Маловідома Львівщина:

Шляхами польського короля, Хмельницького і Ступки
Зазвичай, коли мова заходить про туристичні можливості Львівської області то в першу чергу йдеться про сам Львів, Карпати і бальнеологічний курорт у Трускавці. Для тих, хто вже побував у цих місцях Depo.Мандрівник пропонує маршрут не зовсім відомою Львівщиною. Мова піде про Жовкву та околиці. Жовква є одним із найбагатших на історичні пам'ятки містом в усій Західній Україні (за виключенням Львова). Розпочинаємо подорож з виїзду зі Львова на міжнародну трасу Львів-Рава-Руська. Подорожувати можна, як власним автомобілем, так і рейсовими автобусами. Вони курсують від зупинки в районі готелю "Львів" у Львові. Проїзд коштує 12 гривень Загальна довжина маршруту 27 кілометрів. Дорога зі Львова до Жовкви нещодавно відремонтована і в гарному стані.

www.youtube.com/watch?v=Dasm5Oupqxk
Першим нашим об'єктом буде селище Зашків
Батьківщина легендарного полковника Січових Стрільців і Голови проводу Організації Українських Націоналістів Євгена Коновальця. Село знаходиться не на самій трасі, тому, якщо ви подорожуєте автомобілем потрібно повернути ліворуч у Дорошеві. Перед в'їздом в село встановлено пам'ятний знак у вигляді тризуба. В самому селі варто завітати у музей Коновальця, який було відкрито у 1991 році, ще в часи Радянського Союзу до 100-річчя з дня народження лідера ОУН. Зараз біля музею знаходиться два пам'ятники Коновальцю. Точніше один повноцінний і рештки іншого. Бо встановлений в 1991 році пам'ятник було підірвано працівниками радянських спецслужб. Урочистості в селі проходять щорічно в день народження голови ОУН (14 червня) і в день загибелі 23 травня. Вхід в музей коштує 10 гривень для дорослих і 5 грн для дітей і пенсіонерів. Вартість екскурсії відповідно 60 грн і 30 грн.
Також в селі можна оглянути церкву зі старою дзвіницею і цвинтар, який знаходиться поруч. На ньому теж є пам'ятний знак Коновальцю. Також з підвищення, на якому знаходиться цвинтар відкриваються чудові краєвиди на село та невеликі гори, якими воно оточено. А ми подорожуємо далі і повертаємося на трасу Львів-Жовква. В кількох кілометрах за Дорошевим знаходиться другий об'єкт нашої подорожі – містечко Куликів (12 км від Львова). Датою заснування міста є 1399 рік, хоча за легендами поселення тут було набагато раніше, ніж у Львові, датою заснування якого вважається 1256 рік. Куликів цікавий одним із найдавніших костелів на Жовківщині. Збудований він ще в 1538 році. Особливістю споруди є завершення фасаду у формі половини дванадцятигранника. Зараз костел належить римо-католицькій громаді і ведеться його відновлення.
www.youtube.com/watch?v=CDgwxmKSY2M
Також Куликів став відомий тим, що саме тут у 1941 році народився один з найвідоміших українських акторів Богдан Ступка. Depo.Мандрівнику вдалося розшукати хату в якій 75 років тому народився відомий українець. Знаходиться вона в кінці вулиці Січових Стрільців, по лівий бік. Не впізнати її неможливо, це найстаріша хата на цій вулиці. Сама ж вул. Січових Стрільців розпочинається по ліву сторону від траси перед самою зупинкою громадського транспорту у Куликові, недоїжджаючи до центру. Крім того у Куликові впродовж століття виготовляють ковбасу, яка славиться на всю Львівщину. Досі на подвір'ях стоять коптильні. Кожен господар має власний рецепт. Ціна стартує від 80 грн за кілограм.
Оригінальний рецепт Куликівської ковбаси виглядає так: Щоб ковбаса була добра, треба 70 % волового м'яса і 30 - свинячого. Нарізають на невеличкі кусні, засипають сіллю і ставлять на три дні, щоб настоялося. Додають трохи селітри, аби ковбаса мала гарний колір. М'ясо мелють на фарш, додають різні спеції: перець, часник, кмин, сіль, трішки цукру і воду, щоб уся ця маса стала кашоподібною. З фаршу смажимо на сковорідці котлету і дивимося, чи вона нормально печеться, чи не топиться. Якщо м'яка, як подушечка, тоді вже можна робити "Куликівську". Коптити треба близько чотирьох годин. Найкраще для коптильні брати фруктове дерево: вишню, яблуню.
Ми ж подорожуємо далі і наближаємося до третього об'єкту нашої мандрівки –Жовкви (в радянські часи місто називалося Нестеров). Місто є чудовою перлиною європейського ренесансу і збудоване, як ідеальне місто. Засновником Жовкви є найвідоміший польський полководець, коронний гетьман Станіслав Жолкевський. За його ініціативою тут було збудовано замок з неприступними стінами. Найбільшого розвитку Жовква досягла в 17 ст., коли була резиденцією польського короля Яна Третього Собєського. Саме тут король заклав величезний парк. В Жовкві рекомендуємо оглянути місто-фортецю, яке свого часу мало оборонні мури і чотири брами. Зараз залишилися лише дві – Звіринецька та Глинська. Також варто подивитися ринкову площу разом з розміщеною на ній ратушею.
На центральній площі знаходиться найвеличніший у Львівський області римо-католицький костел – Святого Лаврентія. Саме храми Жовкви і будуть четвертим об'єктом подорожі. Поруч кам'яна споруда василіанського храму Пресвятого Христового Серця. Церква відома розписами художника Юліана Буцманюка. А на сході ринкової площі знаходиться синагога з ажурним, типово ренесансним аттиком. Її збудували у 1962 році. Вона є не тільки найбільшою у Європі ренесансною оборонною спорудою, а й, входить у список "100 пам'яток світу, які перебувають у загрозливому стані". До речі, у Тель-Авіві збудовано багато синагог саме за зразком жовківської. Поруч з синагогою знаходиться монастир костелу домініканів. У колишніх передмістях Жовкви розмістилися ще два зразки архітектурної довершеності – старі дерев'яні церкви Св. Трійці та Різдва Пресвятої Богородиці. Всі ці об'єкти знаходяться в 5-15 хвилинах ходьби від замку.
Дослідник історії Жовкви вірменин Садок Баронч висунув версію про народження тут українського державного діяча і полководця, гетьмана Богдана Хмельницького. Під час визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького у Жовкві двічі побувало козацько-селянське військо. Під час Північної війни 1700-1721 рр. Жовківський замок з грудня 1706 р. до квітня 1707 р. став резиденцією російського царя Петра I під час Північної війни зі Швецією. Згідно з легендою, місцева річка Свиня здобула свою назву після того, як туди впав московський цар (перед тим випив надто багато алкоголю).
До Жовкви у квітні 1707 року приїздив український гетьман Іван Мазепа. З Жовкви гетьман відправляв посланця до Саксонії заручитись підтримкою шведського короля Карла XII. У Жовкві у вас не виникне проблем де можна було би поснідати, пообідати, чи повечеряти. Або просто випити каву, чи пиво. Ґрунтовно їсти ми рекомендуємо у ресторані готелю "Акварель", що знаходиться біля озера, недалеко від центру міста. Вибір страв стартує від 15 грн, напоїв від 10 грн. Ресторан має літній майданчик на березі озера. Цим же готелем рекомендуємо скористатися для ночівлі. Ціна двомісного номера від 350 гривень за ніч. В готелі також є 25-метровий басейн для плавання. Квас чи пиво краще пити на центральній площі міста. На ній знаходиться кілька кафе, за парасольками яких можна дізнатися напій якої марки ви будете пити. Ціни на пиво стартують від 12 грн за півлітра. Поруч знаходиться кафе "Цукерня", де можна випити найсмачнішу у Жовкві каву, чи з'їсти тістечка. Ціна кави від 15 грн.