Македонія може поставити хрест на мрії Кремля про "Турецький потік"

Перспективи виходу газопроводу "Турецький потік" за межі Туреччини стають все менш реальними. Одна з ключових країн сухопутного маршруту, Македонія, жорстко зв'язала перспективи проекту зі схваленням ЄС

Македонія може поставити хрест на мрії К…

Македонія буде брати участь у газопроводі "Турецький потік" тільки після того, як Росія і ЄС дійдуть згоди щодо проекту, заявив учора прем'єр країни Нікола Груєвський в інтерв'ю місцевому виданню Press24. Македонія має стати третьою країною на маршруті газопроводу після Туреччини та Греції, з якими Росія зараз веде переговори про міжурядову за проектом, який став в останні півроку одним з ключових елементів енергополітики Москви, передає depo.ua з посиланням на "Комерсант".

Заяви прем'єра Македонії також, принаймні частково, мають політичне підґрунтя. В останні тижні обстановка в Македонії загострилася, опозиція на чолі з Зораном Заєв намагається домогтися негайної відставки уряду, а прем'єра звинувачують у проросійській позиції.

"Турецький потік", який змінив скасований півроку тому South Stream, повинен пройти по дну Чорного моря до Туреччини і потім, через Грецію та Македонію, в Сербію, Угорщину та Австрію, де розташований один з ключових газових хабів Європи - Баумгартен. Ця труба в чотири нитки потужністю в цілому близько 60 млрд кубометрів газу на рік покликана повністю замінити український транзитний маршрут, від якого "Газпром" обіцяє відмовитися в 2020 році. Але поки проект знаходиться в початковій стадії, по ньому не укладено жодної зобов'язуючої угоди, неясні і джерела фінансування. Тим не менш Росія вже почала роботи по будівництву труби, так і не отримавши дозволу від Туреччини.

Оминути Македонію газопровід в нинішньому варіанті не може, але для самої країни проект не надто цікавий. Вона споживає всього лише близько 150 млн кубометрів газу на рік, отримуючи його з Росії. Але, підкреслив Нікола Груєвський, російський газ занадто дорогий (ціна дійсно одна з найвищих у Європі - більше $500 за 1 тис. кубометрів), і влада Македонії планує отримати доступ до газопроводу TAP, по якому в Південну Європу буде поставлятися азербайджанський газ.

В результаті невелика країна, думкою якої про проект досі ніхто всерйоз не цікавився, може зіграти в його долі ту ж роль, що і Болгарія для South Stream, - саме заморозка будівництва газопроводу в країні стала останньою краплею, що призвела його скасування, відзначає видання.

У такій ситуації джерела видання все більше сумніваються, що у "Турецького потоку" взагалі буде сухопутна частина за межами Туреччини. Переважна більшість співрозмовників видання на газовому ринку як у Європі, так і в Росії вважає, що "Газпром" обмежиться в кращому випадку прокладкою двох ниток газопроводу через Чорне море. Тим більше що саме на такий проект у монополії вже є підрядні контракти з італійською Saipem і швейцарської Allseas Group. Як Saipem, так і голландської дочірньої компанії "Газпрому" South Stream Transport BV восени минулого року довелося через санкції проти Росії запитувати дозволу на проведення робіт і закупівлю обладнання у влади відповідно Італії та Нідерландів. Дозволи отримані тільки на одну нитку.

Формально підводні газопроводи не підпадають під санкції ЄС і Швейцарії, але на практиці влада окремих країн може як мінімум затягувати видачу дозволів, говорить джерело видання в одній з європейських нафтогазових компаній, що зіткнулися з проблемою санкцій. Про те, що "Газпром" вельми серйозно оцінює ризик такого розвитку подій, свідчить те, що компанія вкрай дорожить поточним контрактом з Saipem і після скасування South Stream платить їй близько € 25 млн на місяць за простій. Allseas як підрядник другої нитки поки не запитувала дозволу у влади Швейцарії. Перспектив контракту на третю нитку "Турецького потоку" без серйозного поліпшення політичної ситуації, на думку співрозмовників видання, у "Газпрому" майже немає.

 

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme