У в'язницях Донбасу зеків прив'язують до БТРів і розривають на замовлення їхніх жертв

Екс-начальник Державної пенітенціарної служби України та зірка телепроекту «Судові справи» Сергій Старенький розповів ДеПо, навіщо терористи звільняють ув'язнених з в'язниць на Донбасі і чому відбуваються бунти в колоніях на мирній території

Валентина Емінова
Головний редактор
У в'язницях Донбасу зеків прив'язують до…

ЗЕКІВ ГОДУЄ УКРАЇНА, А ЗАРПЛАТУ ТЮРЕМНИКАМ ПЛАТЯТЬ БОЙОВИКИ

Яка зараз ситуація в колоніях, що опинилися у зоні АТО? Чи правда, що ув'язнені, наприклад, у ВК № 32 Макіївки та в Єнакіївській № 52 їдять клейстер, бо продукти їм не поставляють?

- Україна поставляє в колонії, підконтрольні бойовикам, продукти: начальник колонії, поставлений «ДНР», телефонує: «У мене те-то і те-то закінчилося, давайте, везіть». Пенітенціарна служба споряджає машину, на кордоні території, підконтрольній українським військовим, терористи або змінюють водія, або перевантажують продукти і відвозять.

Але куди все це йде, перевірити ніхто не може. За повідомленням родичів засуджених, ситуація з харчуванням плачевна. У кількох колоніях досі сидять люди, звільнені в травні за амністією. Терористи не рахуються з українськими законами, більше того, вони вже наповнюють СІЗО і колонії «засудженими ім'ям ДНР».

А тюремниками працюють ті ж самі люди, що і при українській владі?

- З персоналом ситуація плачевна: Кабмін розпорядився не фінансувати окуповані території, і зарплату їм не перераховують. Люди безкоштовно працювати не хочуть. Тому багато звільнилися і поїхали, багато хто перейшов на бік «ЛНР» і «ДНР» і отримують зарплату від них. Гадаю, що тих, хто за Україну, у колоніях вже не залишилося.

Чому ув'язнених і персонал не евакуювали із зони бойових дій?

- Евакуйована була Червонопартизанська ВК № 68 (Луганська область) - 298 жінок перевезли на автобусах до найближчої колонії. Але жінок можна перевозити без озброєної охорони, а чоловіків так ніхто не повезе.

Я пропонував провести амністію, коли стало очевидно, що ми цю територію не контролюємо.

Щоб вони пішли воювати за бойовиків...

- Повірте, з 30 тисяч в'язнів на Донбасі більше половини - з інших регіонів, не місцеві. Так, частина б розчинилася в бандитських угрупованнях, але вони і так отримали цю можливість, коли їх звільнили їхні друзі-бойовики. А решта покинули б цю територію і стали на облік у себе за місцем прописки.

Неодноразово звучали пропозиції створити з ув'язнених штрафбат. Як гадаєте, це працювало б?

- Я категорично проти. У країні достатньо сил, щоб обійтися без цього. Є добровольчі батальйони, в яких воюють раніше судимі, але вони туди йдуть за своїм бажанням. А амністувати і насильно забирати у штрафбат - таке нашим законом не передбачено.

А чому після того, як обстрілюють колонії, в'язні, які повтікали, незабаром повертаються у свої камери, як це було, наприклад, у ВК №124 у Донецькій області? Чи це неправда і вже безліч засуджених «гуляє» по Донбасу?

- На той час, коли обстрілювали колонії, там було безпечніше і було що їсти: на складах борошна, круп достатньо. Не «Макдональдс», звісно, але, принаймні, хліб свіжий могли пекти.

І злочинці проміняли свободу на хліб?

- Вони розуміли, що це не свобода, а втеча з місця позбавлення волі. Вони і тоді тікали, бо боялися за своє життя, а коли бомбардування припинилися, повернулися. Не повернулося всього близько 30%.

В'ЯЗНІ БОЙОВИКАМ ПОТРІБНІ ЛИШЕ ЯК РОБОЧА СИЛА

Чи правда, що терористи обстрілюють колонії, щоб потім звільнити потрібних їм людей?

- В'язні терористам потрібні як робоча сила, їх використовують для розчищення завалів, збору і захоронення трупів.

Тобто терорист не підбирають серед в'язнів фахівців, потрібних їхнім «республікам»: танкістів, медиків, «ведмежатників»?

- Це поодинокі випадки. Найчастіше бандити, які контролюють територію, звільняють своїх знайомих і друзів. Іноді звільняють засуджених на довічне: приїжджають і, погрожуючи персоналу зброєю, забирають потрібних їм людей. Є оперативна інформація, що двох довічно ув'язнених «замовили» родичі жертв. Бойовики їх звільнили, вивезли, прив'язали до БТРів і розірвали на шматки.

За вашими прогнозами, що далі буде з колоніями в зоні АТО?

- У Донецькій області зараз функціонує 20 колоній і СІЗО, у Луганській, після того як Червонопартизанська була зруйнована, залишилося 16. У такій кількості немає необхідності, багато закриються.

Терористи зараз контролюють 14 колоній і СІЗО в Донецькій області та 14 - у Луганській. І це дуже тривожний знак, бо у «ДНР» і «ЛНР» з'являється все більше атрибутів влади. У них є вже своя міліція, суди, тепер - тюрми. А держава починає своє існування, коли в ній з'являється в'язниця.

ЗЛОЧИННІСТЬ НАМАГАЄТЬСЯ «РОЗМОРОЗИТИ» ЗОНИ НА МИРНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Зараз постійно з'являється інформація про тюремні бунти. Наприклад, у Бердичівській ВК № 70 ув'язнені оголосили безстрокове голодування, а слідом збунтувався персонал.

- Зараз ця проблема в багатьох колоніях є і замовчується. Я вважаю, що організована злочинність, користуючись тим, що пенітенціарною службою керують люди, які не мають досвіду, намагається «підняти голову».

Поясню, як вони це роблять. Для початку в колонії штучно створюється проблема, наприклад - погане медобслуговування. Ув'язнені обурюються, відмовляються від їжі, ажіотаж, ПП. Адміністрація намагається знайти спільну мову і не може. Тут приїжджає зі свободи злодій у законі. Каже: я всіх заспокою, а ви поверніть з колонії в таке-то СІЗО такого-то товариша.

Недосвідчені керівники йдуть йому назустріч, повертають того товариша, і нібито все на деякий час налагоджується. Ось тільки товариш є положенцем (злочинець, який визнаний злодійський сходкою і перебуває на положенні злодія в законі, - ред.), він відновлює свою діяльність і колонія розуміє, що нею керує злодій у законі, а не адміністрація. Це називається «розморожування зони», і таке зараз починається в Київському СІЗО. Туди намагаються повернути двох, які протягом року тероризували ув'язнених слідчих ізоляторів Києва: займалися здирництвом, били людей. Доходило до того, що співробітника «на коридорі» могли побити. І ось зараз одного із тих двох вже повернули і ведуться розмови, щоб повернути другого.

ПРАЦЮЄШ У В'ЯЗНИЦІ - ЗАРОБЛЯЙ НА ЗЕКАХ

Чому в тюрмах не вдається перемогти наркоманію: наркотики передають і в перці, і в ковбасі, і в насінні...

- Проблему наркоманії вдасться викорінити, по-перше, якщо саджати до в'язниці менше наркоманів. Тим більше, що вживання наркотиків це не злочин, а хвороба.

А по-друге, поки контролер отримуватиме півтори тисячі гривень на місяць, він не відмовиться від ста доларів за те, щоб закрити очі на наркотики або провести повію.

Але тут навіть три тисячі гривень не врятують ситуацію. Вже зміцнилася психологія: працюєш у в'язниці - заробляй на зеках. Якби в'язниця могла платити по 10 тисяч, можна було б звільнити хабарників і набрати порядних людей. Причому гроші і на утримання ув'язнених, і на зарплати співробітникам може заробляти сама в'язниця, для цього треба тільки налагодити нормальне виробництво. Зараз ув'язнений отримує за свою працю мінімальну зарплату, і оскільки роботи в колоніях немає, кожен працює на чверть ставки. І з цих 200 гривень, які він за місяць заробив, ще вираховується частина на його побутове обслуговування. Який сенс йому працювати?

Тим більше тепер, коли працювати він не зобов'язаний, а має право: до Кримінального кодексу перед президентськими виборами були внесені такі зміни. Одночасно з цим ув'язненим дозволили користуватися Інтернетом та мобільними телефонами.

Система через це почала тріщати по швах. Виховний принцип колонії полягає в чому? Засуджений повинен не хотіти потрапити в колонію ще раз. А зараз там цілком комфортно. Той же злодій у законі розуміє, що він сидітиме на бараці і смикатиме за ниточки. Так, є незручності, але йому за 100 доларів повію приведуть, якщо треба.

А решта зловісних тюремних традицій збереглася? У в'язницях і досі є «півні» та «опущені», ув'язнені набивають собі на спину куполи?

- Зґвалтувань майже немає. «Опущені» зараз це не зґвалтовані чоловіки, а люди, які виконують найбруднішу роботу. Це нижча каста, до неї зараховують за важкі провини, наприклад, за крадіжку у своїх. Але з таким особами, які провинилися, не здійснюють статевий акт, можуть просто побити. Навіть за поняттями карати зґвалтуванням не можна.

І татуювання - куполи, павуки, зірки на плечах - вже перестали бути обов'язковим атрибутом ув'язненого. Тепер їх часто робить молодь, захоплена тюремною романтикою.

Фото і відео: Ольга Камєнєва/ДеПо

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme