День народження зубної щітки: історія та метаморфози (ФОТО)

Промислове виробництво недорогих зубних щіток було налагоджено 26 червня 1780 році англійцем Вільямом Едісом

День народження зубної щітки: історія та…

Який винахід людства можна вважати найвизначнішим? Колесо? Двигун внутрішнього згоряння? Комп'ютер чи мобільний телефон? Згідно з опитуванням жителів США, найбільшим винаходом людства була названа звичайна зубна щітка.

Люди почали дбати про гігієну порожнини рота давно. Провівши експертизу останків зубів, вік яких понад 1,8 млн років, археологи встановили, що дрібні вигнуті ямочки на них не що інше, як результат впливу первісної щітки. Правда, представляла вона всього лише пучок трави, яким древні люди терли зуби. З часом зубочистки стали не просто предметом гігієни, а й показником статусу свого власника - в Стародавній Індії, Китаї, Японії їх виготовляли із золота та бронзи.

День народження зубної щітки - фото 1

Найдавнішим зразком зубної щітки можна назвати дерев'яну паличку, размочалену з одного кінця і загострену з іншого. Робили такі «щітки» із спеціальних порід дерева, що містять ефірні масла і відомі своїми дезинфікуючими властивостями. В деяких куточках Землі до цих пір використовуються такі «первісні щітки» - наприклад, в Африці їх виробляють з гілочок дерев роду Сальвадору, а в деяких американських штатах корінне населення використовує гілочки білого ільму.

День народження зубної щітки - фото 2

Пам'ятник зубній щітці, встановлений в 1983 році в місті Крефельд, Німеччина

Для того щоб з'явився більш-менш схожий на сучасну зубну щітку інструмент, знадобилися століття. В 1498 році в Китаї придумали прикріпити до ручки з бамбука невелику кількість щетинок сибірського вепра. Правда, використовувалася ця щітка «всуху», без зубної пасти. Щетинки вибирали з хребта вепра. 

День народження зубної щітки - фото 3

У Європі зубна щітка спочатку була ізгоєм: вважалося, що користуватися цим інструментом непристойно. Однак до середини XVII століття зубна щітка стала завойовувати позиції, чому сприяла поява книги «Дантист-хірург, або Трактат про зуби» французького дантиста П'єра Фошара. У своїй науковій праці Фошар розкритикував існуючу тоді думку, що причиною зубних хвороб є якісь загадкові «зубні черви».  Доктор прославився ще й тим, що він винайшов вставні зуби, штифтові зуби, ковпачки для зубів з покриттям порцелянової емаллю, почав використовувати примітивні брекет-системи.

День народження зубної щітки - фото 4

Рекламний проспект зубного кабінету в XVII столітті

Доказ того, що для зубної щетини потрібен революційно новий матеріал, людство отримало в кінці XIX століття, коли видатний французький мікробіолог Луї Пастер висунув гіпотезу про те, що причиною багатьох зубних хвороб є мікроби і віруси. А де їм найкомфортніше розмножуватися, як не на вологому середовищі натуральної щетини зубних щіток? 

День народження зубної щітки - фото 5

Луї Пастер висунув гіпотезу про те, що причина багатьох зубних захворювань - віруси і мікроби, що живуть на зубних щітках

У 1937 році фахівцями американської хімічної компанії Du Pont був винайдений нейлон - синтетичний матеріал, поява якого знаменувала початок нової ери в розвитку зубних щіток. Переваги нейлону перед щетиною або кінським волосом очевидні: він легкий, досить міцний, еластичний, вологостійкий, має високу стійкість до впливу багатьох хімічних речовин. Нейлонова щетина сохла набагато швидше, тому бактерії в ній розмножувалися не так швидко.

День народження зубної щітки - фото 6

Зубна щітка з кінського волосу, якою користувався Наполеон Бонапарт

Кінець 30-х років XX століття ознаменувався ще однією важливою подією в світі гігієни порожнини рота - з'явилася перша електрична зубна щітка.

Протягом наступних сорока років поекспериментувати із зубною щіткою не намагався тільки ледачий. Фахівці стверджують, що в період з 1963 по 1998 рік було запатентовано більше 3000 моделей зубних щіток. Щетинки щіток почали покривати пігментом, який нагадував власнику про необхідність заміни знаряддя. Потім з'явилися щітки з закругленими кінцями щетинок, більш безпечні для зубів і ясен.

День народження зубної щітки - фото 7

Розвиток електричних зубних щіток активно триває. Нещодавно в Японії представили щітку, яка підключається до комп'ютера через USB-порт.

День народження зубної щітки - фото 8

Больше новостей о событиях в Украине и мире на Depo.ua

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme