати, це може означати наступні варіанти: ви не інфіковані, або ж інфіковані з мінімальним вірусним навантаженням, або ви вже перехворіли і одужали, або вірус опустився в легені.

Для усіх інших випадків більш підходящими будуть тести методом ІФА – імуноферментного аналізу, який визначає наявність хвороби або антитіл до коронавірусу. Таких тестів на коронавірус наразі є кілька типів. Гостру фазу стадії хвороби визначають за імуноглобулінами А та М (IgA і IgМ). При цьому дані аналізи варто робити не у перші дні хвороби, а на 8-10 день після появи перших симптомів.

Саме позитивний тест ІФА може стати додатковим аргументом для госпіталізації, тому його, а не ПЛР порадив здавати українцям голова МОЗ Максим Степанов. 

Є також аналіз на імуноглобуліни G, їх роблять після 14-го дня з появи перших симптомів. Їх наявність у крові означає, що ви вже перехворіли або ж інфікувалися вірусом і ваш організм виробив до COVID-19 антитіла (імунітет).

Якщо ви хочете перевіритися на безсимптомне інфікування коронавірусом або ж підозрюєте. що вже перехворіли у легкій (або не дуже) формі, то варто придивитися саме до цього типу тестування.

Скільки коштує зробити тест на коронавірус в Україні

Вартість усіх аналізів коливається у залежності від обраної приватної мережі лабораторій. ПЛР коштує від 750 до 2 тисяч гривень (буває і дорожче). ІФА – від 500 до 700 на кожен окремий імуноглобулін. Деякі лабораторії пропонують перевірити наявність двох типів антитіл за 700 грн. 

За 2500 гривень можна отримати "коронавірусний пакет" – комплексне дослідження із ПЛР та ІФА тестами.

Як зробити тест самостійно

Ще один спосіб визначити, що ви нещодавно перехворіли або ж визначити наявність інфекції на даний момент, – самостійно зробити експрес-тест на антитіла. Зазвичай такі тести перевіряють наявність антитіл IGM та IGG, їх легко купити в аптеці, попередньо замовивши в Інтернеті. Середня ціна – 280 – 380 грн. В інструкції до систем зазначають, що їх мають використовувати професіонали, а покупець має звернутися з тестом до свого сімейного лікаря. Втім, за потреби такий тест можна зробити самостійно – у наборі є все необхідне, від піпетки до ланцета, а сама процедура проста і безболісна. 

Не факт, що дані тести стануть аргументом для рішення про госпіталізацію, адже в такому випадку медикам довелося б вірити пацієнтам на слово. Однак це спосіб дізнатися про стан свого здоров'я швидше і за меншу ціну. Зазначимо, що лікарі надто покладатися на результати власноруч зроблених тестів не радять – мовляв, можна стикнутися з підробкою або ж придбати систему з недостатньою точністю.  

Я отримав/ла позитивний тест на COVID-19 від приватної лабораторії. Що робити далі?

Якщо від приватної лабораторії ви отримали позитивний результат на COVID-19, то найближчим часом з вами має зв’язатися сімейний лікар. 

Справа у тому, що усі приватні лабораторії мусять звітувати МОЗ про виявлення нових випадків коронавірусу. За вашими даними у системі визначають вашого сімейного лікаря з яким ви і будете координувати усі свої подальші дії щодо лікування.

Ви також можете випередити систему і зв’язатися з вашим лікарем самостійно – особливо, якщо ви почуваєтеся не дуже добре.

До визначення вашого подальшого лікування (це може бути госпіталізація – за наявності гострих симптомів, домашнє лікування, тощо) потрібно самоізолюватися і намагатися не контактувати особисто з іншими людьми.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme