Як Захарченко з Курченком мільйони на Донбасі не поділили

"Кому війна, а кому й мати рідна" – вкотре доводиться згадувати ці слова, описуючи події на територіях тимчасово окупованих районів Донбасу

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Як Захарченко з Курченком мільйони на До…

Цікава новина пройшла минулого тижня з тимчасово окупованого Донбасу, але залишилась майже непоміченою. Мова про те, що ватажок терoриcтiв так званої "ДНР" Oлекcaндр Захарченко виступив проти мoнoпoлiзaцiї енергетичної галузі у "республіці" Сергієм Курченкoм попри те, що цього вимагають від нього рociйcькi куратори.

Більше того, ватажок "ДНР" звинуватив начальника Департаменту координації соціально-економічного розвитку регіонів Міністерства економічного розвитку Росії Олександра Чіснікова в лобіюванні в енергетичній галузі "ДНР" інтересів олігарха Курченка.

На думку Захарченка, раніше Курченкo мoнoпoлiзувaв енергетичну гaлузь в "ЛНР", щo зaвдaє великoї шкoди тамтешній "реcпублiцi", a зaрaз через рociйcьких курaтoрiв нaмaгaєтьcя взяти пiд кoнтрoль i енергетичну cферу в "ДНР". Принаймні, так на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook пише керівник "Iнфoрмaцiйнoгo спротиву", народний депутат Дмитро Тимчук.

Варто відзначити, що така радикальна позиція Захарченка стосовно одного з представників "сім'ї" Януковича зовсім не здивувала – у цих двох давня і цікава історія взаємин. Ще восени 2015-го року керівництво "ДНР" звинуватило його в зриві постачань бензину і масштабних розкраданнях, після чого заборонило пов'язаним з ним фірмам здійснювати в "ДНР" підприємницьку діяльність, пише "Апостроф".

Захарченко тоді навіть видав указ про запровадження санкцій стосовно олігарха-втікача і підконтрольних йому компаній.

Згідно з указом Захарченко, діяльність українського бізнесмена Курченко мала розслідуватись на предмет можливого саботажу для дестабілізації обстановки. "Аж до завершення розслідування Курченкові і його представникам заборонений в'їзд на територію "ДНР". Крім того, указом вводиться пряме державне управління системою розрахунків платежів за поставки газу юридичним і фізичним особам" – заявив тоді керівник бандитської "республіки".

Як Захарченко з Курченком мільйони не поділили - фото 1

У той же час в "ЛНР" пішли іншим шляхом. Там влітку 2016-го року розвинув бурхливу діяльність "Торговий дім "Нафтопродукт", який за даними російських ЗМІ пов'язаний з Сергієм Курченком. Зараз ця компанія є монополістом з постачання енергоресурсів на підконтрольну ЛНР територію, у першу чергу палива, газу та електроенергії.

Так що ж такого відбулося між Захарченком і Курченком буремної осені 2015-го року, що перешкоджає їм вести взаємовигідний бізнес, як на Луганщині? Depo.ua спробував розібратись і ось що з того вийшло.

На початку 2015-го року набули чинності нові правила пересування продукції з України на окуповані території Донецької та Луганської областей. Серед заборонених для ввезення товарів виявилися всі основні види світлих нафтопродуктів, тому влада "ДНР" і "ЛНР" почала шукати інші джерела поставок палива для місцевих АЗС, які вже контролювалися місцевими угрупованнями бойовиків.

Як у випадку з природним газом, паливо для "Л-ДНР" масово почали завозити з Росії. Причому конкурувати в цьому бізнесі взялися Сергій Курченко і структури, підконтрольні керівництву "республік". Курченко, який на початок 2015-го року вже був основним постачальником нафтопродуктів в Крим, мав свої види і на забезпечення паливом окупованих територій.

Як повідомляє ЛІГАБізнесІнформ, Курченко почав налагоджувати паливний бізнес в самопроголошених республіках ще влітку 2014-го року. Тоді обсяги поставок були незначні і нерегулярні. Основний обсяг продукту йшов з України на місцеві мережі АЗС.

Влітку 2014-го року Курченко зареєстрував дві торгові компанії для поставок нафтопродуктів – ТОВ "Ойлінвест 2014" і ТОВ "Компанія Ойлінвест". Обидві структури створено 25 червня 2014-го року, і їх формальним власником є ​​громадянин Росії Денис Пронських.

Після введення на початку 2015-го року паливної блокади з боку України, керівники самопроголошених "республік" постали перед завданням забезпечення паливом "ДНР" і "ЛНР". Основною проблемою, з якою зіткнулися бойовики, виявилося небажання легальних російських трейдерів поставляти паливо.

Через таку ситуацію "ДНР" і "ЛНР" опинились у паливній кризі. Якщо на військові потреби паливо завозилося в достатньому обсязі, то на АЗС в окупованій частині Луганської і Донецької областей у лютому-березні 2015-го року ми мали величезні черги з автомобілів.

У підсумку на допомогу прийшов Курченко. Скориставшись зв'язками в Росії, український бізнес-вундеркінд забезпечив своїм трейдерам "Ойлінвест 2014" і "Компанії Ойлінвест" місце основних постачальників палива в "Л-ДНР".

"Ойлінвест 2014" продавала паливо тільки при 100%-й передплаті, причому частина коштів на закупівлю нафтопродуктів надавалася з бюджетів "Л-ДНР". Така схема і зіграла з Курченком злий жарт.

"Встановлено, що дії компанії Курченка, що взяла на себе зобов'язання з постачання ПММ в "ДНР", не тільки привели "республіку" до паливного колапсу в середині 2015-го року, але завдали шкоди підприємницькому сектору. Компанія Курченка зібрала з заправних комплексів "ДНР" передплату за майбутні поставки бензину та ПММ, однак поставки палива здійснені не були" – цитували тоді так звану "прокуратуру ДНР" місцеві "ЗМІ".

Тобто, можна зробити висновок, що Курченко банально "кинув" Захарченка на гроші, а той дуже сильно образився. Да так образився, що помстився бізнесмену-вундеркінду не лише в нафтовій, але й у газовій сфері.

Як Захарченко з Курченком мільйони не поділили - фото 2

В кінці лютого 2015-го року "Газпром" почав поставки природного газу самопроголошеним "республікам", пише ЛІГАБізнесІнформ. Це сталося після того, як Нафтогаз припинив газопостачання окупованих територій через обстріли газопроводів

До цього газопостачанням "Л-ДНР" займалися компанії "Луганськгаз", "Донецькоблгаз", "Донецькміськгаз" і "Макіївкагаз", які закуповували паливо у "Нафтогазу". Саме ці компанії збирали кошти з населення, державних органів і промспоживачів. Після переходу "Л-ДНР" на російський газ, схема газопостачання стала змінюватися.

Після припинення подачі газу з "материка" українське ПАТ "Донецькоблгаз" згорнуло свою діяльність на окупованій території, а замість нього в "ДНР" був зареєстрований клон – ТОВ "Донецькоблгаз". Саме від цієї компанії споживачам Донецька та інших окупованих міст з березня-квітня почали приходити рахунки за спожитий газ. Одним із власників цієї компанії виявився Сергій Курченко. Побічно причетність Курченка до ТОВ Донецькоблгаз підтверджує заява так званої "генеральної прокуратури ДНР".

"26 вересня 2015 року з фактом розкрадання грошових коштів було порушено кримінальну справу проти однієї з фірм, афілійованих з Сергієм Курченко" – йдеться в заяві "прокуратури" від 26 вересня. – "Підприємство, засновником якого був Курченко (мова, швидше за все, йде про ТОВ "Донецькоблгаз"), фактично дублювало діяльність держконцерну і за час свого існування безпідставно стягувало кошти з населення за газ. Збиток населенню "республіки" склав десятки мільйонів гривень".

Що цікаво, ще до середини липня влада "ДНР" не заперечувала присутності приватної структури Курченко на місцевому "ринку газу".

В сепаратистських ЗМІ можна знайти спільну заяву ТОВ "Донецькоблгаз" і державного концерну "Донбасгаз" (створений владою "ДНР" в січні 2015-го), в якій йдеться про те, що приватна компанія займається поставками (продажем) газу, а ДК "Донбасгаз" – його транспортуванням.

Більш того, всім споживачам газу, в тому числі промисловим підприємствам, було рекомендовано до 15 липня 2015-го року укласти з ТОВ "Донецькоблгаз" договори на поставку.

"Діяльність ТОВ Донецькоблгаз і ДК "Донбасгаз" на території "ДНР" регламентується чинним законодавством Республіки і відповідними указами глави "ДНР" Олександра Захарченка, так само як і тарифи на транспортування" – йшлося в заяві компаній.

Двовладдя на газовому ринку "ДНР" тривало аж до вересня 2015-го року, поки між керівництвом "ДНР" і Курченком не виник конфлікт, який і привів до введення санкцій і відходу Курченка з ринку. "Донецькоблгаз" вже не працює у нас. Його ліквідували ще влітку. Зараз ми єдині, хто приймає платежі від споживачів" – розповів тоді для ЛІГАБізнесІнформ співробітник ДК "Донбасгаз".

Власне, можна тільки здогадуватися, що було причиною, а що наслідком: "кидок" Курченка з нафтою, чи "кидок" Захарченка з газом. Але зважаючи на те, що образився більше Захарченко, можна зробити висновок, що "Курченко перший почав".

Як Захарченко з Курченком мільйони не поділили - фото 3

Та й було чого сваритись, адже мова йде про перерозподіл шалених грошових потоків. "Газпром" поставляє природний газ в "ДНР" і "ЛНР" безкоштовно, пред'являючи претензії до оплати "Нафтогазу". Перепродавати такий газ – супервигідний бізнес: що зібрав зі споживачів, те і твоє.

За деякими даними, у період з березня по липень 2015-го року самопроголошеним "республікам" було поставлено близько 704 млн кубометрів газу. В експортних цінах російського монополіста вартість цього газу становить близько 212 млн доларів.

Очевидно, подібні цифри засліпили колишнього торгаша курячими окорочками і він, користуючись одноосібною владною на території "ДНР", вирішив не ділитись з опальним бізнес-партнером, а тут ще й ситуація з нафтопродуктами нагодилась, яка цілком могла стати лише формальним приводом для припинення "співпраці". Власне, жадібність – одна з характерних рис Олександра Захарченка і ми про це не так давно писали.

Як би там не було, а зараз Курченко за підтримки російських кураторів намагається повторно зайти в "ДНР" зі своїм бізнесом. Захарченко поки що чинить спротив, але чи вистачить йому запасу міцності? Те ще питання… Коли на кону такі гроші, то міцно сидячи у Москві можна й главу "республіки" змінити на більш лояльного.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme