Чому потрібно скасувати звання "Герой України"

Герої України нагороджені цим званням за бойові заслуги на Донбасі мусять стояти на одному щаблі з іншими "героями", як цілком порядними так і з відвертими посіпаками Януковича

Чому потрібно скасувати звання "Герой Ук…

Все це наштовхує на думку, що систему нагородження званням Героя України непогано було б і переглянути.

Для початку нагадаємо суть питання. Звання Героя України було введено за часи президента Леоніда Кучми 1998 року. При цьому було тупо скальковано радянську систему героїв совєтського союзу та героїв соціалістичної праці.

Як відомо, в СРСР з 1934 року існувало дві вищі нагороди соціалістичної батьківщини - звання Герой радянського союзу та Герой соціалістичної праці. Перше звання давили переважно за бойові подвиги, друге - за трудові. Разом із почесним звання видавалися медальки - золоті п'ятикутні зірки на червоних колодках. Відрізнялися вони лише пропорціями зіркових променів та наявністю серпа з молотом на медалі героя соцпраці.

Чому потрібно скасувати звання "Герой України" - фото 1

Орден "Золота зірка", мініатюра ордену "Золота зірка", "Орден Держави"

В Україні 1998-го вирішили нічого особливо не міняти - звання Герой України передбачає вручення орденів, "Золота зірка" за військові вчинки та "Орден держави" за трудові. І якщо дизайн "Ордену держави" мало нагадує радянську зірку, то "Золота зірка" - це та сама радянська медаль героя з жовто синьою колодкою та віночком з дубового листя навколо радянського символу. Це на так би мовити великому ордені, а от мініатюра ордену "Золота зірка", яку мають носити постійно, відрізняється від радянського зразка коліром планки та наявністю маленького тризуба.

Власне, Україна в цьому питанні пішла майже тим шляхом, що і Росія, де ще в 1992 році були введені звання Героя РФ та Героя праці РФ, що взагалі майже на 100% копіювали радянську систему. В ще одній "братній" пострадянській республіці - Білорусі. Ситуація аналогічна, правда там взагалі відмовилися від розрізнення військових та економічних героїв. І тим, і тим видають однакові медалі Героя Білорусі, що відрізняється від радянської лише зеленою смужкою на планці.

Тому немає нічого дивного, що і в терористичний "ДНР" уже нагороджують аналогічною зіркою "Героя ДНР".

Чому потрібно скасувати звання "Герой України" - фото 2

Зірки Героїв СРСР, Росії, Білорусі та "ДНР"

Але повернімося до України. За 17 років існування звання "Герой України" ним нагородили більше 400 осіб, з них 286 людей стали героями ще до війни на Донбасі. Як бачимо і без всякої війни Україна була "країною героїв", переважно героїв праці, тобто тих, хто отримав "Орден Держави". Для порівняння: в Білорусі аналогічне звання за весь час незалежності отримали лише 11 людей.

Власне, про те, що звання героя та "Орден держави" роздавали в Україні усім кому треба обурена громадськість до війни говорила багато, звинувачуючи тодішню владу ледь не в продажах вищої державної нагороди. В результаті Героями України поруч з цілком поважними та заслуженими людьми стали такі "видатні" постаті як: газовик Юрій Бойко, відвертий москвофіл В'ячеслав Богуслаєв, скандальна "регіоналка" Тетяна Засуха, багаторазовий та багатофлюгерний спікер Володимир Литвин, регіонал та бізнесмен Валентин Ландик, екс-міністр транспорту Георгій Кірпа та купа бізнесменів, включаючи Юрія Косюка та батька нинішнього президента Олексія Порошенка.

До того ж "Орден Держави" отримали і інші категорії людей: спортсмени Андрій Шевченко, Віталій Кличко, Сергій Бубка (останній також і "регіонал" і бізнесмен), Валерій Лобановський, Альбіна Дерюгіна; артисти Софія Ротару, Ніна Матвієнко, Ада Роговцева, Богджан Ступка; письменники Василь Стус, Павло Загребельний, Іван Драч, журналіст Георгій Гонгадзе та багато інших.

Що ж стосується "Золотої зірки", то до війни цим орденом нагороджували дещо інші категорії людей: льотчики-випробувачі та космонавти, міліціонери, що загинули під час виконання службових обов'язків, ветерани Другої світової, чорнобильці. Тобто такі собі герої мирного часу.

Виключення, правда, зробили для олімпійської чемпіонки та поціновувачки курортів окупованого Криму Яни Клочкової та кількох чемпіонів-паралімпійців. На відміну від інших спортсменів, перемоги Клочкової оцінили як "геройський вчинок", а не "трудові досягнення".

З приходом до влади Віктора Януковича Героями України з врученням "Золотої зірки" почали робити також і шахтарів, що власне і не дивно.

З початком війни на Донбасі та обранням президентом Петра Порошенка жодного "Ордену держави" вручено не було, натомість "Золотою зіркою" нагороджували виключно військовослужбовців та добровольців, що відзначилися у війні на Сході. Переважно нагороджували уже посмертно.

Отже можемо констатувати, що війна на Донбасі поставила питання з "Героями України" з голови на ноги - звання героїв отримують самі ті, хто такі звання мати і повинен. Але залишається кілька питань на які варто б звернути увагу.

По-перше, виникла дивна ситуація, коли одне й те саме звання "Герой України" мають як справжні герої так і люди, досягнення яких дуже сумнівні, якщо не сказати гірше. Так сьогодні на одному рівні загиблий під Слов'янськом генерал Кульчицький та посібник окупантів Юрій Бойко, Надія Савченко і Софія Ротару, Сергій Нігоян та Володимир Литвин.

По-друге, при всій повазі до Андрія Шевченка, Ади Роговцевої чи навіть Софії Ротару та митрополита Володимира, їхні "героїчні досягнення" дещо іншого ґатунку, ніж подвиг Небесної сотні та героїв АТО. І ставити їх на один щабель якось не дуже логічно і зрозуміло.

В решті, в країні вже оголосили декомунізацію, тож чому вона не повинна торкатися цілком радянської системи державних нагород та звань героїв. Героїв України як і Героїв радянського союзу та соцпраці можна сміливо залишити в минулому. Як і сам принцип офіційного призначення державою геройського звання. Натомість, ввести вищу військову відзнаку з простою назвою, наприклад "Козацький хрест", якою варто нагороджувати справжніх героїв війни, що варто чітко прописати в положенні про нагороду.

А для спортсменів, бізнесменів, артистів та видатних державних діячів залишити "Орден держави", але без звання "Герой України". Врешті, героїв героями робить людська пам'ять та визнання, а не будь-які медальки, грамоти чи рішення президента.

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme