Ізолятор в ООС - це намет з буржуйкою: Як українська армія воює з коронавірусом

У Facebook-акаунті Командування медичних сил ЗСУ – регулярні повідомлення про кількість хворих на Covid-19 та госпіталізованих бійців і заклики дотримуватися правил безпеки. З дописів складається враження, що хоч статистика і засмучує, загалом все під контролем

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Ізолятор в ООС - це намет з буржуйкою: Я…

 

 

 

 

Втім, офіційні дописи – лише заспокійлива версія для тих, хто не знайомий з ситуацією зсередини, розповідає в інтерв'ю Depo.ua волонтерка Наталія Воронкова, яка постійно допомагає нашим військовим з 2014 року.  

наталія воронкова волонтер

 

Правила безпеки виконати нереально

"Є дуже багато запитань до командування медичних сил ЗСУ – саме вони відповідальні за вчасне та якісне забезпечення усього, що стосується боротьби із епідемією і мали підготуватися. Але, на жаль, зараз армія на 100% не готова до протистояння хворобі, хоча часу підготуватися у командування медичних сил було достатньо з березня 2020 року.

Першочергово, у нас фізично немає достатньої кількості необхідних житлових приміщень, які обігріваються, аби зробити окремо ізолятор з відокремленими по категоріям приміщеннями і окремо - місце проживання здорових людей.

Наприклад, підрозділ –  200-300 людей. Розселити їх, згідно з наказами МОЗ, потрібно так, щоб між ліжками було 1,5 метри. Та це на папері. В реальних умовах навіть відстань у 0,5 метри забезпечити важко. Ніхто цим ніколи на практиці не займався. І часто ліжка стоять майже впритул одне до одного. Це сприяє поширенню вірусу.

Підрозділ з 200 людей, якому надається приміщення на 10 спальних кімнат - це по 20 людей у кожній кімнаті. І якщо в одній хтось захворів, поширення буде майже неможливо зупинити. Людей неможливо відселити в іншу будівлю, бо її просто немає. Все закінчується тим, що починає хворіти весь підрозділ. Втім, на папері все нібито відповідає рекомендаціям.

Була ситуація у Старичах: мені надіслали фото. На ньому не було нічого особливого: світлина просто показувала незабезпечення карантинних умов, і те що ліжка стоять впритул одне до одного.

вигляд казарм під час карантину

Казарама під час карантину. Джерело фото: Наталія Воронкова

На словах військовослужбовці мені до того передали, що крім ліжок, усі вони ходять в один душ, один туалет і одну їдальню, включно з тими, хто повертається з відпустки – а вони, як відомо, мають пройти обсервацію. Фото, про яке йде мова, не з’явилося у фейсбуці, чи у ЗМІ, але було переслано до Генштабу, звідки розгорнувся скандал.

І тут, по ідеї, треба думати, як виправити ситуацію. 

Але сталося інше, і в принципі як завжди. Умовно, о 21 годині я скинула інформацію нагору (керівництву), а о 23.30 всі командири Старичів вже бігали та шукали людину, яка скинула мені цю фотографію. Знайшли і покарали за фото звільнивши з лав ЗСУ, нібито за станом здоров’я. На жаль, робота ЗСУ в цьому напрямку вкрай неправильна. Замість того, аби розв'язувати проблему, вони радше шукають спосіб її замовчати. 

Звісно, ліжками впритул не обмежується.  Як приклад, ще кілька фото, з квітня цього року. Знову ж таки, Старичі. І там – пліснява у казармах, де живуть люди, у приміщеннях з ліжками. Всі ми розуміємо які від неї можуть бути наслідки, нею дихають люди. Від неї найчастіше розвиваються алергічні реакції, а це анітрохи не додає здоров'я, тим паче в умовах епідемії. 

фото плісняви у приміщеннях з ліжками

Пліснява у приміщеннях з ліжками. Джерело фото: Наталія Воронкова

Друге – це нестача кадрового резерву військових медиків. Тих, які можуть оглянути людей у медпункті, у тих же Старичах і запідозрити коронавірус на ранніх стадіях. Вчасно ізолювати людину, не допустити поширення хвороби, перевести її у необхідні для лікування умови, надати першу допомогу, ліки.  І Командування Медичних сил нічого для покращення кадрового потенціалу не робить – все дано на відкуп військової академії". 

Ізолятор в ООС – намет з буржуйкою

"В зоні ООС повну ізоляцію забезпечити майже неможливо. Навіть обсервація військових, коли до зони входить якась бригада – відбувається з перемінним успіхом. З досвіду шести років роботи із ЗСУ можу сказати, що зачинити таку кількість людей на полігоні неможливо. Все одно хтось матиме вихід. До того ж потрібно, щоб ззовні завозили все необхідне, залишаючи біля воріт, без контактів, але за необхідними правилами і інструкціями це не відбувається.

Крім того, у багатьох військових госпіталях вже не вистачає ліжок – маються на увазі ліжка для важких та реанімаційних пацієнтів. Із похолоданням люди стали все більше хворіти — хто на пневмонію, а хто на ковід – і їх, крім найважчих пацієнтів, за інструкцією не відправляють до лікарень чи військових госпіталів. 

ізолятор в зоні оос

Джерело фото: Наталія Воронкова

Зазвичай таких пацієнтів тримають в ізоляторах, і цей ізолятор може виглядати як невеликий брезентовий, частково відсирілий намет 60-го року виробництва з пічкою-буржуйкою.

Всередині намету, на мокрій землі - будівельні піддони і на піддонах - розкладачки. Холоде і сире повітря, протяги.  Звичайно, це непридатні умови для хворих на COVID-19, із запаленням легень, тим паче зараз, коли на вулиці - максимум +5. Що вже говорити про умовне (на папері) відокремлення один від одного та ще й з різними внутрішніми термінами: обсерваторів для повернувшихся з відпустки; ізоляторів для хворих на ГРІ; ізоляторів для хворих на коронавірус.

Вигляд ізолятора зсередини

Вигляд ізолятора зсередини. Джерело фото: Наталія Воронкова

Але, на мою думку, нині ми не можемо забезпечити військовим інші умови – медичне командування більше ніж за півроку не підготувалось, не побудувало або не знайшло необхідні приміщення, хоча варіанти приміщень є, і карантинні умови за літо на осінь забезпечені не були. Попереду ще зима… 

На початку така ситуація була і з деякими мобільними госпіталями, але вони, на щастя, ніби вже впоралися і перелаштувалися у будівлі. Бо уже й хлопці починали говорити: "Як так? Приходиш хворий, а тобі кажуть, іди шукай дрова для обігріву".

ізолятор в зоні оос зсередині

Вигляд ізолятора зсередини. Джерело фото: Наталія Воронкова

Також часто маємо ситуацію, коли військові із ООС хворіють, але не тестуються, і подекуди везуть коронавірус до своїх міст, своїх родин. З однієї сторони – вони змучені, хочуть додому. З іншої – від останнього контакту з будь-яким випадком вірусу вони мусять відрахувати 14 днів. І тоді це може затягнутися на місяці.

Мені хлопці кажуть в такому випадку "Наталко, ти розумієш, що ми тоді тільки навесні повернемось?". І через це вони хворіють тихо, якщо не стане зовсім погано. І їдуть у свої міста з ковідом. Тому ми неодноразово звертали увагу керівництва КМС на відсутність необхідності обсервації підрозділів при виході з ООС. 

І ось нова зовсім "свіжа" ситуація: згідно з розпорядженням №3 від 17.04.2020 року всі бригади при вході в ООС та при виході проходили обовʼязкову обсервацію. Та ось нарешті, керівництво нас почуло, що обсервація при виході з ООС не має сенсу та про це зʼявилось розпорядження №12 від 12.11.2020 року, але… яке забули довести до начмедів всіх бригад. Як результат точно знаю про одну бригаду, (а це приблизно 3 тисячі військослужбовців) де військові провели останні два тижні в палатках на полігоні під егідою "обсервації". Хто буде нести відповідальність за дарма витрачені гроші та ресурс на облаштування тимчасового табору, на паливо та інше?

"У нас не працює медична система"

"Моя суб’єктивна думка – і це найбільша сьогодні з обговорюваних проблем –  наша медична система деградує з 2018 року. У цьому плані в армії у нас, подекуди, повністю відсутній контроль над тим, що відбувається – і це стосується не лише епідемії.

Просто як приклад. У нас керівник – командувач медичних сил Збройних Сил України Хоменко Ігор Петрович, який обіймає цю посаду з березня 2018 року (нині - виведений в розпорядження міністра, ред). В 2019 році я ще обіймала посаду радника заступника міністра оборони. І от, на початку травня приїжджаю на фронт в один із батальйонів, йду поспілкуватися з його начмедом (на той момент був тимчасово виконуючий обов’язки начмеда) –  і знаходжу військослужбовця у явно неадекватному стані. Я оглядаю РОП (ротний опорний пункт). Запитую бійців на знання найбільш елементарного  – техніки накладання джгута-турнікета. І ніхто нормально цим не володіє. А це проблема і відповідальність головного медика батальйону, і так бути не може. В будь-яку секунду може бути сигнал тривоги, може виникнути необхідність надання допомоги. Так мусять думати військові, вони завжди мають бути напоготові. Так зазначено у статуті ЗСУ.

Даю їм 2 тижні на виправлення і обіцяю повернутися. Через 2,5 тижні повертаюся, і бачу ту саму картину: ніхто нічому не навчений, а ТВО начмеда – знову з мутними очима, з "перегаром", тобто знову в неадекватному стані. Повідомляю про це комбату. Мені відповідають, що нестача кадрів, і де взяти інших? Такі кадри у нас постачає командування медичних сил. 

Я приїжджаю до Андрія Галушка, начальника штабу командування медичних сил, та командувача медичних сил Ігоря Хоменка. В присутності обох розповідаю цю історію, мені кажуть, що обовʼязково вплинуть на ситуацію. Але, на мою суб'єктивну думку, вони не зробили цього.  Зрештою вони дочекалися серпня – тоді за словами побратимів, цей вищевказаний хлопець вкрав швидку, у нетверезому стані, і перевернувся з нею. Після цього його арештували ВСП, він втік на 2 тижні. Через 2 тижні повернувся, і тільки тоді його звільнили за невідповідністю. 

Цієї історії, звісно ж, не було в медіа – такі речі ретельно приховуються. Я ж можу розповісти просто як свідок цих подій і таких прихованих випадків, за моєю інформацією, досить багато.

Перша з причин – кадрова. Друга – це відсутність будь-якого нормального контролю на фронті. Планка у війську, так би мовити, знизилась.

Коли раніше ми їздили у зону ООС разом з керівниками, заступниками, представниками міністерства та волонтерами, система контролю полягала не лише в тому, щоби карати чи хвалити, а в тому, щоб ще й пояснювати, як правильно виконувати ту чи іншу роботу. Особливо, якщо мова йде про молодих фахівців, а таких на фронті  - більшість.

Наприклад, ми випускали методички, створювали групи підсилення, які їздили, розповідали, як виконувати ту чи іншу роботу: як брати на облік медикаменти, як їх списувати, як організувати медпункт батальйону. Це певні практичні знання з фронту, які їм не дали у військовій академії.

Замість цього, зараз приїжджають і або сварять або хвалять – в кого що краще, в кого що гірше. Натомість, методичних знань, допомоги, за відгуками медиків з фронту, вони не надають.

При всьому цьому, коли починаєш говорити про проблеми, здіймається крик про дискредитацію ЗСУ. Це взагалі там улюблений аргумент.

На фото – пост Начмеда, до якого опісля приїхало 11 перевірок. Джерело: Наталія Воронкова

З нещодавнього, коли Тарас Тополя (лідер гурту "Антитіла і волонтер, – ред.) написав критику щодо закупівель Ігорем Хоменком апаратів ШВЛ, здійнявся галас: мовляв, все, це дискредитація військових медиків", а вийшло що все виявилось правдою.

Так само і мене за критичний пост у фейсбуці, в тому числі, про погіршення медичного забезпечення у підрозділах на фронті звинуватили у дискредитації військових медиків. І тут за декілька днів пише пост начмед одного з батальйонів про мізерну кількість виданих медикаментів на підрозділ. Після цього в підрозділ, зі слів медика, одна за одною приїхало 11 перевірок. Але тільки після розголосу видали додатково медикаменти. Тепер всім начмедам треба писати про свої проблеми публічно, щоб спонукати командування медичних сил працювати і виконувати свої контрольно-допоміжні функції?

Командування медичних сил має публічно звітувати про закупівлі

"Говорячи про закупівлі: я б дуже хотіла, аби командування медичних сил публічно відзвітувало про те, що ж воно закупило від 17 лютого 2020 року, коли було міжвідомче засідання по коронавірусу.  Тим паче, за останній час з ними було пов’язано чимало гучних скандалів.

Перший, коли Командування медичних сил уклало контракт з китайською фірмою на постачання медзасобів для боротьби з ковідом. Потім з'ясувалося, що ця фірма торгує роутерами, і у Китаї не має ніякої ліцензії щодо торгівлі медичним обладнанням. Це підписав Ігор Хоменко, командувач медичних сил, які підпорядковуються Генштабу, а з другої сторони – чинний співробітник ГУР Андрій Біленький. Навіть лише це, як на мене  –  вже кричущий факт корупційних дій.  Сума там була чимала – 69 млн гривень. Коли піднялася хвиля, і міністр оборони про це дізнався – дав команду договір розірвати. Але ж факт залишається фактом, командування медичних сил намагалося цю справу провернути.

Один з останніх зашкварів у командуванні медсил – скандал із закупівлею масок, де вони по гривні з кожної маски вирішили підзаробити. (За версією слідства, начальник управління командування Медичних сил ЗСУ і його спільники отримали майже 1 мільйон гривень відкату за забезпечення перемоги компанії у тендері на закупівлю медичних масок для військових. Ігора Хоменка було відсторонено, на його місце тимчасово призначили заступника Сергія Халіка. Тим часом підписи на документах належать не лише керівнику управління медичного постачання командування медсил Віталію Фурдику, а й самому Командувачу Медичних Сил (І.П. Хоменку, – ред.)

Знаючи механізм підпорядкування у Збройних Силах України та Фурдика як людину і не думаю, що він міг одноосібно робити це без відома керівництва та вказівки згори, адже він просто виконавець. Але чи зможе це довести слідство і чи згодиться Фурдик давати покази проти свого керівника, невідомо.

Ще один скандал пов'язаний із закупівлею недоукомплектованих, експертного класу ШВЛ, які мають підтримувати вентиляцію легень у військових, хворих на ковід навіть у непритомному стані. На мою думку, через те, що військова медицина у нас з 2018 року підпорядковується медсилам та Генштабу, а не Міноборони, сталася наступна річ. 

Ще у червні, на 11 мільйонів гривень було закуплено апарати ШВЛ. По факту ці апарати отримали у недоукомплектованому стані, без надважливих компонентів - вбудованих небулайзерів, незамінного в анестезіології та реаніматології елементу капнографу, без оновлення програмного забезпечення, без української інструкції, все написано на апаратах російською, без технічних паспортів. Було дуже багато недоліків, про що керівники військових госпіталів писали рапорти, відмовлялись приймати їх на баланс та задіювати ці апарати для лікування хворих. 

 

Зі сторінки Тараса Тополі у Facebook

Представники постачальника приїхали лише в серпні, почули про недоліки та поїхали, так нічого не зробивши. І зараз ці ШВЛ введені в експлуатацію, здається, лише у двох госпіталях (замість семи), під усним тиском на той момент командувача медичних сил Хоменка. Бо договір вже закритий і гроші постачальнику були сплачені без перевірки отриманого обладнання, без підписаних актів введення в експлуатацію всіх ШВЛ. Довести потім що військовий загинув через несправність ШВЛ, а не через ускладнення від коронавірусу, буде неможливо. Це одна з найголовніших причин відмови більшістю госпіталів приймати їх на баланс.

Ці ШВЛ закуповувалися по 225 постанові КМУ 2020 року (ковідній), і проходили не по тендеру, а по швидкій процедурі (пряма закупівля у конкретного постачальника, - ред) . В такому випадку апарати мають бути введені в експлуатацію якомога швидше, адже це питання життя людей.

Сьогодні вже грудень. Хвиля пандемії…понад 16 тисяч хворих на добу.

Юрист командування медичних сил вважав себе, ймовірно, надто самостійним. Склав договір між постачальником ШВЛ і  Командуванням медсил, без візування його у юридичному відділі Міноборони. Тобто з Міноборони його ніхто не дивився і не вивчав. А якщо його й дивилися і візували, то можливо тільки в керівництві Генштабу. 

Я консультувалася з приводу цього договору з кращими українськими юристами – вони одностайно кажуть, що він просто прописаний "під постачальника". Апарати досі не введені в експлуатацію. А закупці вже півроку!

Тим часом дуже багато чого ЗСУ отримали від благодійників. Різні фонди та організації – від "Укрнафти" до "Європейської солідарності", деяких депутатів та волонтерів, займалися і займаються постачанням необхідного. Я б дуже хотіла бачити порівняльну табличку того, скільки на сьогодні надали благодійники, скільки закупило командування, і скільки всього закупив кожен госпіталь.

Дуже багато благодійників віддавали закуплене на госпіталі, а звідти те забирали на передову. Хоча це не заслуга командування медичних сил, потім на сторінці ООС з'являвся пост про те, що вони (КМС) завезли стільки-то там дезінфектантів, стільки-то костюмів тощо. Це замість подяки людям, які насправді те все закупили. Виставляти тільки себе у кращому світі і не дякувати людям, які віддавали останнє щоб допомогти – ось позиція КМС останніх двох років.

Сovid-19, якого не страшаться у медичних силах

Через те, що Хоменка усунули з займаної посади, в один день, на 10 ранку викликали командирів усіх госпіталів і їхніх провізорів, зібравши їх в одному місці, порушуючи карантинні вимоги. Загалом, по 2 людини з кожного госпіталю і з кожного санаторію, а ще - представники служби СЕС з регіонів. Себто, зібрався цілий натовп людей, які стояли в тісній черзі у кілька кабінетів. 

Звернула увагу на закошлачені маски представників СЕС з регіонів. Якщо вже вони так нехтують захистом, що говорити про інших...

Підтвердження про збори 10 листопада у КМС. Джерело фото: Наталія Воронкова

Я теж була присутня на заході,  стояла на виході з однієї невеликої наради і почула, як співробітник командування медичних сил пояснює людям наступне: "Ви повинні написати, що немає невиконаних рішень, і що ви не маєте претензій до пана Хоменка", а останній, незважаючи на своє усунення, і зараз фактично керує з-під поли, під протекцією свого друга, головнокомандувача ЗСУ Хомчака.

Враховуючи епідемічну ситуацію, розумно було б розподілити зустрічі за часом, щоб керівники госпіталів, санаторіїв та санепідеміологи, які мають багато контактів, і є вразливими перед вірусом, не заразили одне одного. 

Якщо командування медичних сил порушує карантинні норми які самі вимагають виконувати, про що ми говоримо у військах? Чого ми вимагаємо від тих начмедів батальйонів? Звісно, я відреагувала на почуте.  Після цього був скандал, чому мене допустили на територію командування медичних сил. 

Коментар Медичних сил Збройних Сил України

За мотивами даного інтерв’ю ми надіслали інформаційний запит до Медичних сил Збройних Сил України.  

Щодо ситуації у казармах, то за словами представників Медичних сил ЗСУ, у казарменних приміщеннях військових частин розміщують лише військових, "що не мають ознак захворювань та широкого кола контактів поза межами свого колективу". Крім того, за їхніми даними, для розміщення особового складу у спальних приміщеннях відводиться площа з розрахунку 2.5-4 кв.м на кожного військовослужбовця. 

"У разі виявлення ознак будь-якого захворювання військовослужбовця негайно відправляють до медичного пункту частини для проведення огляду лікарем та призначення відповідного лікування", – йдеться у відповіді.

Щодо заповнення ліжок, призначених для хворих на Covid-19 нас інформують, що станом на 7 грудня 2020 року на стаціонарному лікуванні у медзакладах ЗСУ перебувають 326 осіб  з таким діагнозом. З них 76 пацієнтів (23%) потребують та отримують кисневу терапію.

"Це цілком та повністю перекриває потреби під час стаціонарного лікування хворих з тяжким перебігом хвороби на Covid-19 та не перевантажує медичні установи.

Щодо ізоляторів в зоні ООС, за офіційною інформацією військових медиків "В районі проведення ООС у пристосованих приміщеннях капітальних будівель підготовлено 133 ізолятори на більш ніж 1500 ліжок для тимчасової ізоляції (обсервації) військовослужбовців з легким перебігом Covid-19, в яких організовано надання медичної допомоги хворим на Covid-19.

Щодо закупівлі апаратів ШВЛ: "19 травня 2020 року Командуванням було укладено договір № 510/20/21 на постачання апаратів штучної вентиляції легень у кількості 10 шт. Під час введення в експлуатацію виявлено, що поставлений товар не відповідає умовам договору.  З метою усунення зазначених недоліків, командуванням організовано претензійну роботу за фактом неналежного виконання ТОВ МЕД ЕКСІМ" договірних зобов'язань в частині поставки до закладів охорони здоров'я якісного обладнання". За інформацією Медсил, постачальник даних ШВЛ-ів вже сплатив штрафні санкції на рахунок Міноборони у розмірі 2200000 грн. Крім того, станом на 8.12.2020 постачальником було частково усунуті недоліки щодо комплектації поставлених ШВЛ, що дало змогу ввести в експлуатацію 3 апарати із зазначеного договору. 

"Також проводяться переговори щодо можливості заміни всього товару на такий, що відповідає умовам Договору або повернення коштів", – повідомили нам у Медсилах.

Про інцидент із викраденням швидкої нам відповіли, що Командування не має у своєму розпорядженні відповідної інформації. Тобто ані спростували, ані підтвердили.

Щодо дотримання карантинних умов на зустрічі від 10 листопада 2020 року, у Медичних силах підтверджують факт її проведення та додають, що керівники підпорядкованих військових частин та закладів здоров'я прибули для вирішення нагальних питань у зв'язку з проведенням прийому-передачі посади Командувача Медичних сил ЗСУ, що вимагало їх одночасної присутності у Командуванні.

"Слід зауважити, що під час зазначеного заходу, особовий склад знаходився у засобах індивідуального захисту (респіратори класу FFP-2,FFP-3 або медичні маски) та був максимально розподілений по робочим кабінетам за напрямками діяльності на двох поверхах будівлі". Також у командуванні зазначають, що перед цим приміщення були ретельно продезинфіковані.

Наводимо далі повну відповідь від Командування медичних сил на наші питання.

Висновки пропонуємо кожному зробити самостійно. 

Заяви нашої співрозмовниці є її особистою точку зору, із якою редакція може не погоджуватися. 

Від початку епідемії від коронавірусу, за офіційними даними, померли 30 військовослужбовців і співробітників Збройних сил України.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme