Якої перемоги вдалося добитися у реформі харчування в ЗСУ

Реформа забезпечення збройних сил продуктами харчування є однією з найбільш багатостраждальних у нашій армії

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Якої перемоги вдалося добитися у реформі…

Depo.ua неодноразово підіймав питання реформи харчування в Збройних силах України та перешкоди, які доводиться долати реформаторам з "волонтерського десанту" під керівництвом незламної Діани Петрені.

Нагадаємо, що волонтерська група "Реформа системи харчування" під керівництвом Діани Петрені була створена при Міністерстві оборони в серпні 2015-го року наказом Міністра оборони України і підпорядковується безпосередньо йому.

Застарілі стандарти, норми та обладнання, непрозорі тендери, недосконала процедура укладання контрактів з підрядниками тощо приводили до того, що якість продовольства, яке постачається для ЗСУ, на той момент була відверто неприйнятною.

Планувалося, що в ході реформи будуть розроблені та запроваджені нові плани харчування, новий набір меню, нова правова база для постачання, нове програмне забезпечення для планування та обліку – все це, за задумом авторів, повинно дозволити військовим своєчасно отримувати смачне та повноцінне харчування.

Пілотний проект реформи харчового забезпечення Збройних Сил України розпочався 16 вересня 2015-го року в Національній академії сухопутних військ у Львові, та одній з військових частин Західної військово-морської бази Військово-Морських Сил Збройних Сил України в Одесі.

В ході проекту було розроблено каталог продуктів з 348 позицій, де присутні овочі та фрукти, молочно-кислі продукти тощо. У каталозі є два показники: вартість за добу та калорійність, що дозволяє за допомогою спеціальної програми формувати щодня різноманітне меню, балансуючи в потрібних показниках. Проект також передбачав оновлення кухонного обладнання військових частин, впровадження системи "Електронний склад" та електронного обліку харчування.

За планами реформаторів, у разі успішності даного експерименту у згаданих двох військових частинах, з початку 2016 року його мали почати поширювати на всі інші військові частини. Однак, як це часто буває, за справу взялися бюрократи та старі корумповані чиновники середньої ланки Міністерства оборони. Адже раніше Міноборони купувало продовольство для військових лише у чотирьох фірм, які не хотіли втрачати надприбутки.

"Фірми "годувальниці" продають послугу (харчування, продукти, всі супутні витрати) за 69 гривень 68 копійок, а в ході експерименту ми вийшли на вартість 65 гривень 65 копійок і щодня економимо бюджетні кошти – 4 гривні і 3 копійки за добу на одному курсанті. Крім того, згадані фірми пропонували вибір з 35 вихідних компонентів (м'ясо, крупа, картопля, цибуля та ін.), а в продуктовому каталозі в експериментальних частинах 348 компонентів" – писав Юрій Бірюков наприкінці 2015 року на своїй сторінці у мережі Фейсбук.

"Поступово до численних співробітників МО і ГШ прийшло розуміння – вже дуже скоро, несподівано скоро, може зміниться звична для них схема харчування ЗСУ. А що це означає? А означає це, що з новою системою прийдуть незручності. Адже треба буде торгувати не так, як вони звикли, треба буде контролювати не так як зараз, плюс багаторічна "співпраця" з такими зручними і звичними 4-ма компаніями годувальниками ЗСУ може закінчиться. Система почала захищатися, відчайдушно. Мерзенність ситуації полягає в тому, що в змінах зацікавлена тільки сама верхівка (міністр, президент), і вже кінцева ланка – солдати. А ось всі що між ними, за дуже рідкісними винятками, плювати хотіли на все, та й на всіх. Одні не хочуть бо треба буде таки ворушити своєю дупою, інші тупо отримують за старою схеми бабки" – написала Діана Петреня на своїй сторінці у мережі Фейсбук 11 липня 2016 року.

У підсумку, весь 2016-й рік реформатори, замість того, щоб працювати над розширенням експерименту в масштабах усієї країни, провели у боротьбі за збереження його у згаданих двох військових частинах у Львові та Одесі. Це при тому, що вартість порції в експериментальних частинах виходила дешевшою, аніж при "традиційному" забезпеченні, а якість навіть порівнювати незручно.

Крім всього іншого блокував реформу Мінфін, не виділяючи кошти на її реалізацію.

Однак, як відомо, наполегливість та терпіння долають все. 28 грудня 2016 уряд нарешті пішов назустріч армії і дав реформі зелене світло. Уряд схвалив Постанову щодо питань закупівель продуктів харчування Міністерством оборони. Тепер закупівлі продуктів харчування будуть проводитися згідно вже згаданого каталогу на 348 продуктів з калорійністю і ціною.

Простіше кажучи, з моменту публікації даної постанови вся українська армія повинна почати перехід на таку систему харчування, яка з 2015-го року в порядку експерименту діє у вже згаданих двох військових частинах Львова та Одеси.

Детально про всі зміни у притаманному їй емоційному стилі розповідає Діана Петреня на своїй сторінці у мережі Фейсбук.

Але й це ще не вся #перемога реформаторів! 19 січня 2017 року міністр оборони України Степан Полторак підписав Концепцію реформування системи продовольчого забезпечення Збройних сил України до 2020 року.

За повідомленням радника президента України Юрія Бірюкова, згідно неї в 2017 році планується перехід на нову систему Діани Петрені наступні військові об'єкти:

- Одеська Західна база ВМС

- 19 ракетна бригада

- 184 у/ц "Старичі"

- 142 у/ц ССО

- 79 ДШБ

- 8 оп СпП (включаючи 140 у/ц ССО)

- 3 оп СпН, 199 у/ц ВДВ

- 37 ОПЗ

- 56 ОМПБр

- Військова Академія сухопутних військ (Одеса)

- Національна академія сухопутних військ (Львів)

- Військовий ліцей ім. Богуна (Київ)

- Національний університет оборони (Київ)

- Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації (Київ)

- Військовий інститут ім. Корольова (Житомир)

- Національний університет повітряних сил (Харків).

А також: Одеський, Львівський, Київський, Харківський та Вінницький госпіталі.

Плюс на ремонт і обладнання їдалень і харчоблоків вже виділено більше 150 мільйонів гривень: будуть закуповуватися нормальні парконвектомати і м'ясорубки, картоплечистки, холодильні шафи тощо. Залишається лише додати, що початок реалізації даних планів заплановано на квітень місяць поточного року і закінчитись все це повинно до кінця року.

У зв'язку з цим можна лише порадіти за наших захисників, які нарешті отримають належне до себе ставлення ще й у такій важливій сфері, як харчування. І це правильно, адже народ, який не хоче годувати свою армію, рано чи пізно буде годувати чужу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme