COVID-19: Як вітамін D допоможе людям

"Вітамін D може знизити ризик коронавірусної інфекції", – з таким заголовком на американському FoxNews вийшла стаття доктора Тома Фрідена. А до доктора, якому довірилися власники Facebook та Microsoft, варто прислухатися

COVID-19: Як вітамін D допоможе людям…

Том Фріден – колишній директор Центру з контролю і профілактики захворювань в США, колишній комісар Департаменту охорони здоров'я Нью-Йорка, а нині глава Resolve to Save Lives, глобальної некомерційної ініціативи, що фінансується родинами Блумберг, Цукерберг і Гейтс.

 

Прислухаємося. Ось дещо з викладеного Фріденом:

 

ПРО РИЗИКИ ДЛЯ ЛІТНІХ ЛЮДЕЙ ТА ПОРОЧНИЙ ЦИКЛ

 

"У той час, як ми беремо участь в розробці ефективних методів лікування і вакцини проти COVID-19, люди прагнуть знизити ризик захворіти. Одна річ, яка може допомогти, так само очевидна, як сонце на небі і так близько, як ваша аптечна шафка – це вітамін D.

 

Більш високий рівень смертності від COVID-19 серед літніх людей і людей з хронічними захворюваннями свідчить про те, що ослаблена імунна система сприяє поганому наслідку. Наука підтримує ідею того, що вітамін D може зміцнювати імунну систему, особливо у людей з низьким рівнем вітаміну D.

 

Додавання вітаміну D знижує ризик респіраторної інфекції, регулює вироблення цитокінів і може обмежувати ризик інших вірусів, таких як грип. Респіраторна інфекція може призвести до цитокінових штормів – порочному циклу, в якому наші запальні клітини ушкоджують органи по всьому тілу – що збільшує смертність для людей з COVID-19. Вітамін D може забезпечити деякий захист для вразливих груп населення.

 

Це особливо важливо для людей з дефіцитом вітаміну D. А, на диво, до них можуть належати більше 40% дорослих в США. Люди, які живуть в північній частині США, піддаються більшому ризику дефіциту".

 

А ЩО У НАС? "ДЕФІЦИТ ВІТАМІНУ D У 81,8% ДОРОСЛИХ УКРАЇНЦІВ"

 

А який рівень дефіциту вітаміну D в Україні? З цим питанням ми звернулися до Владислава Поворознюка, президента Української асоціації остеопорозу, члена правління Міжнародної асоціації "IOF", керівника Українського підрозділу Європейської асоціації  з вітаміну D (EVIDAS).

Проведені в 2012-2015 роках співробітниками  Державної установи "Інститут геронтології ім. Д. Ф. Чеботарьова НАМН України" та Українського науково-медичного центру проблем остеопорозу НАМН України епідеміологічні дослідження виявили у 81,8% дорослого населення дефіцит вітаміну D. При цьому найбільший дефіцит спостерігався в людей старечого віку (75-89 років). В 2015-2017 роках  нами обстежено 3460 пацієнтів Українського науково-медичного центру проблем остеопорозу НАМН України. Незважаючи на те, що більшість з них приймають препарати кальцію та вітаміну  D, нормальний його рівень було виявлено у 32,02%, недостатність – у 30, 64%, дефіцит – у 37,34%. Найбільший дефіцит та недостатність вітаміну D були виявлені в людей старечого віку – 39,29% та 31,13%.

 

Вплив вітаміну D на імунітет.

Результати досліджень свідчать про те, що вітамін D бере участь у численних фізіологічних процесах, активізує розмноження і поділ імунних клітин. Він також сприяє загибелі ракових клітин, пригнічуючи їх поділ, посилює виділення кателіцидинів – групи антимікробних білків.  Вітамін D  має виражений  протизапальний ефект,  який допомагає при багатьох хворобах як додатковий засіб до призначеної терапії. 

 

 

ПРО СЕЗОННІСТЬ ГРИПУ ЧЕРЕЗ ВІТАМІН D

 

Повертаємося до слів доктора Тома Фрідена:

 

"Є свідчення сезонності деяких респіраторних захворювань, включаючи грип та туберкульоз. Основна гіпотеза: сезонність обумовлена ​​зниженням рівня вітаміну D через зменшення впливу сонячного світла в зимові місяці. Сезонність грипу або туберкульозу відсутня в деяких зонах з тропічним кліматом (наприклад, на півдні Індії), де погода – і вплив сонячного світла – залишаються більш постійними протягом року.

 

Коли я працював в Індії, з 1996 по 2002 рік, я попросив Центр з контролю і профілактики захворювань (CDC) направити туди для дослідження офіцера епідеміологічної розвідки. І доктор Лорна Торп, провідний автор підсумкового звіту, виявила, що найбільше сезонного впливу зазнають регіони з північним кліматом, де прохолодний або холодний зимовий сезон, і мало або взагалі немає в південних районах країни, де спекотно цілий рік".

 

ВІТАМІН ДЕ? У ЖОВТКУ І ЛОСОСІ

 

"В даний час ми не знаємо, чи має дефіцит вітаміну D якусь роль в важкості перебігу COVID-19. Але, з огляду на широку розповсюдженість дефіциту вітаміну D, можна з упевненістю рекомендувати людям отримувати належну добову дозу вітаміну D.

 

Організм виробляє вітамін D в шкірі під впливом сонця. Близько 15 хвилин в день прямого сонячного світла для багатьох людей досить для того, щоб організм виробляв достатню кількість вітаміну D. Люди з темною шкірою потребують більш тривалий вплив сонячного світла для виробництва такої ж кількості. Взимку люди в північних широтах не можуть виробляти вітамін D з сонячного світла. Сонцезахисний крем збільшує необхідний для вироблення час".

 

"Деякі продукти харчування багаті вітаміном D (два з них – яєчні жовтки і жирна риба, така, як лосось), що робить важливими збагачені продукти і вітамінні добавки. Ми додавали вітамін D в молоко протягом майже століття, спочатку для зменшення рахіту, тому більшість дітей не відчувають дефіциту вітаміну D".

 

"ЗА 1 МІСЯЦЬ ПРИЙОМУ ОЛІДЕТРИМ ДЕФІЦИТ СКОРОТИВСЯ З 46% ДО 12%"

 

Питання – як можна швидко відновити нормальний рівень вітаміну D?

 

 "В нашому відділі проводилось вивчення ефективності Олідетриму (жиророзчинні желатинові капсули холекальциферолу), – розповідає Владислав Поворознюк. – На момент включення в дослідження дефіцит вітаміну D мали 46,2% пацієнтів, недостатність вітаміну D – 53,8% обстежених. Через 1 місяць прийому Олідетриму дефіцит вітаміну D мали 12% пацієнтів, недостатність – 60%, а оптимальний рівень вітаміну D – 28% обстежених. Через 3 місяці прийому Олідетриму дефіциту вітаміну D не було зареєстровано".

 

Чи може бути передозування вітаміну D? Відповідь українського вченого:

"Досі не доведена ймовірність перевищення дози за умов адекватного споживання вітаміну. Симптоми токсичності спостерігаються в реальному житті надзвичайно рідко".

 

 

"НА ПРОГУЛЯНКУ, ВІД КАБІННОЇ ЛИХОМАНКИ"

 

"А поки вийдіть на вулицю та позасмагайте, – пропонує  Том Фріден. – Але переконайтеся, що дотримуєтеся принципів соціального дистанціювання. Уникайте тісного контакту з іншими людьми, і не виходьте на вулицю, якщо хворі. Прогулянка дасть вам фізичну активність і пом'якшить кабінну лихоманку (розлад, що виникає в малих ізольованих групах людей – Авт.)".

 

Ми можемо зробити багато речей, щоб поліпшити нашу стійкість до інфекції. Регулярна фізична активність, достатня кількість сну, відмова від куріння. І, звичайно, прийом вітаміну D забезпечить додатковий захист організму.

 

Все, що ми можемо зробити для зміцнення нашого опору COVID-19 – це крок у правильному напрямку".

 

А ТИМ ЧАСОМ...

 

Про допомогу вітаміну D в протидії COVID-19 в останні дні заговорили і провідні британські ЗМІ.

 

Financial Times: "Вчені сподіваються, що тепліша погода може уповільнити поширення коронавіруса. Перше: віруси виживають і краще передаються при більш низькій температурі. Друге: в холодну погоду люди більше часу проводять в приміщенні близько один до одного. Третє: імунна система людини менш ефективна взимку, почасти тому, що менше сонячного світла і вироблення вітаміну D".

 

Daily Mail: "Згідно з дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров'я по інфекціям дихальних шляхів, "дефіцит вітаміну D може впливати на імунну систему, оскільки вітамін D грає роль імуномодуляції, підвищує захист слизової оболонки". Захворювання, що передаються по повітрю, такі як коронавірус, можуть потрапити в систему через слизові; очі, ніс і рот. Так що вітаємо антибактеріальні та антимікробні властивості D3, також відомого як "сонячний вітамін".

 

Автор: Олексій Амсов

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme