На Одещині чекають копняків Саакашвілі, які запустять децентралізацію

Місцеві чиновники гальмують реформи і не дають від'єднуватися сільрадам, аби не втратити контроль над ласими територіями

Олекса Шкатов
Заместитель главного редактора по работе с регионами - руководитель региональных редакций
На Одещині чекають копняків Саакашвілі,…

Не так давно в Україні почалася реалізація закону, що надає територіальним громадам змогу добровільно об’єднуватися, перетягуючи низку повноваважень – а разом з ними і фінансових надходжень – від звичних, намертво вбудованих в ієрархічну піраміду районних та міських рад на місцевий рівень. Експерти вже зазначають, що ця реформа відверто буксує – нині формування нових територіальних громад мало б йти повним ходом, проте затвердити перспективні плани розвитку територій наразі вдалося лише восьми областям. Що, втім, і не дивно, адже ставити ломаки в колеса скрипучій колимазі під назвою "територіальна реформа" взялися районні та обласні чиновники, які геть не хочуть ділится можливостями з сільськими радами. Depo.ua вже писали про те, як на Київщині з подачі обласних "діячів" загальмували об’єднання чотирьох населених пунктів навколо села Княжичі заради того, щоб прив’язати їх до Боярки, чого місцеві мешканці аж ніяк не хочуть. І от ще один дуже схожий тривожний дзвіночок – на цей раз з Одещини.

Головними дійовими особами в черговому епізоді серіалу під назвою "Терреформа по-українськи" стали чотири села Татарбунарського району Одеської області – Безім’янка, Базар’янка, Дивізія та Тузли. Обєднуватися вони вирішили навколо останнього –колишнього районного центру з розвинутою інфраструктурою, визнаного "спроможним" для цього процесу згідно методики, розробленої Мінрегіонбудом.

На початку обєднавчого процесу ніщо, як то кажуть, не віщувало біди. Голів сільрад зібрали в області, ознайомили з програмою реформування, розповіли про процедуру подачі необхідних документів. В селі відбулися місцеві збори, жителі ініціативу підтримали, сусіди теж ніби були не проти. То ж згодом були подані заявки та необхідні документи – в місцеву ОДА, Офіс реформ, Всеукраїнську асоціацію сільських та селищних рад – на створення, серед інших, двох територіальних громад: сільської Тузлівської та міської Татарбунарської. Проекти відповідних рішень з'явилися на сайті Одеської обласної ради. "29 квітня у нас повинна була бути обласна рада, де затверджувалися перспективні плани розвитку цих громад, – розповіла depo.ua Голова тузлівскої сільради Людмила Покровщук. – 28-го о 8-й вечора на сайті (ОДА, – Ред.) "висіли" дві наші громади, а вже о 10-й годині вечора наша громада зникла і лишилася тільки одна – міська".

Заявка с. Тузли була знята тишком-нишком, без обговорення з громадою та висвітлення самого факту скасування, хоча про будь-які зміни громада мала б бути поінформована, а відповідна інформація – з'явитися на сайті ОДА. Про те, що відбувається, тузлівці дізналися лише наступного дня – вранці голові сільради вдалося зв'язатися з директором місцевого Офісу реформ Юлією Молодожон, котра розповіла, що проти тузлівської громади повстав обласний депутат Ігор Белінський, мовляв, ніякої автономії їм не треба, а рада має бути лише одна – міська.

Ігор Белінський – депутат-мажоритарщик від "Фронту змін" (втім, це лише остання його партійна локація), обраний, за іронією долі, по виборчому округу, в який і входять Тузли. Згодом Людмилі Покровщук вдалося з ним переговорити і поцікавитися, як він міг так вчинити з тими, хто його обрав і відстояв, коли йому було треба. На всі питання "обранець" чесно відповів, що вся справа в інтересах районної влади, яка не зацікавлена ділитися контролем за своїми володіннями – зокрема, курортними територіями. "Ми є приморською зоною, у нас є село Лебидівка – це колишній курорт. І у нас є село Приморське і село Лиман – це теж курортні зони. І якщо ми розділемося, то що буде тоді робити міська рада?" – передає слова депутата Людмила Покровщук.

Тут слід згадати про причини, через мешканці с. Тузли та сусідніх сіл так хочуть вирватися з-під крила Татарбунар. По-перше, це віддаленість районного центру, що значно ускладнює вирішення адміністративних та повсякденних питань, особливо з оглядом на те, що з рейсових автобусів "до району", яких раніше було декілька, місцевим селянам лишили аж один. В новому ж утворенні між "підлеглими" населеними пунктами та "центром" має бути не більше 20 км. По-друге, 3-4 сусіднім сільрадам простіше домовитися між собою, як їм жити, ніж чекати "відмашки" з району, в якому цих сільрад майже два десятки. Крім того, слід пам'ятати про фінансовий та усі інші аспекти справи: громади очікують, що в нових утвореннях їм не треба буде бігати за посадовцями з простягнутою рукою, випрошуючи кошти на ремонт шкіл, дитячі майданчики, тощо. Та й землею вони зможуть керувати на свій розсуд і собі на користь. Втім, татарбунарських посадовців така вольниця, судячи з усього, не влаштовує. І тут їм і став в нагоді депутат Белінський, готовий відстоювати інтереси класово ближчих районних керманичів, ніж своїх тузлівських виборців.

Загалом, як розповідає голова Тузлівської сільради, процес утворення нових громад часто йде зі скрипом. Причому на заваді можуть стати самі голови сільрад, котрі не завжди готові брати на себе більшу відповідальність, уникають зайвої ініціативності або, навпаки, мають собі на думці якісь свої плани. Тому модератори процесу мають зібрати і говорити з сільськими громадами, а не їхніми головами, переконана вона. Бо селяни, може, й не знаються на тонкощах реформи, але потребують і хочуть змін. Крім того, сільські громади часто не уявляють, як воно – життя без району. І тому мусять хоча б спробувати. "Ми хочемо жити самостійно. В нас є ресурси, є робочі місця. І нам на місцях видніше", – розповідає Покровщук.

Тоді, 29 квітня, Тузли так і не прив'язали до Татарбунар – перспективні плани розвитку громад не були ухвалені загалом. Наступна сесія облради, на якій знову вирішуватиметься доля сільських громад, відбудеться 24 червня. То ж Тузли знову подали заявку на відмежування і ведуть перемовини з сусідами, аби отримати документальне підтвердження наміру на об'єднання від усіх учасників – офіційну згоду дало лише одне село, в той час як інші не поспішають через, переконані в Тузлах, "амбіції їхніх голів".

Минулої п'ятниці, 19 червня, сільських голів знову збирали "в районі", аби обговорити примхи терреформи, але, за словами Покровщук, там знову всі пересварилися, адже Татарбунари і далі гнуть свою лінію про єдину міську громаду. Але Тузли, за словами їхньої голови, обіцяють йти до кінця і не здаватися. І намагаються заручитися підтримкою нового губернатора Міхеїла Саакашвілі, якому відправили відповідну телефонограму, і навіть самого президента. В листі до якого, як каже Покровщук, написали про те, що повстанська організація Тузлівщини починає діяти проти місцевих чиновників, які чинять протиправні дії. 

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme