УВІЙТИ В ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ
Як це зробити безболісно і всією сім'єю? Адже всі ми різні. У кожного члена сім'ї свої звички і уподобання, кожен зі своїм характером. Один може з легкістю відмовитися від непотрібного, а другий може злякатися можливих складнощів і тому навіть не почати змінювати свій спосіб життя
Саме тому психологи не радять поспішати і застосовувати в житті відразу все, що ви чули про здоров'я. Робити це краще поступово, щоб підсвідомість по черзі приймала нові основи вашого життя, і ви легше переносили зміни.

Але перш, ніж надбудовувати нові корисні звички, добре б почистити старі, адже на поганому фундаменті будинок не побудуєш. Всі ми, в тій чи іншій мірі, прошиті деструктивними установками. Тому, щоб правильно «встановити» навички нового способу життя, розберемо психологію старих звичок, про існування яких ви могли не здогадуватися.

Неправильні харчові установки, до яких нас привчали в дитинстві
«Доки не доїси —із-за столу не вийдеш!» — знайома фраза? А ця: «На дні сила! Потрібно доїсти до кінця. Давай, ложечку за маму... »?
Батьки, бабусі з дідусями намагалися нагодувати нас якомога ситніше, згадуючи своє голодне дитинство і дефіцит продуктів у магазині. Вони вчили нас жити так, як вижили свого часу самі, але часи змінилися. У магазини більше не «викидають» м'ясо, в гастрономах більше немає добових черг (та й гастрономів більше немає), а різноманітність продуктів у супермаркетах така, що можна рік харчуватися різним і не повторитися. У нашого покоління більше немає потреби наїдатися про запас або відгодовувати себе за все не з'їдене.

Їсти потрібно стільки, скільки хочеться, а не до тих пір, поки побачите картинку на дні тарілки. Недоїдати можна, залишати їжу не соромно, викидати недоїдене — більше не злочин.
— Нещодавно був у гостях у бабусі, так насилу відбився від того, що борщ треба їсти з хлібом. Не хотів я! І не «потрібно» це. А взагалі, перестав допивати кефір або доїдати ризото, якщо наївся. Викидати мені все-таки шкода, дружина старалась і гроші на це витрачали, тому недоїдене я ставлю в холодильник і ніхто від цього не вмирає. Доїм пізніше, коли захочу. А якщо зіпсується — тоді вже викину. Важливіше, щоб не зіпсувався я!

Старшому поколінню пояснити це буде важко. Тому є один дієвий метод: насипайте маленькі порції, які точно з'їсте. І на тарілці нічого не залишиться, і бабуся залишиться задоволена. А якщо захочете ще? Візьміть добавки.
Михайло Юркін, який вирішив з нового року разом з дружиною спробувати жити здорово
Подивимося що-небудь під вечерю?
Їсти під фільм — звичка, яка прищеплюється нам з рекламних роликів. Відмовляйтеся від неї одразу! Так їжа не стає смачнішою, а фільм цікавішим.

Коли ви поєднуєте перегляд відео (роботу, читання) і поїдання чогось, ваша увага розсіюється і ви не помічаєте момент, коли вам вже досить, і починаєте переїдати, що негативно позначається на самопочутті та здоров'ї в цілому. Скільки ви зможете з'їсти попкорну, якщо просто сядете його їсти без фільму? Точно менше тієї кількості, яку ви механічно запихаєте в себе, не відводячи очей від екрану, але ж саме цьому нас вчать у рекламних відеороликах. До того ж ви не отримуєте задоволення від їжі, якщо зосереджені на фільмі, тому що просто не помічаєте смаку.

Якщо відео гідно вашої уваги, то ви подивитеся його і без їжі. Якщо їжа смачна, то вам не знадобиться додатково до неї якийсь фільм. Дійте як у відомій фразі: «Миєш чашку — думай про чашку!». Нехай мозок займається чимось одним: або їжею, або фільмом.
Шоколадка не бореться зі стресом
Коли ми переживаємо, стресуємо через роботу або просто в поганому настрої, рука автоматично тягнеться за цукеркою чи іншою їжею. І це можна пояснити. У подібних ситуаціях в організмі виділяється гормон стресу — кортизол. Він безпосередньо пов'язаний з відчуттям голоду, так як в рептильному мозку (найдавнішій з сформованих у процесі еволюції частині мозку людини, що відповідає за виживання) «прописана» біологічна установка: «ситий» дорівнює «в безпеці».

Не використовуйте їжу як антидепресант. Не зажовуйте емоції, а проживайте їх. Зателефонуйте другу, щоб про це поговорити, пожалійтеся співробітнику, попросіть близьку людину вас обійняти, поїдьте до батьків, де за чашкою чаю всі проблеми перестають бути важливими.

А якщо не вдалося екологічно прожити ситуацію і ви таки зірвалися на тістечко, то не добивайте себе почуттям провини. З'їли? Ну та й бог з ним! Переживання за шкідливість з'їденого зробить організму тільки гірше.

Просто пам'ятайте, що ніхто з нас не Будда і навіть щасливі люди іноді нудяться.
Алкоголь — соціальний комунікатор
Красиві коктейлі на літніх майданчиках з подругою, посиденьки в пабах з друзями, застілля з родичами — те, що без алкоголю уявити складно, адже «у нас так прийнято».

Але проблема відмови від випивки «з поваги до мене» тільки в нашій голові. Якщо родичі або друзі наполягають, попросіть проявити повагу і до вас теж, якщо вони запросили вас і хочуть разом проводити час. Ви можете нескінченно поважати людину і його традиції, але це не повинно вам шкодити.
— Спочатку я брехала, що мені не можна... Казала, що лікар прописав антибіотики. І, зрозуміло, що через пів року так прикриватися вже не виходило. Що ж це за хвороба така, яка пів року не лікується і не дає випити з друзями? Тому я просто чесно стала говорити: «Я вирішила не пити алкоголь і стежити за своїм здоров'ям. Мені дуже подобається моє самопочуття і я не хочу змінювати його на келих спиртного». Коли на мене хтось намагався тиснути, мовляв ну чого це я, від одного нічого не буде, просили «за компанію», я різко відмовлялася і при повторних спробах ображалася. Чому я повинна переконувати людину перестати пропонувати мені те, чого я не хочу і про що ясно сказала? Навіщо в моєму оточенні люди, які не поважають мій вибір? Благо ні з ким з оточення прощатися не довелося — друзі легко прийняли мої зміни і залишилися тільки легкі кепкування, на мотив того, що я єдина, хто сьогодні зможе сісти за кермо. Але над цим ми сміємося разом і ніхто не ображається.
Катерина Білих, три роки без алкоголю
Міфи про здоровий спосіб життя — це відсутність інформації
При переході на здоровий спосіб життя можна зіткнутися з нав'язливою думкою того, хто від здорового способу життя дуже далекий. В основному вона формується на стереотипах і відсутності інформації, яку такій людині навіть ліньки шукати, тому що вона не розуміє навіщо. Вона може говорити, що це дорого, або складно, що це «утискання в рамки» і загальне божевілля. Якщо вам ця людина не важлива, просто залиште її зі своєю думкою і не витрачайте свій час. Час — невідновний ресурс, а лікувати нерви — ось що дійсно дорого. Якщо ж людина близька, спробуйте акуратно і поступово розвінчувати ці міфи, підкидаючи потрібну інформацію і показуючи результат на своєму прикладі. Дивишся, а там і на одного прихильника здорового способу життя стане більше.
На тому світі відіспишся!
Нічого подібного! Може, на тому світі сну немає? А може, і того світу не існує? Зате точно є цей, і, якщо не спати необхідну організму кількість годин, то життя в цьому світі може бути якісно гірше і коротше.

Здоровий сон та якісний відпочинок — основа здорового способу життя. Відпочивати потрібно тоді, коли втомився, а не коли ніхто не бачить. І робити це потрібно обов'язково! Брати ручку і вносити відпочинок у план на день, як покупку продуктів або важливу зустріч. Мозку потрібне перезавантаження, адже він, як і тіло, втомлюється.

Якщо, будучи втомленим, намагатися бути продуктивним, то мозок включає режим «автомат» і діє за звичкою. За старими, шкідливими, неправильними звичкам, які ви хочете замінити на нові. Відпочинок же позитивно позначається на організмі і розумових здібностях, так як людина, яка відпочила, у багато разів ефективніша, генерує нові ідеї та швидше приймає рішення.

Слід уточнити, що кращий відпочинок — це лежати, а не зміна діяльності, як нас вчили. У Радянському Союзі такими афірмаціями намагалися вичавити з робочої одиниці максимальну користь, але не тягніть звички предків у новий світ, де відпочивати можна і потрібно.
Спорт — це важко?
Як говорить психолог Олена Єрмоленко: «Любити своє тіло — це не виснажувати себе в спортзалі до знемоги. Це робити із задоволенням те, що тебе наповнює енергією».
Щоб безболісно перейти на бік здорового способу життя, не потрібно робити це різко, як відро холодної води на голову в лазні. Необов'язково відразу купувати кожному по парі кросівок, оплачувати персонального тренера і стягувати один одного з ліжка о шостій ранку на пробіжку.

Для початку досить буде звичайної 15-хвилинної зарядки, якщо ви до цього не займалися спортом. Перетворіть зарядку в щоденний сімейний челендж: виберіть на YouTube відео, де тренер проводить розминку, і робіть її всі разом. Зарядка корисна як для самих маленьких, так і самих стареньких. Звичайно, враховуйте особливості кожного члена сім'ї, але легка ранкова розминка тільки на користь.

До того ж, якщо займатися спортом всією сім'єю, ви зміцните в ній здорові відносини, взаєморозуміння і підтримку. Аліна Варга вже як рік удвох з чоловіком бігає вранці:

— Після того як ми з Кирилом почали бігати разом, я стала відчувати, що ми команда. Через активний спосіб життя нам часто не вистачало часу, проведеного разом. А тут і підтримка відчувається, і мотивуємо один одного, і жартуємо, що позитивно позначається на наших відносинах і задає тон всьому дню.

На додаток до сказаного, нагадаємо, що при заняттях спортом організм виробляє ендорфіни, а мозок насичується киснем, проганяючи почуття втоми і апатію.
«Захоплюючись здоровим способом життя, потрібно використовувати принцип задоволення — все, що ви робите на цьому поприщі, в першу чергу повинно приносити вам радість і задоволення. Якщо ви від чогось відмовляєтеся, то відмова не повинна бути «камерою ув'язнення», а, навпаки, відкривати нові можливості та покращувати стан вашої психіки, наповнюючи вас новою життєвою силою». Психолог Оксана Ветохіна.
Головний висновок
Починати здоровий спосіб життя потрібно без поспіху і з розумом. Спочатку «розчистити» старі звички, перш ніж прививати нові. Поступово прибирайте шкідливі продукти і замінюйте їх корисними. Зараз практично на кожній кухні є антипригарні сковорідки, ось і почніть з самого простого — перестаньте додавати в неї олію. А спорт необов'язково починати з великого. Для початку досить буде щоденної зарядки. Але ця порада стосується не тільки харчування і спорту.

Якщо вечірні турботи заважають вчасно лягти спати, перенесіть їх на ранок. Якщо до сьогоднішнього дня прибирання в квартирі відбувалося стихійно, то розподіліть ролі: наймолодшим віддайте витирати пил, самим стареньким — розкласти речі по полицях. Так кожен буде при ділі та вноситиме щось своє в загальне благо всієї родини. А як прибирання впливає на здоров'я, ми розповімо в наступній статті :-)