Чи виживе "ЛНР", якщо помре Плотницький

Центральною темой новинних стрічок за останні декілька днів серед українських і іноземниїх ЗМІ стає замах на лідера луганських сепаратистів Ігоря Плотницького

Чи виживе "ЛНР", якщо помре Плотницький…

Центральною темою новинних стрічок за останні кілька днів серед українських та іноземних ЗМІ стає замах на лідера луганських сепаратистів Ігоря Плотницького. В результаті вибуху, який стався вранці 6 серпня в Луганську, голова т. зв. «ЛНР» отримав важкі ушкодження. Однак при цьому на момент виходу цього матеріалу достовірних джерел інформації про поточний стан лідера луганських сепаратистів російські ЗМІ не публікували.

Загальний аналіз ситуації

Згідно інформації fakty.ictv.ua з посиланням на Олега Царьова, 6 серпня в Луганську була підірвана машина лідера луганських сепаратистів Ігоря Плотницького.

Повідомляється, що вибух стався вранці, о 7:50, на перетині вулиць Карпінського і Ватутіна. Пораненими також виявилися дві людини. Крім цього, були пошкоджені фасади прилеглих будівель. Плотницький був госпіталізований. За словами джерела в медичній службі Луганську, Плотницький і двоє постраждалих перебувають у критичному стані в обласній травматології, будівля якої оточена автоматниками.

За даними «народної міліції», саморобний вибуховий пристрій був закріплений на стовпі, який обламався від вибуху і впав біля дороги, де проїжджав автомобіль Плотницького.

Пізніше стало відомо, що стан здоров'я лідера луганських сепаратистів стабільний, загрози життю немає, про що заявив голова ради міністрів ЛНР» Сергій Козлов.

Як повідомляє блогер донбаських сепаратистів mikle1, при вибуху Плотницький отримав важкі ушкодження: мінно-осколкові поранення печінки і селезінки. В ході операції лікарям вдалося стабілізувати його стан. Судячи за станом дверей джипа з правого боку,  органи постраждали швидше від ударної хвилі, ніж від шматків внутрішньої оббивки дверей. А ось все скло полетіло в голову – це, не рахуючи ударної хвилі.

Причини замаху на Плотницького

1. Позиція українських силовиків

За інформацією спікера Адміністрації президента з питань АТО Олександра Мотузяника, українська сторона непричетна до замаху на лідера луганських сепаратистів. Подія, за його словами, є результатом внутрішньої боротьби за владу. Подібну позицію висловив і радник голови Міністерства внутрішніх справ Зорян Шкіряк в ефірі «112 Україна». Шкіряк наголосив, що головна причина події – конкуренція і дружба зі світом то ворожнеча між російськими спецслужбами. Вона також полягає в спробі контролювати ватажків сепаратистів і долучатися до фінансових потоків. На думку Зоряна Шкіряка, мета конфлікту між ФСБ і ГРУ – гроші і перерозподіл потоків.

Згідно із заявою радника голови СБУ Юрія Тандита, замах на Ігоря Плотницького пов'язаний з боротьбою за владу в «ЛНР». При цьому Тандит відмовився коментувати чи був вибух автомобіля Плотницького замахом на його життя або нещасним випадком.

2. Коментар Франца Клинцевича

У Раді Федерації в свою чергу вважають, що за замахом стоять українські спецслужби і що вони спробують пояснити інцидент внутрішніми розбірками. «Зараз проглядається лише один його замовник – спецслужби України, так само як і їх мета – дестабілізувати ситуацію в «ЛНР». Інших «зацікавлених осіб» особисто я просто не бачу», — сказав журналістам перший заступник голови комітету ради федерації з оборони Франц Клинцевич.

3. Заява групи Козицина

Сепаратистський телеканал «АР» поширив інформацію, що причетною до замаху на Плотницького може бути заступник голови адміністрації ЛНР» Марина Філіпова «Джерело, що побажало залишитися анонімним, з Луганська повідомив ЗМІ сепаратистів, що до замаху на голову «ЛНР» Ігоря Плотницького може бути причетна Марина Філіпова, яка нібито «не раз заявляла на приватних вечірках у своєму бажанні зайняти пост голови «ЛНР» «будь-якими способами» і має приватну охорону озброєних людей, підконтрольних тільки їй». Важливо відзначити, що «АР» фінансувався козацькими структурами польового командира Миколи Козицина. У такому випадку логіка даної заяви – помститися і Плотницькому, і Філіповій, після її оприлюднення інформації про злочини бандформувань «козаків», «ЛНР» були проведені серйозні «зачистки» «козицинських» бандгруп.

Ще однією версією, на думку бойовиків, є інсценування.

«Якщо відбувся подряпинами, можливо, і сам це зробив для підняття авторитету, який не на минуле, а в мінусі, - повідомляють в пабліці сепаратистів «Народний журналіст». - Кремль зачищає хвости перед здачею. Чесно кажучи, життя Плотви і Захерча гроша ламаного не варто. Ніякої евакуації їх у разі капітуляції не буде, не януковичі вони, а дрібна шушера. Або видача київським партнерам (малоймовірно, вони багато знають), або ліквідація. Кримінальні розбірки на ґрунті поділу награбованого - це найімовірніше. УДРГ, помста «ополчення» – найменш вірогідні версії».

4. Позиція Георгія Туки

Згідно з думкою заступника міністра України з питань тимчасово окупованих територій і тимчасово переміщених осіб, колишнього голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгія Туки, існують чотири можливі сценарії замаху на голову «ЛНР» Ігоря Плотницького.

«Такий фінал я прогнозував три-чотири тижні тому. Я бачу чотири можливих сценарії», - написав він на сторінці в Facebook. Серед версій Тука називає «своїх», «сусідів», «старшого брата» і «наших».

«Свої». Відомо, що Плотницький нещадно грабував окуповану частину Луганщини. Звичайно, у нього були і конкуренти серед місцевих «революціонерів». Цілком ймовірно, що ліквідація - результат внутрішньої конкурентної боротьби», - припускає він. Що стосується версії про «сусідів», то, на думку Туки, голова самопроголошеної «ДНР» Олександр Захарченко «відверто конкурував з Плотницьким щодо розподілу сфер впливу та фінансових потоків», тому можливо, саме люди Захарченко вирішили прибрати «сусіда», щоб на його місце просунути свою людину.

Версія про «старшого брата», як передає zn.ua, викладена наступним чином: «Аналізуючи подібні події в інших країнах світу, варто зазначити, що в переважній більшості одіозні фігури довго не живуть. Виконавши свою справу на початку конфлікту, вони стають непотрібними (іноді - небезпечними) для закулісних режисерів. По-перше, вони занадто багато знають. По-друге, вони надто одіозні, отже, не підходять для переговорних процесів щодо примирення». Тука також не виключає причетність до замаху на Плотницького української сторони.

«Наші». Останній сценарій - результат успішної роботи наших фахівців. Це можуть бути як контрольовані урядом спецслужби, так і «народні месники», - пише він. Колишній голова Луганської ОВГА висловив переконання, що такі «польоти в космос» очікують ще багатьох ватажків сепаратистів.

5. Версія ОБСЄ

Згідно з даними порталу politeka.net представники головного управління Патрульної спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ відвідали місце вибуху автомобіля ватажка повстанців, так званої, «Луганської народної республіки» («ЛНР) Ігоря Плотницького в окупованому Луганську, повідомляє depo.ua з посиланням на прес-службу місії. Як зазначено у звіті, патрульні попрямували до місця, звідки було чути вибух. Попередньо встановлено, що подія трапилася на перетині вулиці Карпінського і Ватутіна у Луганську. Це в 500 м на північний схід від розміщення СММ, — зазначено в повідомленні ОБСЄ.

За даними спостерігачів, місце події було оточено поліцією ЛНР».

«СММ могла оцінити з відстані приблизно 15-30 метрів, що вибух, ймовірно, був викликаний саморобним вибуховим пристроєм (оцінюється приблизно як 1 кг вибухової речовини), розміщеному в автомобілі або поруч з ним. Ліхтарний стовп близько двох метрів від автомобіля був пошкоджений і збутий на узбіччі дороги», — зазначено в повідомленні СММ.

Як повідомляла Politeka, після звістки про подію, ОБСЄ направила патрульну машину до місця замаху на главу самопроголошеної «Луганської народної республіки» Ігоря Плотницького.

6. Коментар Алпатова

Як повідомляє donbass.lg.ua, замах на лідера «ЛНР» Ігоря Плотницького взяв на себе луганчанин Леонід Алпатов, який в 2014-му році піддавався репресіям з боку сепаратистів і навіть перебував деякий час в полоні у бойовиків, виконуючи там принизливу роботу. Про це Алпатов повідомив на своїй сторінці в соціальній мережі.

«Беру на себе відповідальність за вибух автомобіля Плотницького, з іншими буде ще гірше. Слава Україні!» — написав Леонід Алпатов.

7. Позиція ГУР МО

Згідно інформації hromadske.uaу Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України відзначають, що поранення ватажка т. зв. «ЛНР» Ігоря Плотницького, які він отримав в результаті замаху, несумісні з життям.

Про це в ефірі «Громадського» сказав заступник директора Департаменту Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький.

«За даними військової розвідки, дійсно був замах на життя Плотницького. В результаті він отримав важкі поранення. Важко зараз говорить, що саме спровокувало напад. У нього важкий стан, це такі поранення, не сумісні з життям», - сказав Скібіцький.

За його словами, у розвідки є інформація, що «зараз йде боротьба за владу і за фінансові потоки, які може мати лідер самопроголошеної «ЛНР».

У той же час, на деяких сепаратистських ресурсах повідомляється, що Плотницький знаходиться у важкому, але стабільному стані.

8. Коментар Вадима Денисенка

На думку депутата Верховної ради України Вадима Денисенка, вбити Плотницького могли тільки дві сили - самі росіяни і «бізнес-партнери».

«Виходячи з цього і треба прораховувати наслідки цієї історії, - зазначає Вадим Денисенко. - Версія про бізнес-партнерів є однією з більш ніж істотних, так за масштабами крадіжки чужого майна «ЛНР» Плотницькомуий не було рівних. Однак, на цій версії можна не зупинятися, тому що ворогів у Плотницького було більш ніж достатньо і гадати, хто з них пішов на цей крок - справа непродуктивна. Єдине, що варто відзначити, так це те, що навіть якщо замах було ініційовано росіянами, він буде використаний Кремлем».

Також, на думку українського парламентарія, у Плотницького не було ні спадкоємців, ні людини під «номером два», а зараз може початися війна кланів за лідерство в «ЛНР». При цьому відкритим залишається питання впливу Єфремова на цю територію після заміни Плотницького. З іншого боку, час замаху обрано майже ідеально з точки зору неможливості дестабілізувати ситуацію в «ЛНР».

«Зараз багато стали говорить про те, що це замах стане керівництвом для розгортання бойових дій. Теоретично, це так, але насправді - для початку бойових дій не треба було нікого вбивати», - зазначає Денисенко.

Також можна розглядати версію дестабілізації ситуації на всіх фронтах, що є ключовою для російської сторони напередодні 24 серпня. На думку народного депутата України, РФ може готує теракти по всій Україні, прикриваючись ДРГ «ЛНР». Головне завдання росіян полягає у створенні проблеми і поля для маневру РФ.

«Зараз ми входимо в етап жорсткої інформаційної війни. Якщо росіяни зрозуміють, що вони в ній програють - вони змушені будуть відступати. Тому велике прохання до всіх ура-ідіотів, а не хваліться тим, що саме ми грохнули Плотницького», - резюмував Вадим Денисенко.

Розкручування «українського сліду»

Як повідомляє www.7oclock.info у незаконному збройному формуванні луганських сепаратистів «народна міліція ЛНВ» пов'язують замах на Ігоря Плотницького з діяльністю «диверсійних загонів СБУ». Судячи із заяв представників «органів», так званої, «ЛНР», у них на руках є дані радіоперехоплення, які нібито доводять «причетність українських спецслужб до замаху на Плотницького».

Як заявив офіційний представник «міліції» Сергій Марочко – диверсанти були з числа спеціального загону СБУ, під керівництвом командира спеціального підрозділу «Рубін». За словами бойовиків, диверсанти пройшли підготовку в Сєвєродонецьку. Кураторами диверсантів, згідно пропагандистських заяв луганських сепаратистів, виступили нібито представники іноземних спецслужб. Бойовики стверджують, що за даними радіоперехоплення, незадовго до замаху українські спецслужби відправили запит у Київ на дозвіл нападу.

Заява Плотницького

За інформацією порталу gazeta.uaу мережі з'явився аудіозапис із заявою нібито Ігоря Плотницького про винуватців замаху. Ватажок «ЛНР» Ігор Плотницький, на якого в суботу зранку було скоєно замах, звернувся з аудіозверненням до жителів окупованих територій. Звернення опубліковано на одному з інформаційних ресурсів бойовиків.

В аудіозаписі він звинуватив у замаху владу України і спецслужби США.

«Хочу заспокоїти жителів. Я живий і здоровий», - повідомляє чоловічий голос в записі.

Далі йдуть звинувачення «посібників української сторони» в «спекуляціях» на його здоров'ї.

«Ви знаєте: війна ще не закінчилася, і за українським урядом стоять, звичайно ж, спецслужби Сполучених Штатів і тих, хто намагається розгойдати ситуацію і в Україні, і в цілому у світі», - йдеться в заяві.

Ватажок «ЛНР» заявив, що інформація про «прихильників українських і американських спецслужб» буде доведена до президента Росії.

«У разі будь-яких подальших подій, пов'язаних зі мною і з моїм життям, інформація про таких помічників українських і американських спецслужб, які знаходяться в різних точках і «ЛНР» і, напевно, навіть і на Росії, буде доведена до президента Російської Федерації або директора ФСБ. Ця інформація вже за межами нашої республіки», - повідомляється в записі.

Також в кінці звернення чоловік, який назвав себе Плотницьким, повідомляє, що з ним все в порядку і він скоро вийде на роботу.

«Кожен, хто говорить про мою недієздатності - зрадник і ворог «республіки». Дякую, скоро буду на роботі», - повідомив він.

Коментар

Замах на лідера луганських сепаратистів Ігоря Плотницького став однією з найбільш резонансних подій при аналізі загальної військово-політичної ситуації на тимчасово окупованій території Луганської області за останні кілька місяців.

У колі українських і російських експертів, а також серед різних груп сепаратистів існують диференціальні точки зору щодо аналізу загального «бекграунду» ситуації.

Серед основних причин замаху на лідера «ЛНР» розглядаються:

1) конкуренція і конфлікт між російськими спецслужбами за контроль над фінансовими потоками на тимчасово окупованій території Луганської області, а також спроба ФСБ і ГРУ контролювати ватажків сепаратистів. У зв'язку з домінуванням впливу представників ГРУ ГШ ЗС РФ на військово-політичні процеси в «ЛНР», спроба групи ФСБ встановитьи повний контроль над ситуацією в Луганську передбачає ліквідацію Ігоря Плотницького та заміну його на більш компромісну фігуру. У цьому зв'язку необхідно відзначити наявність тривалого конфлікту між головою «МГБ ЛНР» Леонідом Пасічником (креатура ФСБ) і Ігорем Плотницьким за контроль над контрабандними потоками на тимчасово окупованій території Луганської області. При цьому представники ФСБ тривалий період часу роблять спроби монополізувати цей напрям діяльності луганських сепаратистів;

2) спроба російських кураторів створити привід для початку повномасштабного наступу ЗС РФ і НВФ сепаратистів на українські позиції, порушивши основні положення Мінських угод напередодні парламентських виборів на РФ. В підтвердження цієї версії також виступають: активність ЗС РФ на російсько-українському кордоні; заяви представника запорізьких сепаратистів Артема Тимченко, який переховується на РФ, про підготовку провокації, після якої буде початок активної фази бойових дій; евакуація медперсоналу з лікувальних закладів Горлівки та Макіївки; поширення повідомлень про можливості ракетного удару ВСУ по позиціях бойовиків; заяви Дениса Пушиліна і Олександра Ходаковського та ін. У разі активізації повномасштабних бойових дій та окупації територій Донбасу, підконтрольної Києву, російська сторона отримає можливість використання результатів бойових дій для організації PR-акцій з метою підняття рейтингу чинної російської влади напередодні проведення виборів у Державну думу 18 вересня поточного року. З іншого боку, даний сценарій розвитку ситуації мінімізує ризики розвитку протестної активності радикально-екстремістських груп, афілійованих з Ігорем Гіркіним і російських бойовиків, в рамках виборчої кампанії і початку нового електорального циклу на Росії;

3) включення українських силовиків у процес організації спецоперацій по ліквідації лідерів донбаських сепаратистів. Активізація українських спецслужб у даному напрямку свідчила б про зміну загального підходу української влади щодо координації діяльності правоохоронних органів України, спрямованої на ліквідацію лідерів сепаратистських угруповань. Результатом таких змін стали б: підняття загального рейтингу та рівня довіри українських спецслужб з боку громадян України і військовослужбовців; перехід до активної практики ліквідації польових командирів НВФ бойовиків і керівництва сепаратистів; удосконалення злагодженості дій між представниками СЗГ, СБУ та ГУР МО; можливість впливу на консультантів військово-політичних процесів на тимчасово окупованій території Донбасу; створення умов для паралельної активізації силовиків у даному напрямку на території «ДНР»; організація необхідних умов для керованого конфлікту в керівництві сепаратистів.

У разі ліквідації Ігоря Плотницького кардинальних змін у політичній конфігурації луганських сепаратистів очікувати не доводиться. Представники політичних угруповань «ЛНР» з 2015 року фактично повністю залежні від російських кураторів. Заміна діючого лідера «ЛНР» на іншого представника керівництва луганських сепаратистів: Сергія Козлова, Володимира Дегтяренко, або на Леоніда Пасічника та інших представників силового крила кардинально не змінила б загальної ситуації в Луганську. Дані фігури повністю залежні від різних кремлівських кланів і фактично позбавлені можливості самостійного прийняття рішень по ряду політичних питань. Зміна фігури лідера «ЛНР» (в залежності від приналежності до однієї з груп кремлівських кураторів) означала б посилення впливу однієї з політичних груп РФ на військово-політичну ситуацію на Донбасі. З іншого боку, замах на Ігоря Плотницького є тривожним сигналом для представників правлячої групи донецьких сепаратистів: зокрема, Олександра Захарченко, Олександра Тимофєєва, Сергія Завдовєєва, Олексія Дикого та ін., критика діяльності яких останнім часом відзначається як з боку радикальних груп НВФ «ДНР», так і російських кураторів. У цілому політичні зміни в політичному керівництві донбаських сепаратистів можуть нести і ряд загроз українській стороні: існує ймовірність заміни лідерів «Л/ДНР», значною мірою залежних від групи Владислава Суркова, на сепаратистів, афілійованих з російськими спецслужбами і військовими колами РФ. У цьому зв'язку необхідно також відзначити факт повернення Володимира Антюфєєва в «ДНР» та його включення у військово-політичні процеси тимчасово окупованій території Донбасу.

Можлива ліквідація або несиловий сценарій зміни керівництва донбаських сепаратистів також може свідчити про те, що РФ змінює стратегію дій на тимчасово окупованій території Донецької і Луганської областей. Вектор змін у цілому буде залежати від результатів парламентських виборів в РФ і підсумків президентської кампанії в США. Політичні зміни восени 2016 року в Москві і Вашингтоні сформують нові контури зовнішньополітичних трансформацій в тому числі і на українському напрямку зовнішньої політики РФ та США. Поствиборча елітна конфігурація в Білому домі і російській Держдумі дозволить визначити динаміку наступних політичних змін і розвитку, пов'язаних з ситуацією на тимчасово окупованій території українського Донбасу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme