Шоста хвиля мобілізації: Ветеран АТО розповів, що чекає новобранців

19 червня стартувала шоста хвиля мобілізації. Журналісти depo.ua поговорили зі звичайним військовим, який порівняв відмінності цієї хвилі від попередніх

Ольга Черныш
Первый заместитель главного редактора
Шоста хвиля мобілізації: Ветеран АТО роз…

Нагадаємо, що за інформацією Генштабу, умови мобілізації шостої хвилі нічим не відрізняються від попередніх.

Військовозобов'язаними є всі громадяни України віком від 27 до 60 років, які не мають медичних протипоказань.

На відстрочку, як і колись, мають право:

- Студенти, аспіранти,

- Викладачі ВНЗ 1-й -3-го ступенів акредитації,

- Священнослужителі,

- Батьки трьох і більше дітей (до речі, дитина, яка ще не народилася теж враховується),

- Народні депутати,

- Особи, які доглядають за родичем, якщо необхідність догляду вказана в довідці МСЕК та поруч немає інших родичів.

Однак за словами Валерія Тудвасєва, бойця батальйону "Артемівськ", який провів на фронті вісім місяців і був демобілізований у травні цього року, технічні та житлові умови зараз набагато кращі, ніж на початку військових дій.

Але він додає, що "покращення" стало помітно лише минулою весною, тобто лише через рік після початку війни. Згадує, що взимку, в Дебальцевому було з цим дуже скрутно.

"Ті, хто стояв в Дебальцевому, жили в основному за рахунок волонтерів. Форма була звичайно як у полонених румунів, нову ж видали, коли вийшли з оточення", - розказав військовий.

Та і зараз вирішити проблеми вдалося далеко не всі.

"Питання з оптики, розвантаження, ножів, гарного взуття, дощовиків, рукавичок, ременів, аптечок закриваються руками волонтерів. Вони ж беруть на себе і питання з ремонту техніки. Сучасне стрілецьке озброєння я бачив рідко, в основному "Форти" (перероблені ізраїльські "Тавор"). На мій погляд, така зброя - марна трата грошей. Зате модернізацією легких кулеметів, наприклад РКД, ніхто не займається. Кулеметів в армії не вистачає - і важких, і легких", - розповів чоловік.

Доволі гостро стоїть і питання із автомобілями.

Шоста хвиля мобілізації: Технічна база та моральний стан військових - фото 1

"Їх як клас в армії не існувало - всі ці УАЗіки просто вимерли. Залишилися одиниці. А це основний легкий засіб пересування. І держава це питання ніяк не вирішує. Допомагають американці з "Хаммерами", але їх небагато. Волонтери почали по можливості приганяти машини. Самі стали використовувати їх для доставки вантажів, евакуації людей. Але зараз влада блокує пригон легких позашляховиків з-за кордону. До того ж не зрозуміло, як їх ставити на облік", - прокоментував Тудвасєв.

Нагадує, що очільник МВС Аваков пообіцяв вирішити питання і видати автомобілям тимчасові номери. Але зараз їх видали лише незначну кількість для машин міліцейських батальйонів.

Шоста хвиля мобілізації: Технічна база та моральний стан військових - фото 2

"Про волонтерів забули взагалі, а саме вони - головні артерії армії", - обурюється боєць.

Тудвасєв говорить, що ставлення до влади було і залишається поганим. Можна сказати, що зараз владі вірять ще менше.

"На тлі того, що постачання все ще не налагоджено на хорошому рівні, а волонтери вже видихаються, всі ці корупційні скандали з розкраденими мільйонами, і головне - те, що нікого не карають, деморалізує людей", - акцентує чоловік.

При цьому говорить, що бійці вже навчилися розрізняти владу і Батьківщину, народ. Тож Батьківщину люблять, а владу - ні. А ще стали більше довіряти своїм командирам, хоча останнім часто не вистачає кваліфікації.

Шоста хвиля мобілізації: Технічна база та моральний стан військових - фото 3

"У деяких командирів з'явився бойовий досвід, але на рівнях "відділення - рота" їх потрібно вчити, і бажано, щоб це робили іноземці. Взагалі воювати потрібно по-новому, потрібен хороший цифровий зв'язок, потрібні безпілотники і зав'язані на них системи управління вогнем, потрібні хороші БМП. Ті, що є, - це мотлох, який постійно потрібно ремонтувати. І людей треба вчити користуватися новим оснащенням. Це потрібно скрізь, а не лише в деяких елітних підрозділах, яких, як правило, немає у потрібний час в потрібному місці", - резумує Тудвасєв.

Крім того, depo.ua розпитав військового, як з різними хвилями мобілізації мінялася психологія солдат.

"Якщо в перші хвилі мобілізації багато хто не розумів, заради чого все відбувається, то зараз всі, хто йде на війну, робить це усвідомлено. Хлопці знають, за що воюють. Принаймні є певний ідеологічний настрій. Усі побачили, як живуть люди на окупованих територіях, і тепер ніхто не хоче розповзання цієї зарази по всій країні", - прокоментував боєць.

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme