Історія дня: як угорці вперше постали проти Радянського союзу

23 жовтня 1956 року розпочалася угорська революція, метою якої стало - позбутися радянського ярма

Історія дня: як угорці вперше постали пр…

Наслідком кривавого повстання в Будапешті стала масова еміграція угорців і втрата престижу Радянського Союзу серед західної інтелігенції. Цього року в Угорщині будуть згадувати події 60-річної давнини. Наразі в Угорщині 23 жовтня є державним святом та вихідним, повідомляє Depo.ua.

ПРИЧИНА РЕВОЛЮЦІЇ

Одними з причин повстання стали не тільки насильницька колективізація угорських селян і запровадження планової економіки, а й вимушена виплата сусіднім державам післявоєнної контрибуції, адже Угорщина під час війни була союзницею Німеччини.

Історія дня: як угорці вперше постали проти Радянського союзу - фото 1

Також безліч угорців мріяли про відхід від радянсько-комуністичного режиму. Вони почали виходити з комсомолу, а виступ Микити Хрущова на з'їзді КПРС, де він розвінчав культ Сталіна, вселило надію в жителів Угорщини. Вивід радянських військ з Австрії також став сигналом до рішучих дій щодо звільнення від радянського ярма.

Історія дня: як угорці вперше постали проти Радянського союзу - фото 2

Серед вимог, які напередодні 23 жовтня сформували студенти, були такі:

  1. Виведення радянських військ з країни
  2. Вибори до Угорської партії трудящих
  3. Нова влада на чолі з Імре Надем
  4. Всенародні вибори
  5. Повна реорганізація економіки під керівництвом фахівців
  6. Право на страйк
  7. Повна ревізія індустріальних норм та негайне і радикальне врегулювання заробітної плати
  8. Вільна преса і радіо
  9. Скасування ÁVH

ПОЧАТОК РЕВОЛЮЦІЇ

Як і більшість революцій, угорська 1956 року розпочалася з протесту студентів та представників інтелігенції в Будапешті, який переріс у зіткнення, а згодом у збройне протистояння між противниками СРСР та угорською держбезпекою ÁVH (органи державної безпеки Угорщини, аналог радянського КДБ).

Історія дня: як угорці вперше постали проти Радянського союзу - фото 3

Важливу роль в революції також відіграли дрібні землевласники, які створили партію, яка постійно виступала проти комуністичного режиму та його наслідків на території Угорщини.

Коли 23 жовтня демонстрація в Будапешті, яка розпочалася біля пам'ятника Бему і налічувала близько 200 тисяч протестувальників, йшла до будинку парламенту, працівники служби державної безпеки зустріли її вогнем. Як зрозуміло, народ повстав проти такого свавілля, кинувся в магазини та мисливські лавки, щоб купити зброю. Штаб-квартиру аналогу КДБ було розгромлено та почалося збройне протистояння.

Історія дня: як угорці вперше постали проти Радянського союзу - фото 4

Для того, щоб зупинити озброєний натовп, угорські комуністи пішли на поступки і вирішили задовольнити декілька вимог революціонерів: призначити прем’єр-міністром реформатора Імре Надя. та випустити з тюрми політв’язнів. Але повстанці не змогли зупинитися у своїх вимогах:  Імре Надь заявив про вихід Угорщини з Організації Варшавського договору. Ця заява стала своєрідним сигналом до втручання у революцію СРСР, адже Радянський Союз не міг допустити виходу Угорщини з Варшавського договору.

Історія дня: як угорці вперше постали проти Радянського союзу - фото 5

РОЛЬ РАДЯНСЬКИХ ВІЙСЬК В УГОРСЬКІЙ РЕВОЛЮЦІЇ ТА ЇЇ ЗАКІНЧЕННЯ

Трагічну роль у революції зіграли війська СРСР, які двічі втручалися в протистояння, звісно, щоб підтримати комуністичний режим в Угорщині та нове прорадянське керівництво.

Історія дня: як угорці вперше постали проти Радянського союзу - фото 6

Маршал Георгій Жуков під командуванням якого відбувалася операція в Будапешті, "за придушення угорського фашистського заколоту" отримав четверту зірку Героя Радянського Союзу, голова КДБ Іван Сєров у грудні 1956 — орден Кутузова 1-го ступеня.

3 листопада комуністи утворили "революційний робітничо-селянський уряд" на чолі з Яношем Кадаром.

Перший раз радянці втрутилися спочатку революції, коли після сотні смертей обидві сторони оголосили про припинення вогню до 1 листопада. А другий раз 4 листопада, коли радянські військові, узгодивши дії з новим урядом Яноша Кадара, почали артилерійський обстріл та завдали авіаційного удару й піхотно-танкового нападу на Будапешт. 

Історія дня: як угорці вперше постали проти Радянського союзу - фото 7

Саме 4 листопада завдяки офіційному зверненню Кадара по допомогу, на вулицях Будапешта розпочалася жорстока каральна операція. Бої велися як з повітря, так і на землі. Саме в цей період сталося багато вбивств.

 10 листопада було встановлено перемир’я, а з середини грудня, за традицією СРСР, спеціальні служби розпочали репресії ватажків повстанців та їхніх родин. Результати такої "зачистки" стали трагічними для Угорщини.

Історія дня: як угорці вперше постали проти Радянського союзу - фото 8

Загалом активна фаза революції тривала до кінця листопада, а саме повстання було остаточно придушене у січні 1957 року.

ЖЕРТВИ УГОРСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ 1956 РОКУ

За офіційними даними, загинуло 2500 тис. протестувальників (близько 1200 осіб, у тому числі Імре Надя, було страчено) та 700 військових СРСР. Біля 20 тис. людей отримали поранення. Сотні зникли без вісті, 13 тисяч потрапило до в’язниць (1963 року їх було амністовано).

200 тисяч угорців покинули країну і були визнані біженцями, що значно похитнуло авторитет Радянського союзу в очах жителів Заходу, які симпатизували комуністам.

Тисячі угорців примусово були виселені до України.

НАСЛІДКИ РЕВОЛЮЦІЇ

Окрім того, що Угорщину добровільно покинуло 200 тисяч людей, тисячі висилали насильно до спеціально створених таборів. 26 тисяч угорців зазнали судових переслідувань.

Імре Надя стратили, як і 300 інших заколотників. 

Комуністичний режим в Угорщині протримався до 1989 року.

2 травня 1990 року Державні збори Угорщини ухвалили закон "Про значення жовтневої революції 1956 року в боротьбі за свободу", а день 23 жовтня було оголошено національним святом в Угорщині та вихідним.

У листопаді 1992 року президент Росії Борис Єльцин передав угорському урядові секретні документи, які потім у 1993 році були видані в Будапешті, та офіційно вибачився перед угорським народом за радянську інтервенцію у виступі перед депутатами Державних зборів Угорщини.

Історія дня: як угорці вперше постали проти Радянського союзу - фото 9

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme