Як держава зекономила на Міноборони 5 мільярдів під час війни

Як для часів війни Міноборони отримало мізерний річний бюджет, але і в його межах до кінця року всі гроші в повному обсязі отримані не будуть

Як держава зекономила на Міноборони 5 мі…

Йде третій рік війни, а ми продовжуємо постійно говорити про те, що армія досі не може без волонтерів. Ми постійно чуємо і бачимо, що військовим часто не вистачає взуття, комплектів форми, приладів нічного бачення, елементарної води, щоб помитися. Лунають скраги про борги із зарплати, затримку виплат бойових... На "передок" не відправляють нову техніку через страх її втратити, а харчування військових (попри навіть рейди міністра оборони Полторака) до їдалень залишає бажати кращого. 

Кажуть про саботаж окремих людей у Міноборони, корупцію, банальну "зраду". Але насправді ситуація криється в деталях - не вистачає фінансування. Причому, справді не вистачає.

На 2016-й рік бюджет Міноборони офіційно становить 55,6 млрд гривень. Але при цьому реальних грошей було отримано 51,1 млрд. 

За інформацією екс-радника президента Юрія Бірюкова, інші 4,5 млрд гривень - це спеціальний фонд. З них 900 млн Міноборони має заробити самостійно, а ще 3,6 млрд обіцяли від продажу конфіскату з митниці часів Януковича.

У лютому 2016-го у Міноборони звітували, що з квітня 2015-го їм вдалося зекономити 600 млн гривень на держзакупівлях. Також міністерство може отримувати прибутки від продажу надлишкового майна. Але цілі 900 млн - занадто велика сума. 

За словами Юрія Бірюкова, у Міноборони існує поняття критичного фінансування. Воно становить 62, 6 млрд гривень. І це при тому, що в міністерстві намагалися добитися того, щоб бюджет на 2016-й рік становив 86,9 млрд. А дали, насправді, копійки, офіційно. Неофіційно ж у рази менша. Той 51,1 млрд реальних гривень виявився не кінцевою точкою економії. 

"А тепер ще бабах - повідомлення про те, що в грудні нам 1,9 мільярди не дадуть, треба викручуватися. І зріжуть 600 мільйонів цього року на закупівлю палива, 500 мільйонів на закупівлю озброєння, 300 мільйонів на ремонті озброєння, 336 мільйонів на закупівлю тилового майна, і ще "по дрібниці" зі зв'язку, квартир. Так нашкребуть 1,9 мільярда, щоб заплатити в грудні військовим зарплату. Маємо 55.6 мільярда, які спочатку перетворилися в 52 мільярди, стали 50 мільярдами. При критичній необхідності в 62.6", - написав у Фейсбуці Юірй Бірюков.

У Міноборони наразі відмовчуються, оскільки ситуація із фінансувуванням - конфіденційна. 

Але вже зараз видно, що в міністерстві змушені економити. Не буде нової зимової форми через брак коштів. В аптечки покладуть застарілі джгути Есмарха замість турнікетів. Під великим питанням і реформа харчування, та хоча б закупівля нових сухпайків, на яких також немає грошей. Про закупівлю новеньких танків для передової наразі і говорити не варто, добре, що стара техніка ремонтується, проте часто зусиллями і коштом самих вояків, котрі змушені купувати запчастини. Безпілотників "Фурій" для армії на початку року купили аж 5, добре, що хоч американці свої надіслали. 

Зрозуміло, що в умовах недофінансування під час війни, Міноборони мусить правильно розставляти пріоритети економії. І коли при такому мізерному бюджету нам починають розповідати про відродження ВМС, коли війна зараз йде на суші, де бійцям банально бракує якісного харчування, турнікетів і часто засобів захисту, якось виглядає це занадто цинічно. 

"Ленінська кузня" спускає на воду бронекатери, а до 2020 року обіцяють відродити підводні сили у кількості 2-4 підводних човнів. Окрім цього діє програма "Український корвет", за якою з 2011 року будується головний корабель "Володимир Великий", вартістю в 250 млн євро. Та і взагалі до 2020 року командування ВМС України розраховує на 30 нових кораблів і допоміжних суден, щоб створити ядро флоту.

Звідси взагалі виникає питання: чи розуміє керівництво держави, що за такого фінансування у випадку повномасштабного наступу сушею (морем його швидше за все не буде) наша армія не втримає агресора? Якщо цього розуміння немає, а реальний стан речей замінюється шароварщиною про відроджену і не голодну армію, то це дуже сумно. 

Залишається лише сподіватися, що Бюджет-2017 виправить ситуацію.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme