Чому нова "Балтійська бригада" НАТО не врятує Прибалтику (ІНФОГРАФІКА)

Прибалтика - не Західний Берлін, і перетворити її на неприступну фортецю силами військ НАТО не вдасться

Тарас Паньо
Журналист отдела международной политики
Чому нова "Балтійська бригада" НАТО не в…

При тому протистояти прямій військовій агресії НАТО ще якось зможе, а от "гібридному наступу" - за кримсько-донецьким сценарієм - навряд.

Чутка про підготовку офіційного прохання країн Прибалтики стосовно створення аналогу "берлінської бригади" для захисту від провокацій чи прямої російської агресії, розповсюджена Times, великою несподіванкою не стала.

Часті й відносно багатолюдні навчання, які стали в цьому регіоні заледве не повсякденними, свідчать про те, що подібну агресію в усіх трьох прибалтійських державах розглядають цілком серйозно - і при тому чинять максимальний тиск на союзників по НАТО стосовно створення сценаріїв можливої протидії.

Зрозуміти прибалтів в сьогоднішній ситуації, загалом, нескладно. Бо ковбойські вояжі чергових чотирьох-шести-десяти американських танків і кількох сотень піхотинців, які повинні "продемонструвати Росії готовність західного світу захищати своїх союзників" - це добре і приємно. Але не дуже надійно в разі початку реальної агресії.

Бо якщо росіяни наважаться на рішучі рухи - вони не гратимуть в чистому полі в танковий біатлон з "Абрамсами". Ні з чотирма, ні з двадцятьма. Вони кинуть під гусениці сотню-третю цивільних "російськомовних" ідіотів, і американські екіпажі не будуть ані стріляти, ані навіть кудись їхати. Навіть якщо ці ідіоти будуть не прибалтами, а "рядженими" бандитами з Калінінграду. Як не змогли їхати чи стріляти, до речі, українські екіпажі навіть у себе вдома тоді, на початку війни.

І навіть кілька десятків винищувачів НАТО, які можуть достатньо оперативно сформувати "парасольку" над Прибалтикою, не стануть ганятися за фурами і хлібовозками, якими можуть їхати чергові "реконструктори" з Калінінградської області. Чи, тим паче, відстрілювати їх у вагонах пасажирських потягів.

Натомість навіть дієва допомога західних союзників, надана після того, як російські війська та "відпускники" зайдуть і окопаються на прибалтійських територіях, зі зрозумілих причин не видається керівництву цих держав надто хорошою ідеєю. Боротьба за мир - чи то пак, за збереження суверенітету - може вийти надто жвавою і масштабною.

Теоретично, значне насичення військами альянсу території прибалтійських держав - за прикладом Західного Берліну у період від Другої світової до падіння Берлінської стіни - могло б зупинити гіпотетичну російську агресію. Проте не слід забувати, що та операція передбачала захист одного міста - а не трьох, хоч і невеликих, але країн. Міста, яке мало менше 500 квадратних кілометрів площі, близько 150 кілометрів кордону з СРСР, і де було розміщено без малого 10 000 бійців американської, британської та французької армій. Це на додаток до населення, яке до того моменту вже поголовно не горіло бажанням потрапити в радянську зону окупації. Окрім того, у Західному Берліні не було значної російськомовної меншини. У випадку з Прибалтикою ми маємо площу в 180 тисяч квадратних кілометрів, і без малого тисячу кілометрів кордону з Росією. Що вимагає в шість разів більшої кількості військ, ніж було на "кордонах" Західного Берліну, для досягнення такої ж густини на кордоні між Прибалтикою і РФ. Чи в 300 разів більшої - для досягнення тієї ж густини солдатів на одиницю площі. При наявних 24 тисячах військовослужбовців у всіх трьох прибалтійських державах разом.

Чому нова "Балтійська бригада" НАТО не врятує Прибалтику (ІНФОГРАФІКА) - фото 2

Звичайно, вся ця арифметика дуже далека від реальності. І бойові якості прибалтійської армії можуть бути вищими, ніж в російських "відпускників", і оборона разом з мобілізаційним планом може бути продуманою і ефективною. Але приблизне уявлення про кількість живої сили, потрібної для надійної оборони Прибалтики саме від гібридної війни, подібна арифметика дає. Забезпечити Литву, Латвію та Естонію десятками тисяч бійців НАТО не тільки не захоче - але й не зможе. Особливо якщо зважити на той факт, що чимало східноєвропейських держав - членів НАТО негайно захочуть аналогічний "оборонний бонус".

Чому нова "Балтійська бригада" НАТО не врятує Прибалтику (ІНФОГРАФІКА) - фото 3

Тому є достатньо серйозні причини підозрювати, що і прохання прибалтійських керівників буде задоволене - але достатньо формально. Черговою танковою ротою - із прапором "Балтійська бригада". Щоб ніхто не засумнівався.

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme