"Відродження" коронавірусу: Чи справді світ чекає друга хвиля пандемії

Прем'єр Великої Британії Борис Джонсон попередив, що в Європі є ознаки "другої хвилі" коронавірусу. Але чи справді це так, які є докази та чи варто остерігатися? 

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
"Відродження" коронавірусу: Чи справді с…

Останні місяці "друга хвиля" поширення коронавірусної інфекції була постійним інформаційним приводом у ЗМІ. Її очікували восени, а дехто вже починав прораховувати, чи виживуть ті чи інші бізнеси, якщо повсюдно оголосять новий локдаун.

У будь-якому разі Європа готується до другої хвилі. 

"Постійні нові спалахи захворювання роблять все більш реальною перспективу повторного введення обмежувальних заходів. І все це відбувається в ситуації, коли мільйони людей пішли у відпустки і подорожують по Європі", – йдеться у матеріалі The Guardian.

Наприклад, консультативний орган з питань охорони здоров'я в Німеччині, Інститут Роберта Коха, заявив, що "глибоко стурбований" зростанням кількості заражених за останні тижні. Після п'яти тижнів коливань між 300 і 400 нових випадків на день їх кількість піднялася до 800. У розпал пандемії Німеччина мала понад 6 000 випадків на день. 

У Франції міністр охорони здоров'я закликав до більшої пильності після різкого зростання випадків Covid-19 серед молоді.

У Каталонії у владі заявили, що деякі заходи "локдауна"  можуть знову повернути, якщо 10 днів не вистачить, аби взяти тамтешню ситуацію під контроль. Справа у тому, що за останні 2 тижні там зареєстрували 8 тис. нових заражень – це половина всіх випадків, виявлених за цей період в Іспанії..

У Греції взагалі збираються ввести обов'язкове носіння масок на обличчі не тільки в супермаркетах, але і в інших закритих приміщеннях. Все через те, що число заражень в країні продовжує зростати. Представник грецького уряду Стеліос Петсас зазначив, що носіння масок в церквах в обов'язковому порядку - це тільки питання часу. 

Прем'єр-міністр Бельгії Софі Вілмес оголосила низку додаткових обмежувальних заходів, але заявила, що повторний "повний" карантин може бути неминучим.

"Якщо ми не зможемо зменшити показники, це буде колективною невдачею, - заявив Вілмес на прес-конференції після засідання Ради національної безпеки країни, - Експерти кажуть, що можливо уникнути чергового блокування. Але треба пам’ятати, що навіть провідні вчені світу не знають, як розвиватиметься ситуація.".

У Бразилії також зафіксовано рекордну кількість підтверджених випадків та пов’язаних із ними смертей. За даними Міністерства охорони здоров'я станом на 29 липня було 69 074 нових випадків та 1595 смертей. Втім, незважаючи на зростаючу кількість хворих, Бразилія все ж відновила міжнародні авіаперельоти для іноземних туристів, які були заборонені з березня, і здається, не розгляжає вірогідність нового локдауну, передає СВС.

В'єтнам, у якому місяцями було "коронавірусне затишшя", отримав чергову хвилю: 29 липня державні ЗМІ повідомили про нові випадки в Ханої, місті Хо Ши Мінь та Центральному нагір'ї, які так чи інакше були пов'язані з нещодавнім спалахом у центральному місті Дананг.

Прем'єр країни Нгуен Сюань Фук заявив, що поточна хвиля інфекцій відрізняється від другої хвилі, з якою В'єтнам боровся у березні. У Ханої,  столиці В'єтнаму, наказали закривати бари та паби і заборонили проведення масових заходів з 29 липня. 

Тим часом кількість випадків коронавірусу в Африці перевищила 890 000, і ВООЗ стурбована надто "розслабленими" заходами безпеки на цьому континенті. 

Невтішні показники має і Україна: за добу 29 липня в Україні коронавірусну хворобу COVID-19 підтвердили 1 197 особам – це новий антирекорд.  Втім, чи справді вірус набирає "нової сили"?

Сімейна лікарка Артеменко Наталія Михайлівна впевнена, що нині про жодну "другу хвилю" не йдеться, а зростання показників зараженості, які ми бачимо як у нас, так і по світу – наслідок недбалості, необережності та недотримання карантинних норм.

"Коли всі більш-менш сиділи по домах – поширення стримували. А зараз уже навіть маски – це як вхідний квиток у маршрутку. У транспорті одягнув, поїхав, наприклад, на пляж – зняв. А там – натовп, всі одне на одному лежать, і на міри безпеки вже все одно. Антисептики, обережність у доторках до обличчя, дотримання соціальної дистанції – усе це зведено нанівець. Люди чхають на власну безпеку, і саме тому ми спостерігаємо збільшення випадків. З мутацією віруса, другою хвилею це зараз аж ніяк не пов'язано", – каже лікарка.

Та до другої хвилі готуються і вельми всерйоз розглядають перспективи нових карантинних режимів, у тій чи іншій формі.

Втім, що взагалі ми можемо мати на увазі під "другою хвилею"? Стівен Еванс, професор  фармакоепідеміології з Лондонської школи гігієни та тропічної медицини,каже: "Наскільки я знаю, немає узгоджених визначень щодо "другої хвилі", і якби вони були, я підозрюю, ці ознаки не було б легко відрізнити".

"Значна частина думок про другу хвилю бере початок від попередніх епідемій грипу та пандемії, і закономірності можуть бути не однаковими для COVID-19 - SARS-Cov-2. Він дуже відрізняється від інших інфекцій", – передає її слова SkyNews.

Що ж, є одна хороша новина і одна погана.

Хороша у тому що другої хвилі в її розумінні як повторного сплеску схожого масштабу, може і не бути. Погана – це жодним чином не скасовує першу хвилю, що триває наразі, і не робить ситуацію безпечнішою.

Маргарет Харріс із Всесвітньої організації охорони здоров'я ясно дала зрозуміти: те, що ми бачимо, – це "одна велика хвиля", яка поширюється по всьому світу, передає ВВС.

Деяким країнам вдалося згладити цю хвилю на самому початку – до таких можна віднести Південну Корею та Сінгапур. Це вдалося зробити завдяки всеосяжним режимам тестування і відстеження.

В інших країнах – Великій Британії, Франції, Іспанії та Італії стишити хвилю вдалося пізніше, ввівши карантинний режим. Статистично, згладити пік за допомогою локдауна вдалося і Україні – втім, через низьке поширення тестування  ми не можемо оперувати справді точними даними. 

Але нині є ознаки того, що випадки захворювання набирають обертів, особливо в Іспанії.

Та замість того, щоб говорити про другу хвилю, краще сприймати динаміку як єдину існуючу напасть, що проривається крізь захисні огорожі. 

Професор Пол Хантер, експерт компанії Covid з Норвічської медичної школи, каже, що для появи другої хвилі, вірус повинен повністю зникнути, тому нинішню ситуацію він пропонує називати "відродженням".

Однак, незважаючи на те, що число випадків захворювання може збільшуватися, показники далекі від тих рівнів, які спостерігалися на піку пандемії.

Кількість заражень варіюється у залежності від місцезнаходження – є держави та регіони, у яких передача фактично відсутня, а є країни із високими показниками.

Є ознаки того, що коронавірус у певних районах поширює молодь. Зокрема, таку думку озвучив регіональний директор ВООЗ Ганс Клюге. Молодші люди менше хворіють і загалом почувають себе більш розслабленими у питаннях дотримання правил безпеки. Втім, наразі це твердження існує на рівні гіпотези. 

Фахівці констатують, що існує також зв'язок з нестатками ресурсів  – там, де люди живуть в безпосередній близькості одне до одного і тісно контактують, ймовірність передачі збільшується. І хоч би якими зараз були причини цих місцевих спалахів, скоріше за все, останнім часом вони продовжаться. 

Професор Кіт Ніл, експерт з інфекційних захворювань з Університету Ноттінгема, каже, що ці сплески стануть способом життя, але вони "в жодному разі" не стануть другою хвилею, передає ВВC.

Країни по всій Європі "вчаться жити" з вірусом, приймаючи такі запобіжні заходи, як соціальне дистанціювання і носіння масок і, на думку Ніла, якщо люди будуть зберігати пильність в поєднанні з поліпшеним лікуванням і більш ретельним тестуванням, масштаби смертей, які спостерігали під час піків, як можна сподіватися, не повторяться.

Схоже, є велика ймовірність того, що у найближчому майбутньому ми пожинатимемо плоди першої хвилі, яка даватиме про себе знати фрагментарно. Втім, другою хвилею це не буде.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme