Гельсінкі

Столиця країни, в якій переміг соціалізм
Текст, фото і відео: Олександр Хоменко
Фінляндія - одна із чотирьох країн Скандинавського регіону. А ще ця країна постійно потрапляє на верхівку найрізноманітніших рейтингів добробуту. У "Всесвітній доповіді про щастя", опублікованій ООН 2018 року, Фінляндія зайняла перше місце. 2010 року країна була на першому місці в списку "Найкращі країни світу" за версією журналу Newsweek, а також є третьою в рейтингу рівноправності статей. З 2011 по 2014 роки американський фонд Fund for Peace оцінював Фінляндію як "найбільш стабільну країну світу".

Тому часто Фінляндію жартома називають країною, у якій переміг соціалізм. Але якщо серйозно, то існує таке поняття, як скандинавська модель розвитку економіки, вона орієнтована на загальну зайнятість населення, гендерну рівність, розвинену соціальну підтримку, значний ступінь перерозподілу багатства.

Найкраще те, чого досягли у Фінляндії, можна побачити у столиці країни Гельсінкі. Але про податки і економіку країни вам розкажуть фахівці, ми ж звернемо увагу на речі, про які цікаво буде дізнатися людині, яка планує невдовзі відвідати Гельсінкі.
Гельсінкі з висоти пташиного лету
Порт
Гельсінкі має прямий вихід у Балтійське море через північне узбережжя Фінської затоки. На території міста розташований найбільший фінський порт.

Через порт здійснюється торговельно-транспортне сполучення між Фінляндією та Естонією (Таллінн), Швецією (Стокгольм), Німеччиною (Росток і Травемюнде) та Польшею (Гданьськ).
Порт Гельсінкі включає три термінали: Південний, Західний і Вуосаарі.
 
 
 
 
 
 
 
 
Тільки до Талліну щодня влітку відправляється 17 паромів. За маршрутами "Гельсінкі - Стокгольм" щодня незалежно від сезону вирушають два пароми.
Близько 300 разів на рік до порту прибувають міжнародні круїзні кораблі.
 
 
 
 
 
 
 
 
Окрім того, у Гельсінкі існує свій водний громадський транспорт, який курсує до численних островів у затоці неподалік міста.
На багатьох навіть дуже невеликих островах на території Гельсінкі побудовані житла фінів.
 
 
 
 
 
 
 
 
Сауни - національний вид розваги для фінів. Велика сауна із басейнами є навіть на території Південного порту і дуже популярна серед туристів.
Місто
Гельсінкі — традиційний лідер різноманітних рейтингів міст і столиць світу, які враховують різні параметри, від рівня життя та комфорту, до екологічної ситуації, причому за екологічними показниками Гельсінкі неодноразово визнавались "найчистішою" європейською столицею.

Одним із яскравих свідчень підходів влади до екології і стандартів життя є водопровідна вода відмінної якості, яка постачається у квартири містян одним із тунелем довжиною у 120 км, а бутильована вода з-під крана в Гельсінкі продається навіть у низці країн світу.

У Гельсінкі, як і в усій Фінляндії, прогресивне оподаткування, тобто чим більше ти заробляєш, тим більше платиш податків. Натомість освіта і медицина - безкоштовні.
Центр міста із виглядом на Кафедральний собор і Сенатську площу.
 
 
 
 
 
 
 
 
Успенський собор, найбільший православний храм у Фінляндії
Церква Темппеліаукіо - одна з найпопулярніших визначних пам'яток в місті. Вона збудована прямо в скелі заради збереження первинного ландшафту площі.
 
 
 
 
 
 
 
 
29 червня 2006 року тут була проведена перша в Фінляндії металічна меса, коли церковні піснеспіви виконувалися під акомпанемент важкого року.
Каплиця Тиші в районі Камппі. Будівля у формі яйця, зроблена цілковито з дерева, всередині якої дотримуються абсолютної тиші.
 
 
 
 
 
 
 
 
Хієтаніємі, найбільший цвинтар Гельсінкі. Тут похована, зокрема, знаменита письменниця Туве Янссон.
Ейра - елітний район міста, а ще сюди найкраще їхати, якщо хочете побачити фінську архітектуру доби модернізму.
 
 
 
 
 
 
 
 
Хоч історичні стосунки Фінляндії і Росії важко назвати хорошими, у Гельсінкі досі є Пам'ятник Миру з СРСР
Бібліотека
Населення Гельсінкі - 650 тисяч осіб, при цьому в місті є 37 бібліотек, об'єднаних у єдину мережу HelMet, яка дозволяє їм вільно обмінюватися фондами. Цими бібліотеками активно користуються понад 240 тисяч мешканців Гельсінкі, які щороку читають майже 9 мільйонів книжок.

У грудні 2018 року, до 100-річчя незалежності Фінляндії, у центрі столиці відкрили особливу бібліотеку. Її назвали Oodi, що в перекладі означає "ода". У конкурсі на нову бібліотеку брало участь понад 500 проектів. Назву обирали народним голосуванням із понад 1600 варіантів.
Основна особливість Oodi - це те, що бібліотека містить не тільки книги (а їх понад 100 тисяч на 17 мовах), але і дає можливість працювати з найсучаснішими надбаннями цифрового світу. І головне все це - безкоштовно.
 
 
 
 
 
 
 
 
Сучасні бібліотеки все частіше розглядають як фізичний простір і багатофункціональну платформу для різних видів діяльності, не тільки читання.
У бібліотеці можна підключитися до інтернету, отримати доступ до спеціального гаджету та обладнання, проконсультувавшись у спеціаліста.
 
 
 
 
Oodi складається із трьох поверхів. На першому поверсі розташовані кав’ярня, ресторан, кінотеатр, довідково-інформаційні пункти та інфопункт ЄС. Це простір для інформаційної взаємодії.
 
 
 
 
 
 
 
 
Другий поверх присвячений творчості. Тут є студія, музичний зал, медичний клас та майстерні з 3D-принтерами, швейними машинами, різними гаджетами та обладнанням.
Третій поверх - це безпосередньо бібліотека в нашому розумінні - безліч стелажів із книгами у вільному доступі на відкритій території, а також численні невеликі оази з кріслами, де зручно влаштуватися із книгою або ноутбуком.
 
 
 
 
 
 
 
 
Крім того, на третьому поверсі є тераса, яка відкриває вид на будівлі Парламенту та Музею сучасного мистецтва, розташовані навпроти.
Книги видаються на чотири тижні.
 
 
 
 
 
 
 
 
Якщо затримали книгу довше - доведеться заплатити 20 центів за кожен пропущений день.
Виняток роблять тільки для дитячих книг - на них термін дії не поширюється.
 
 
 
 
 
 
 
 
Окрім книг і журналів, відвідувач може брати додому фільми, аудіофайли, музичні інструменти, гаджети та спеціальне обладнання.
Острови
Суоменлінна - це бастіонна система укріплень, розташована на восьми островах поблизу Гельсінкі. Дістатися до неї можна на міському пароплаві, який по кілька разів на годину відходить від причал на Південному порту.

П'ять із восьми островів з'єднується між собою мостами або косами. На них розташовані численні музеї, магазини сувенірів, кав'ярні та інші цікаві для туристів заклади.
Після побудови фортеця на островах отримала шведську назву “Свеаборг”, що перекладається як “Шведська фортеця”. Фінською мовою ця теориторія називалася Віапорі, що було прямим перекладом шведської назви.
 
 
 
 
 
 
 
 
1918 року, через рік після здобуття Фінляндією незалежності від Росії, фінську назву було змінено на Suomenlinna, що означає “Фінська фортеця”.
З 1991 року Суоменлінна внесена до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
 
 
 
 
 
 
 
 
На островах, окрім музеїв, існує військово-морська академія фінського флоту, а також тюрма полегшеного типу, де в’язні працюють поза територією в’язниці, самостійно забезпечуючи своє утримання.
Один із музеїв на островах - справжній підводний човен "Весікко". За 7 євро відвідувачі можуть побачити на власні очі як облаштований всередині цей підводний човен.
 
 
 
 
 
 
 
 
Ще одна цікава локація Суоменлінни - так званий сухий док.
Це місце, де досі ремонтують човни. Щоб завезти човен у док, відкривають дамбу, заповнюючи його водою.
 
 
 
 
 
 
 
 
А потім, коли човен пришвартують у потрібному місці, воду зливають.
Ця церква на острові була збудована як гарнізонний храм для російських військ. Вночі храм виконує функцію маяка.