Ефективність понад 90%: Що за вакцини від коронавірусу дійшли до фінального етапу

Перегони зі створення вакцини проти коронавірусу Sars-Cov-2 тривають, і кілька фіналістів на третьому етапі розробки попередньо показують вельми обнадійливі результати

Марія Гурська

Хто їх розробляє? Які показники їхньої ефективності? Чи можна довіряти оприлюдненим даним та як працюють вакцини? Depo.ua пропонує ознайомитися з відповідями на ці та інші питання.

Фіналісти третього кола

Moderna

У невеликий вир хороших новин (які досі існують) гарячого підкинула Moderna, заявивши, що їхня експериментальна вакцина проти коронавірусу захищає від зараження SARS-CoV-2 з ефективністю 94,5%. І це дуже, дуже хороший показник.

Та кричати "перемога" поки що варто з обережністю. По-перше, це не остаточні дані, а лише проміжний результат. Він базується на 95 випадках хвороби COVID-19, 90 з яких трапилися у людей з плацебо-групи. Ще 5 людей захворіли у групі, яка отримувала справжню вакцину. Переводячи у відсотки, група вакцинованих продемонструвала на 94.5% менше випадків зараження за групу на плацебо – от і маємо цифри, які 16 листопада обійняли чільні місця у заголовках по всьому світу. Всього ж у дослідженнях вакцини від даної компанії беруть участь понад 30 000 добровольців, тож варто чекати на подальші результати – і тут показники ефективності вакцини можуть змінитися, про що зазначають і самі розробники.

А що ж по-друге? 

Сам процес розрахунку ефективності вакцин від  коронавірусу, здається, не враховує деяких супутніх факторів, зокрема – людського. І тут варто зрозуміти як саме тестуються вакцини проти Sars-Cov-2.

Ефективність та етика

Отже, як саме вираховують ефективність вакцини? Певну кількість добровольців (залежно від етапу досліджень, від десятків до десятків тисяч) ділять на дві рівні групи: учасники однієї отримують експериментальний препарат, учасники іншої – плацебо.

Згодом учасники з обох груп мають піддатися впливу збудника відповідної інфекції. Після цього очікується, що більшість з плацебо-групи захворіє, але вакцинація захистить певну кількість людей з групи, які отримали препарат. І, власне, ефективність вакцини відображає відсоткове співвідношення числа хворих у вакцинованій та невакцинованій групах.

Втім, тут у гру вступають етичні моменти – навіть застосування плацебо у певних випадках (візьмімо хоча б ВІЛ або Еболу) може бути спірним, враховуючи високий рівень смертності. Не кажучи вже про неприпустимість спеціального зараження людей.

А що ж із коронавірусом? Дослідники покладаються на природну передачу віруса, і на даний момент жодне з досліджень не заражає добровольців SARS-CoV-2 умисне. Власне, тому і результати розрахунку ефективності засновані на відносно невеликій  кількості людей, які захворіли при контакті з іншими інфікованими.

Але. Це породжує безліч запитань, відповіді на які ані у виробників вакцин, ані у інших джерелах ми (принаймні на даний момент) не знайшли.

По-перше, дані показники ефективності, здається, абсолютно не враховують дотримання добровольцями заходів особистої безпеки – правильне носіння маски, використання антисептика, утримання від контактів з людьми, також спосіб життя під час пандемії.

Ймовірно, протиставляти людину, яка усамітнено працює з дому та замовляє продукти доставкою іншій, котра щодня комунікує з людьми наживо та перебуває у громадських місцях, не надто корректно. Звісно, зі збільшенням вибірки подібні питання все більш нівелюються.

Ми не констатуємо, що такий аналіз не проводиться, а також, що подібні умови значно впливають на похибку, а лише припускаємо таку можливість, за відсутності достатньої кількості даних.

По-друге, ми не маємо інформації щодо безсимптомних переносників інфекції. Чи тестуються усі добровольці регулярно на Covid-19? Якщо ні, то з якою ймовірністю вакциновані все ще можуть бути безсимптомними переносниками збудника, та чи взагалі впливає вакцинація на ступінь рознесення інфекції?

Власне, усі ці запитання – які, в дійсності, жодним чином не нівелюють досягнення розробників вакцин, справедливо можна віднести і  до наступного "фіналіста" – вакцини від Pfizer / BioNTech, які за тиждень до публікації від Moderna продемонстрували схожий за ефективністю результат.

Вакцина Pfizer / BioNTech

У випробуванні Pfizer / BioNTech взяли участь майже 44 000 учасників, з яких 21 999 були вакциновані.

Наразі показник ефективності цієї вакцини – 90%. І так, ці результати також проміжні і базуються на відносно невеликій вибірці заражених добровольців.

На момент публікації результатів, було зареєстровано 94 випадки хвороби. 86 із них прийшлися на плацебо-групу, і ще 8 – на групу вакцинованих людей. Відповідно, ці дані дали показник ефективності у 90%. 

Moderna vs Pfizer / BioNTech

Що цікаво, обидві "героїні" нашого матеріалу – вакцини від коронавірусу, є першопрохідцями по самі своїй суті, адже базуються на технології, яка досі не використовується у жодній з затверджених вакцин у світі, – основі матричної РНК (мРНК або mRNA).

Однак, здається, одна з них може мати суттєву перевагу через температуру свого зберігання.

Препарат від Pfizer та BioNTech вимагає зберігання за наднизьких температур: від -70 ° C до -80 ° C. І так протягом усього ланцюжка транспортування, від виробництва до пацієнта.

Тим часом у компанії Moderna заявили, що покращили стабільність своєї вакцини, і протягом шести місяців вона може зберігатися за температури -20C , а протягом 30 днів може бути придатна за умови зберігання у класичних температурних режимах – від 2C до 8C.

Кінцева ефективність

Показники ефективності вакцин будуть змінюватися по мірі надходження нових даних про добровольців, які захворіли на COVID-19.

Кінцева ефективність, можливо, буде нижчою, оскільки вакцинація може ускладнюватися тим, що препарати на основі мРНК потрібно зберігати та транспортувати при низьких, а подекуди і дуже низьких температурах.

І якщо технічно це забезпечити ще більш-менш можливо, то від помилок при транспортуванні та зберіганні вакцин у самих медзакладах ніхто не застрахований – адже мова йде, про, м’яко кажучи, незвичні для більшості медиків умови. А вакцина, яку зберігають при неналежній температурі, може зіпсуватися.

У попередніх статтях ми детально розповідали про етапи розробки вакцин та всі кола Данте, які ті мусять пройти, аби потрапити на ринки і гарантувати людям безпеку їх застосування. Інформацію про те, які ще препарати розробляються а також деталі про дію вакцинації ви можете переглянути у даному матеріалі.

Як працюють мРНК вакцини

Стандартна основа традиційних вакцин – ослаблені або мертві віруси чи їхні білки, які викликають імунну відповідь організму. На відміну від них, генетичний матеріал мРНК-вакцин вчить клітини самим будувати вірусні білки.

Відбувається це так: замість того, аби брати ослаблений (чи мертвий, чи пошматований, тощо) вірус у лабораторних умовах вчені створюють шматок його РНК (генетичний код, така собі інструкція зі створення білків), і його вводять в організм людини.

При цьому якщо ввести весь РНК-код, то наші клітини почнуть активно продукувати коронавірус самостійно за наданою інструкцією. Натомість, мРНК вакцина вимагає від них лише створювати певні білки коронавірусу – його "присоски", які той використовує, аби прикріпитися до клітини. Чим, власне, організм і починає займатися – продукувати  ті самі "щупальця". Втім, самі по собі вони геть не шкідливі.

Імунна система помічає чужорідний білок, і починає створювати антитіла – такі ж, як і при використанні традиційної вакцини. І тепер, коли реальний коронавірус у своєму повному форматі потрапить в організм, то по-перше, не зможе прикріпитися до клітин, по-друге отримає на горіхи – розпізнавши давно знайомі щупальця, імунна система його знищить.

Головне фото: depositphotos.com

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Коронавірус