Їжачки у тумані: Як COVID-19 місяцями переслідує "легких" пацієнтів

Хтось переносить Covid-19 досить легко, хтось – набагато важче, втім і тут і там можна почути, як люди жаліються на невтішні симптоми ще довго після фактичного одужання. І схоже, що такі тривалі наслідки – дуже поширена ситуація

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Їжачки у тумані: Як COVID-19 місяцями пе…

 

Уявіть, що ви щойно перехворіли COVID – на щастя, у доволі легкій формі. Підвищена температура минулася, як і кашель, і здавалося б, ще тиждень-другий – і ви повернетесь до свого звичного докоронавірусного життя та ритму. За два тижні – на роботу, за місяць – у спортзал, а далі ще стільки справ... Та на жаль, часто події розгортаються інакше.

Постійна втома, м’язова слабкість, проблеми зі сном – усі ці неприємні прояви можуть спостерігатися у пацієнтів із Covid-19 не лише під час хвороби та найближчі кілька тижнів після неї, а й переслідувати їх місяцями: подекуди до півроку, а іноді й довше.

Ба більше – страждають не лише показники фізичної форми організму, а й когнітивні здібності. Питання лише, наскільки сильно здатна вибити з колії хвороба кожну конкретну людину.

Довгострокові наслідки COVID-19, окрім вакцинації – нині одна з найзапекліших турбот науковців. Результати нового дослідження від вчених із Китаю на цю тему опубліковали у журналі The Lancet.

Дані з цієї праці стосуються першого відомого штаму коронавірусу, а вибірка обмежена 1 733 особами, які опинилися на лікарняних ліжках в Ухані, Китай (звідки і почалося розповсюдження Sars-Cov-2) і здебільшого заразилися ще до того, як хвороба отримала свою офіційну назву COVID-19. Середній вік осіб – 57 років.

То що ж з'ясували вчені?

Через 6 місяців після інфікування , понад дві третини (76%) пацієнтів заявляли, що все ще відчувають як мінімум один із симптомів. Головним чином їх турбували хронічна втома та слабкість у м'язах (63%), труднощі зі сном (26%), тривожність та/ або депресія (23%), розлад смаку (7,3%) або запаху (10,6%), зашвидке серцебиття (9,3%) та випадіння волосся (21,7%). 

Тю, та то ж було ще в Ухані, скажуть оптимісти. Давно, та і середній вік вибірки досить немолодий – нас це, мабуть, не стосується? Якби ж то.

Насправді симптоматикою із праці китайських науковців все не обмежується – ба більше,  показники деяких інших досліджень ще тривожніші.

Отримані дані – лише маленька частина пазлу, який достеменно ще ніхто не зібрав докупи. Втім, ми спробуємо розповісти вам усе, що наразі відомо.

Більше, ніж  можна було уявити

У чому не виникає жодних сумнівів – так це у факті, що людей із тривалими проявими "постковідного синдрому" дійсно багато.

Ще кілька опублікованих досліджень (див. тут і тут ) та опитувань пацієнтів вказують на те, що від 50% до  80% людей, які перехворіли на COVID-19 (виключаючи, хіба що, безсимптомну форму) продовжують відчувати симптоми через три місяці після фактичного одужання. 

При цьому є люди, які перенесли інфекцію легко, але місяцями продовжують погано себе почувати, тим часом як деякі пацієнти з важким перебігом повертаються до свого звичного стану за два місяці. 

Хоча, якщо розглянути картину детальніше, помітимо що постійні симптоми частіше виникають у людей старше 50 років, людей із двома чи трьома хронічними захворюваннями та людей, які переносили його у дуже важкій формі.

Загалом же постковідних "хроніків" можна розділити на 2 типи:

  • Пацієнти, внутрішні органи яких явно постраждали під час хвороби, що вплинуло на їхні функціональні здатності.

  • Пацієнти, які продовжують відчувати себе виснаженими протягом місяців, незважаючи на відсутність помітних пошкоджень внутрішніх органів та організму в цілому 

У даному матеріалі ми зосередився на групі № 2.

Гальмування та інші "принади"

Можливо, ви чули від своїх знайомих, які перехворіли коронавірусом, чи зіткнулися із подібним самі – але під час хвороби і тривалий час після неї у пацієнта може спостерігатися стан "їжачка у тумані".

Чимало людей скаржиться на уповільнення когнітивних функцій: сприймати та аналізувати інформацію (особливо складну) набагато важче, ніж зазвичай, а зібратися із думками вимагає купи енергії.

Як йдеться у даному дослідженні, відчуття затуманення мозку – вельми поширений симтом при "ковідному довгограї". Ба більше, популярними неврологічними симптомами серед тих, хто довго оговтується від хвороби також є тремор, скутість кінцівок, сплутаність свідомості та ознаки погіршення когнітивних функцій мозку.

Кепська новина полягає у тому, що вчені досі не знають, чому мозок деяких людей реагує на коронавірус так, ніби нічого не сталося, а від інших ніби вимагає піврічної відпустки (не підкидаючи при цьому ідей, як ту відпустку організувати).

Ще одна кепська новина – науковці ще не впевнені, чи завжди нейро-симптоми у таких випадках – лише тимчасові, і чи мають вони стовідсоткові "відкати" назад, до доковідного стану. Втім, відповіді – це питання часу.

Із коронавірусу у депресію

Те, що після подолання пандемії COVID-19 нам належить усією мірою стикнутися із її наслідком у вигляді пандемії психічних розладів, стає все більш очевидним.

Ще у листопаді науковці з Оксфордського університету опублікували дослідження, в якому ретельно вивчили 69 мільйонів медичних карт жителів США, більш ніж 62 тисячі з яких хворіли на Covid-19.

І от, кожному п’ятому з тих, хто перехворів на коронавірус, протягом 3-х місяців після одужання діагностували психічний розлад. "Найпопулярніші" – тривожний розлад, депресія та безсоння. 

Такі цифри науковці пов’язують із поєднанням стресу від пандемії та карантину та безпосередньо наслідків хвороби, яка, вочевидь, може досить сильно впливати на функції мозку.  

Невтішні дані продемонструвало ще одне дослідження італійських науковців. Вони праналізували стан трохи більше 400 дорослих людей (середній вік вибірки- 58 років), які до цього перенесли Ковід-19. 56% учасників мали принаймні один психіатричний симптом вже через місяць після одужання. 28%  – ПТСР, 31% – депресія, 42% – тривожність, 20%  – симптоми ОК та 40%  – безсоння. 

Але проблеми з психічною діяльністю – не єдиний наслідок хвороби.

COVID-19 може впливати на менструацію та викликати висипи

В одному з досліджень, де вибіркою ми можемо вважати 177 пацієнток із повною історією менструального циклу, виявили, що коронавірус може впливати на обсяг менструацій у жінок. Втім, це стосується все ж меншості випадків. Так, у 20% пацієнток спостерігалося значне зменшення обсягу менструацій, у 5% збільшення обсягу, а у 75% жінок показник ніяк не змінився.

Також медики інформують про доволі часту появу різноманітних висипів на шкірі, які подекуди не зникають після одужання ще кілька місяців. До того ж почервоніння шкіри та набряки можуть бути супутнім симптомом при цій хворобі, хоча і не становлять окремої загрози для пацієнта.

Хронічна втома

Доктор Ентоні Фаучи, директор Національного інституту алергії та інфекційних захворювань Великої Британії припустив, що у багатьох внаслідок хвороби може розвиватися так званий міалгічний енцефаломієліт, або ж спрощено –  синдромом хронічної втоми. Його викликають і інші інфекційні захворювання (мононуклеоз, хвороба Лайма і важкий гострий респіраторний синдром (SARS) тощо).

Синдром характеризується наявністю у пацієнта втоми, яка призводить до втрати працездатності і триває протягом понад 6 місяців. При цьому у клінічній картині поєднуються когнітивні дисфункції, болі у всьому тілі, слабкість навіть після мінімальних навантажень. Природа виникнення цього стану і досі залишається для вчених не досить зрозумілою, та ВООЗ офіційно класифікує його як неврологічне захворювання.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme