Турчинову на замітку: Бактерії-сенсори шукатимуть міни в землі

Вчені з Єврейського університету в Єрусалимі випробували новий метод дистанційного пошуку заритих у землю мін - використання бактерії, яка в присутності тринітротолуолу  випускає флуоресцентне світіння

Як повідомляє Depo.ua з посиланням на Nature Biothechnology, автори нового дослідження запропонували шукати міни за допомогою бактерій-сенсорів, які розпізнають вибухові речовини.

Вчені використовували культуру кишкової палички E.coli, в яку помістили спеціально модифіковану ДНК. При попаданні в бактеріальну клітину слідів летючого тринітротолуолу або продуктів його розпаду, в ній починав синтезуватися білок, що випускає флуоресцентне світіння. Також дослідники розробили оптоелектронну систему, яка фіксує світіння бактерій і зчитує його інтенсивність.

Для тестування ефективності методу вчені провели випробування в польових умовах. На невеликому полі розмірами 3,8 × 1,1 метра вони закопали пластикові контейнери, в які насипали чисті пісок або землю (контрольні зразки), землю або пісок, змішані з вибуховою речовиною, або поклали протипіхотні міни з віддаленими детонатором. Після цього дослідники помістили бактерії-сенсори в намистини міліметрового діаметра, зроблені з вузького полісахариду, який пропускав слідові кількості летючих вибухових речовин, і розсипали намистини на "мінному полі". Підготовлене поле вчені відсканували з відстані 20 метрів.

Авторам роботи вдалося визначити, де знаходилися контейнери, в яких містилися вибухові речовини. Як і очікували дослідники, місце розташування "чистих" контейнерів вони відстежити не змогли. Також вони не вловили сигналу від хв, закопаних в садову землю за п'ять днів до початку експерименту (інші зразки помістили на поле за 3-5 місяців до початку експерименту). Вчені вважають, що невдача пошуку "свіжих мін" викликана більшою щільністю землі, яка адсорбує більші кількості вибухових речовин, ніж пісок, або вибухівку не вдалося виявити через те, що зразки були закопані недавно і тринітротолуол не встиг просочитися на поверхню.

Нагадаємо, сьогодні Франція передала Україні системи дистанційного розмінування.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme