Період напіврозпаду. Як розвалюється УДАР

Ситуація з відставкою Наливайченка запустила незворотні процеси у депутатській групі "УДАР" у Верховній Раді. Можна вважати, що Кличко свій вплив в парламенті майже втратив, але хоче компенсувати свої провали намаганням об’єднатися з "Самопомічю"

Политический обозреватель, журналист отдела «Власть»
Період напіврозпаду. Як розвалюється УДА…

Не секрет, що скандал з Наливайченком став каталізатором для відцентрових рухів у «Блоці Петра Порошенка". Після офіційної заяви Віталія Кличка про те, що представники "УДАР" не будуть голосувати за зняття голови СБУ, автоматично постало питання про розкол президентської фракції. Втім, для БПП все виглядає не настільки трагічно, як може здатися на перший погляд. Необхідно враховувати, що депутатська група Кличка у ВР, по суті, зараз почала тріщати по швах. Одразу ціла група депутатів від "УДАР" не послухалася заклику Кличка. Біда в тому, що мова йде про, по суті, ветеранів "ударівського" руху: київського "мажоритарника" Віктора Чумака, голови Закарпатської обласної організації "УДАР" Валерія Пацкана, ще одного мажоритарника з Броварів Павла Різаненка, голову вінницького осередку Геннадія Ткачука, координатора "ударівців" у ВР Тараса Кутового, львівського бізнесмена Ярослава Дубневича та деяких інших, які, схоже, вирішили не гратися в "мати Терезу" для Наливайченка та Кличка і, по суті, "відтушкувалися" на користь БПП.

Варто розуміти, що такий крок з боку цих депутатів назрівав вже давно. Призначення Тараса Кутового головним координатором цього "ударівського заповідника", як розповідали самі представники цієї політисили, фактично роскоординувало будь-яку роботу й без того розхлябаних та неорганізованих "клічківців". До того ж на декого з них, за чутками, з'явилися деякі "гачки" у правоохоронних органів. Ця агонія, в принципі, могла продовжуватися і далі, але фінальним акордом цього розколу, яке розставила всі точки над "і", стало питання Наливайченка.

Хто залишився у Кличка? Насправді, мова йде про трохи більше десятка депутатів, яким він може довіряти. Хоча й застереженням, оскільки власне людей особисто близьких до нього, судячи з усього, не так багато. Мова йде, зокрема, про Артура Палатного, який, щоправда, останнім часом трохи віддалився від свого друга дитинства. Але кум - є кум. Також до особисто його людей можна віднести друга Володимира Кличка юриста Сергія Алесєєва та давню соратницю Віталія Кличка ще з часів Київради Марію Іонову. Можна віднести до особистих друзів і Ігоря Побера - багаторазового чемпіона Європи і світу з пауерліфтінгу. Ось власне все. Вочевидь, також нікуди не подінеться купка "ударівців", пов'язаних з групою Фірташ-Льовочкін. Зокрема, мова йде про Оксану Продан та Наталію Агафонову. Поки залишається поруч людина Віктора Пінчука Ольга Бєлькова, а також Віталій Чепінога, який вже ще з минулого скликання співпрацює з Віталієм Володимировичем на ниві спічрайтерства. Окремо варто виділити голів Миколаївської обласного осередку Давіда Макар'яна та Чернівецького осередку Романа Романюка. Також окремо можна виділити двох людей Валентина Наливайченка - Валерія Іщенка, відомого скандалом у Дніпропетровській області, коли його помічник Григорій Ярошенко минулого року нібито вирішив стати "смотрящим" від СБУ у регіоні тоді ще губернатора Ігоря Коломойського. Другою людиною нібито пов'язаною з Наливайченком називають Єгора Фірсова. Як би там не було, але саме він більше всього захищав "опального" голову СБУ. І чи не єдиний, хто вголос озвучив свою окрему думку підчас засідання фракції з Петром Порошенком.

Виходячи з таких розкладів, можна вважати, що для Кличка Верховна Рада програна: людей навіть може не вистачити для створення власної депутатської групи. Тим паче, що за багатьма з депутатів, які пішли, стоять обласні партійні організації.

Втім, серед чорних хмар у київського мера видніється промінчик надії. Мова йде про переговори з "Самопомічю", які останнім часом стали надбанням громадськості. Втім, за інформацією depo.ua, їх результативність дещо перебільшена. Зрозуміло, що поява Віталія Кличка разом з Андрієм Садовим на стадіоні у Львові підчас матчу Україна-Люксембург не могла бути випадковою. Тим паче, що до того Віталія Володимировича у любові до буцання м'яча ніхто ніколи раніше особливо не помічав.

За даними нашого видання, переговори стосувалися питання місцевих виборів і можливих конфігурацій спільного походу. Окремо торкнулися питання Києва, особливо болісного для Кличка. Зокрема, мова йшла про те, щоб "Самопоміч" не висувала власного кандидата в мери, оскільки це може серйозно зменшити шанси Кличка на успішне переобрання. За деякими даними, балотуватися від "Самопомочі" збирався ресторатор Сергій Гусовський. Але схоже, йому доведеться відступитися. Водночас у новому скликанні Київради фракції "УДАР" та "Самопоміч" можуть об'єднатися у більшість.

Якщо ж говорити про всеукраїнський рівень домовленостей, то тут поки все не так результативно. Кличко був би не проти провести об'єднання з "Самопомічю" у єдиний блок. Але у Садового, схоже, є власні думки на цей рахунок. Власне, позиція "Самопомічі" полягає у тому, щоб обмежитися тим, щоб домовлятися з Кличко щодо висунення кандидатів у тому чи іншому окрузі. І хоча для Кличка, схоже, це замало, але умови в політиці визначає той, у кого більші рейтинги та ресурси. Наразі, на фоні зростаючого рейтингу "Самопомочі" "УДАР" виглядає як бідний родич...

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme