До чого призведе блокада "Л-ДНР"

Попри кричущий популізм даного заходу, все ж можна віднайти певні корисні фактори, які цілком можуть мати місце

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
До чого призведе блокада "Л-ДНР"…

Як відомо, з 26-го грудня за ініціативи ветеранів АТО, а саме ветеранів добровольчих батальйонів, зокрема "Донбас" і "Айдар", розпочалась так звана блокада окупованих територій Донбасу. Зокрема, обіцяють не пропускати метал, вугілля, деревину та промислові партії алкоголю і сигарет. Що стосується мирних жителів регіону, які проносять собі їжу – хліб, воду, гречку, то їх обмежувати не збираються.

Передумовою даної акції був ультиматум зі сторони ветеранів добробатів до керівників "ДНР" і "ЛНР" з вимогою звільнення всіх полонених. 16 грудня бійці добровольчих батальйонів заявили, що якщо протягом семи днів усі українські військовополонені не будуть звільнені терористами, добровольці почнуть тотальну блокаду окупованих територій.

При цьому ініціатори акції вимагали звільнення не тільки тих заручників, які значаться в офіційних списках, а й тих, хто в офіційні списки не включений, проте за інформацією, наявною у учасників добровольчих батальйонів, знаходяться в полоні.

Однак, керівники сепаратних республік проігнорували дану вимогу добробатів, тому ті перейшли до виконання погроз. Чим це може загрожувати як Україні, так і "Л-ДНР" ми зараз і спробуємо розібратись.

Які наслідки може мати блокада "Л-ДНР" - фото 1

Блокування контрабандних потоків з Україною

Про те, що такі потоки існують – не секрет ні для кого. Про це неодноразово писалось і говорилось на всіх рівнях, однак контрабандний віз і нині там. Depo.ua влітку цього року публікував інтерв'ю з підполковником Збройних сил України Миколою Журавльовим, який з квітня по липень 2015-го року виконував бойові завдання на території Донецької та Луганської областей де, крім бойових дій, брав участь у затриманні контрабандних вантажів.

Так от, пан Микола Журавльов в деталях описав схему контрабандних потоків і те, як він з одним з батальйонів проводив затримання контрабандних вантажів з сигаретами, грошима і білим порошком "невідомого походження". Однак замість того, щоб ці потоки припинити, вище командування перевело даний батальйон у інше місце ведення служби, а підполковника Журавльова повернуло на вихідну посаду – у військовий комісаріат міста Ужгород.

"Там взагалі ситуація трапилась, яка виходить за межі зрозумілого. Ми ж затримали фуру. При чому, не просто на гарячому затримали, а ще й з супроводом представників правоохоронних органів! … Але мене після цього повернули у вихідне положення – на штатну посаду у військовий комісаріат міста Ужгород. Операцій таких за моєї участі було багато. Просто ця стала останньою. Мабуть, зупинили "не ту" фуру, раз такі наслідки пішли. … А подальша доля цієї останньої фури дуже ганебна – після того, як суд виніс рішення повернути її власникам, місцеві активісти її просто спалили" – розповів тоді Микола Журавльов.

Які наслідки може мати блокада "Л-ДНР" - фото 2

Отримання сепаратистами українських пенсій

Про те, що деякі представники "Л-ДНР" зареєструвалися на підконтрольних Києву територіях і отримують українські пенсії та інші соціальні виплати, писалося також багато.

Велика кількість самозванців самопроголошених республік, які працюють в так званих маріонеткових міністерствах і представництвах на окупованій бойовиками частині Луганської і Донецької областей, зуміли зареєструватися на контрольованій Україною території та отримують звідси пенсії. Паралельно з цим вони керують терористами, які обстрілюють мирних жителів Луганщини та Донеччини, знищують приватне житло, соціальні об'єкти та інфраструктуру.

Зрозуміло, що блокада окупованих регіонів з боку України поставить ці схем під питання і примусить сепаратистів, які звикли жити за рахунок українського бюджету, відчутно нервувати. Однак, для самої України та її платників податків це однозначно піде на користь.

Які наслідки може мати блокада "Л-ДНР" - фото 3

Збільшення контрабанди з Росії

З урахуванням того, що всі канали контрабанди між окупованими територіями Донбасу і Україною будуть перекриті, буйним цвітом повинна розквітнути контрабанда з території Росії. Що від цього зміниться? По різному…

Для населення не зміниться практично нічого. Хіба що якість товарів, які вони змушені будуть споживати, впаде. Ті ж самі жителі анексованого Криму неодноразово скаржились на те, що якість російських товарів суттєво відрізняється від аналогічних українських не в кращу сторону.

Для контрабандистів, які в "Л-ДНР" нерозривно пов'язані з тамтешньою "владою", повинні настати складні часи. Зараз вони "заточені" під Україну, де в них і канали відшліфовані, і зв'язки налагоджені, а у випадку української блокади, їм доведеться шукати аналогічні виходи на Росію. А це, як мінімум, додаткові клопоти, а як максимум – величезні втрати.

Енергетика

А от що стосується впливу такої блокади на українську енергетику, то його практично не буде. Тому що пройшли ті часи, коли вона залежала від вугілля з окупованих територій, як би не було важко в це повірити.

"Якщо почне розвалюватися енергетика Донбасу, може знеструмитись пів-України" – стверджували експерти ще влітку 2014-го року. І, що характерно, ситуація на той момент справді була критичною – можна пригадати віялові відключення електроенергії по всій території України і те, з якою надією чекали прихід в українські порти південно-африканського вугілля взимку на стику 2014-2015-х років. В таких умовах український уряд зі шкіри пнувся, щоб зменшити залежність від донецького вугілля. І, варто відзначити, досяг в цьому чималих успіхів.

Ще півроку тому існування так званих "сірих схем", за якими Україна змушена була купувати вугілля у самопроголошених терористичних "республік" Донбасу, було життєвою необхідністю для нашої держави – інакше міг настати енергетичний колапс. Однак, паралельним курсом українська влада шукала та пропрацьовувала альтернативні джерела постачання твердого палива для ТЕС і досягла в цьому таких успіхів, що починаючи з серпня 2016-го року змогла повністю відмовитись від вугілля з тимчасово окупованих територій.

Які наслідки може мати блокада "Л-ДНР" - фото 4

Тому, як бачимо, якщо ініціаторам даної акції вдасться втілити задумане і таки перекрити всі контакти "Л-ДНР" з підконтрольними Києву територіями, то постраждають від цього лише контрабандисти, терористи і сепаратисти. Українська ж економіка від такої блокади постраждати не повинна. Більше того – в певній мірі їй така блокада піде на користь. Головне, щоб на місці старих ліквідованих таким чином корупційних схем не виникли нові, підконтрольні організаторам даної акції. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme