Поява улюбленця створює в домі атмосферу особливої радості. А ще це дуже відповідальний момент. Незалежно від того, взяли ви кошеня з притулку, у друзів або придбали у заводчика, перший контакт з новим власником грає величезну роль для ваших подальших взаємин.
Як поводитися з кошеням в перші дні?

Кошеня може бути налякане зміною обстановки - це нормально. Щоб мінімізувати стрес, виділіть улюбленцю спокійну тиху кімнату і зосередьте в ній все, необхідне для життя (миски, лоток, місця для відпочинку) - тварині простіше освоювати новий простір з невеликої території. Дозвольте кошеняті робити це в комфортному для нього темпі. Якщо ви хочете взяти його на руки, то кращий спосіб - просунути збоку долоню під животик та грудку, а іншою рукою притримувати задню частину тіла (ні в якому разі не за шкірку). Якщо в будинку є діти, переконайтеся, що вони знають, як поводитися з кошеням, а малюків в перші дні не залишайте з твариною наодинці.
Які мисочки краще?

Пластикові миски можуть бути не якісними і через це можуть мати неприємний запах, тому оптимальний варіант - з нержавіючої сталі або кераміки. Форма і розмір дуже важливі - якщо вони підібрані неправильно, тварина може відмовлятися від їжі. Якщо миска занадто маленька і глибока, вуса кошеня торкатимуться її країв під час їжі або пиття. Це може викликати дискомфорт, адже вуса - чуйний орган дотику у котячих. Можна також придбати питний фонтанчик - це привнесе елемент гри і спонукатиме кошеня пити частіше. Щоб частинки корму не потрапляли в миску для води, поставте її на відстані 0,5-1 м від миски для їжі - і ні в якому разі не поруч з лотком.


Ідеальне місце для відпочинку - яке воно?


Дорослі коти сплять до 16 годин на добу, а двомісячне кошеня (ідеальний вік для відлучення від кішки-матері) - до 20 годин. Тому місце для сну дуже важливе. Зазвичай коти самі обирають місця для відпочинку. Ваше завдання - підготувати до приїзду вихованця кілька таких місць в найзатишніших куточках вашого дому. Використовуйте подушки, пледи, кошики, а також обладнайте пару місць на висоті (полку, будиночок на котячому дереві).


Як обладнати туалет?


Якщо кошеня виросло в домі з кішкою, він, швидше за все, вже привчений до лотка. Якщо ж ви взяли тварину з вулиці або з притулку, знадобиться деякий час. Лоток повинен бути досить просторим. Лотки закритого типу виглядають більш охайно і перешкоджають поширенню запаху, однак далеко не всі коти відчувають себе в них комфортно. Тому дайте кошеняті можливість обрати самому. Важливо, щоб лоток розташовувався в затишному місці, в стороні від шуму (пральна машинка) і не на проході. Кількість лотків дорівнює кількості котів + 1. Тобто, якщо у вас одне кошеня, лотків повинно бути два. Наповнювач вибирайте або той, до якого кошеня вже привчене, або максимально наближений до природного субстрату (дрібногранульований, без ароматизаторів і віддушок).


Навіщо потрібні особливі іграшки і як їх вибрати?


Всі малюки пізнають світ і навчаються через гру - і кошенята не виняток. Іграшки допомагають реалізувати природні інстинкти, також вони сприяють всебічному розвитку кошеня. Кошенята люблять бігати, стрибати, дертися і точити кігті (придбайте когтеточку, котяче дерево), нападати і переслідувати. Спільні ігри з циклу «Мисливець» зміцнять ваші відносини. Для цього знадобиться паперова кулька або іграшка-вудка. Намагайтеся імітувати рухи потенційної здобичі: сповільнюйте і прискорюйте іграшку, ховайте її за ніжкою стільця, а потім несподівано показуйте кошеняті з іншого боку. Щоб закріпити позитивну асоціацію, запропонуйте вихованцеві після гри частування (це може бути спеціальне заохочення або трохи корму).


Чи необхідна кошеняті особлива дієта?


Безумовно. Протягом першого року закладається фундамент здоров'я кошеняти на все подальше життя, і раціон грає тут головну роль. Розвиток кошеня можна розділити на два основних етапи (до 4-х місяців і від 4-х до 12-ти місяців), відповідно до яких змінюються і харчові потреби. Що відрізняє раціон для кошеня від корму для дорослих кішок? Висока поживність, адже період активного розвитку дуже енерговитратний. Разом з тим, корм ідеально збалансований і, таким чином, не призводить до набору зайвої ваги (за умови дотримання дозувань). Легкозасвоювані інгредієнти не дратують незрілу травну систему кошеня. Для формування міцної імунної системи Royal Canin включив до складу кормів для кошенят антиоксиданти і вітамін Е.
Також важливо знати: всупереч розхожій думці, кошенятам не потрібне коров'яче молоко, а в разі необхідності викорму новороджених кошенят варто використовувати спеціальний замінник котячого молока.


Чи варто відвідувати ветеринарного лікаря, якщо кошеня добре себе почуває?


Коти, на відміну від собак, схильні приховувати своє погане самопочуття, тому саме регулярні профілактичні огляди - часто єдиний спосіб виявити нездужання на ранній стадії. Заплануйте перший візит до ветеринарного лікаря в найближчі дні після того, як візьмете кошеня, і обговоріть з ним графік повторних візитів. Перед прийомом підготуйте інформацію про харчування вихованця (назва корму, виробник, кількість корму в день), а також про будь-які зміни в поведінці і стані тварини, які ви помітили. Якщо заводчик чи притулок надали якусь медичну інформацію про кошеня, візьміть ці папери з собою.


Як уберегти кошеня від небезпек?


У період зміни зубів кошенята будуть гризти все підряд, тому ізолюйте електропроводи і поставте заглушки на розетки. Приберіть маленькі предмети, які кошеня може проковтнути, а також поліетиленові пакети і предмети з пінистого матеріалу (губки для посуду). Тримайте в недоступному місці ліки та побутову хімію. Завжди закривайте кришкою відро для сміття, опускайте кришку унітазу і перевіряйте пральну / посудомийну машину перед запуском. На вікна встановіть сітки «антикішка» і спеціальні обмежувачі провітрювання вікон (гребінка), тому що класичне вертикальне провітрювання може бути для смертельно небезпечним для котів.


Умене вже є інші тварини - як подружити їх з кошеням?


Поширене правило: територія належить тваринам, які з'явилися в будинку раніше. Щоб не провокувати конфлікти, не забувайте приділяти достатньо уваги «старожилам». Неважливо, мова йде про собаку або про іншого кота - знайомство з новачком має бути плавним. Перший час спостерігайте за тваринами. Обладнайте по всьому будинку кілька затишних місць, де кошеня при необхідності зможе сховатися. І пам'ятайте: коти за своєю природою - одинаки, тому у кожного повинна бути своя окрема миска з кормом.


Як виростити кошеня доброзичливим?


Здебільшого кошенята надзвичайно допитливі і люблять грати зі своїми власниками. Перші 14 тижнів життя грають вирішальне значення в соціалізації тварини. Чим більше позитивних вражень отримає кошеня в цей період, тим дружелюбнішим і врівноваженішим він буде в подальшому. Створіть сприятливе середовище: знайомте кошеня з людьми різного віку і статі, іншими тваринами, а також поступово привчайте до різних побутових звуків (шум пилососа, телевізора і т.д.). У вихованні будьте послідовні: якщо щось заборонено, це повинно бути заборонено завжди, а не від випадку до випадку. Не підтримуйте небажану поведінку. Наприклад, якщо вихованець «полює» на ваші ноги, а ви у відповідь починаєте бігати за ним і ухилятися, він сприйме це як продовження веселої гри. Краще просто вийти з кімнати, а потім заблокувати місця «засідок».