Євробонди Путіна: Як Кремль переклав гроші з правої кишені в ліву

Росія зуміла повернулась на ринок зовнішніх запозичень. От тільки існують обґрунтовані підозри, що в борг Росії дали російські банки. Що може добити фінансову репутацію цієї країни

Журналист отдела "Мир"
Євробонди Путіна: Як Кремль переклав гро…

Росія успішно розмістила десятилітні євробонди на суму 1.75 мільярда — при тому що заявок було подано на 7 мільярдів. 70% розміщення було викуплено іноземними інвесторами. Фанфари. Завіса. Крики “#зрада” в українському Фейсбуці.

Попервах вся ця історія виглядала доволі правдоподібною.

Звичайно, західні банки прислухались до голосної поради Держдепу “поберегти репутації” і не зв'язуватись з Росією. В результаті, жоден із них не захотів стати організатором розміщення — довелось цю роль відігравати російському “ВТБ Капіталу”, який і сам перебуває під західними санкціями. Далі — більше. Компанія Euroclear, яка зазвичай обслуговує обіг євробондів на вторинному ринку, гарантує їх справжність і взагалі виконує роль посередника, працювати з Росією також не захотіла. Її обов'язки довелось взяти на себе знову-таки російському Національному розрахунковому депозитарію.

Ну і прибутковість по довготермінових паперах у 4.75 річних — це теж символічненько. Традиційно відсоткова ставка для фінансово стабільних держав складає більш ніж у два рази нижчий показник.

Але і все це лиш півбіди. Бо за два дні після продажу євробондів по фінансових виданнях поповзли чутки, що й тих 1.75 мільярда запозичень, які, врешті-решт, були реалізовані, насправді викуплялись за російські гроші, котрі прийшли з офшорів. На користь цієї версії говорить той факт, що книгу заявок тримали відкритою аномально довго — три дні. Що характерно, цю ворожу пропагандистську версію підхопили навіть російські ЗМІ — для прикладу, “Ведомости”. Розміщення євробондів “схоже на схематоз, це могли бути російські іноземці - як раз три дні і пішло, щоб перегнати гроші в США і проінвестувати” - так коментували всю операцію російські аналітики для російської аудиторії. Нехитрий фінансовий фокус закінчився сподіваним конфузом.

Звичайно, ми за останні роки звикли до найхимерніших демонстрацій “вєлічія”, і до найдивніших пропагандистських експромтів. Нас дрібним фінансовим махлюванням не здивуєш.

Натомість тепер потішитись кращими зразками російських маніпуляцій зможуть не тільки українські громадяни, а світова фінансова еліта. Яку Путін хотів просто використати для демонстрації того, що за високий прибуток “буржуї” купуватимуть російські цінні папери, що б там не казали західні політики та владні інституції. Не вийшло.

Натомість всі, хто спостерігав за цим фарсом, отримали чітке уявлення як про фінансову ситуацію, в якій опинилась Росія, так і про її здатність “пробити блокаду”. Що не може не вплинути на ставлення до подальших спроб Росії вийти на ринок запозичень.

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme