7 хвиля мобілізації за 7 тисяч: чи забиратимуть тих, хто не хоче воювати

Коли почнеться та якою буде сьома хвиля мобілізації в АТО

Валентина Емінова
Головний редактор
7 хвиля мобілізації за 7 тисяч: чи забир…

Сьома хвиля, сім тисяч гривень – магічні цифри, що можуть змінити якісний склад української армії в зоні АТО. Завдяки підвищенню зарплатні, ЗСУ сподівається укомплектувати сьому хвилю мобілізації… без мобілізації - за рахунок раніше призваних бійців, що зголосяться служити за контрактом.

Тобто, ЗСУ можуть обійтися вже наявними силами, і нових людей мобілізовувати не доведеться. Проте, чи виправдаються ці сподівання? Чи захочуть атошники підписувати контракт і чи вистачить їх, щоб забезпечити потреби сьомої хвилі?
Про це журналісти depo.ua запитали в бійців, демобілізованих атошників та військових експертів.

СЬОМА ХВИЛЯ МОБІЛІЗАЦІЇ БУДЕ… БЕЗ МОБІЛІЗАЦІЇ

Розмови про те, коли та якою буде, та чи взагалі буде сьома хвиля ведуться ще від початку шостої. Не треба бути військовим експертом, щоб розуміти – в першу чергу це залежатиме від ситуації на фронті. Є загострення ситуації – треба посилювати армію.

Ескалація ж, на думку директора військових програм центру Разумкова Миколи Сунгуровського, може початися в разі... виконання Мінських домовленостей:

"Найменш бажаний для нас варіант пов'язаний із виконанням Мінських домовленостей. Тобто якщо Україні зможуть викрутити руки, щоб ми змінили Конституцію і пішли на вибори в окремих регіонах Луганської і Донецької областей, це буде дуже поганий варіант. В тому сенсі, що визнавши суб'єктами, їх ніби то легітимізують. А після того як пройдуть вибори, хто ж заборонить їм звернутися за військовою допомогою до Росії?! Цей варіант розвитку подій щось не дуже активно розглядають, а все дуже серйозно. Путіну ж не потрібні якісь виправдовувальні заходи, які б знаходилися в правовому полі міжнародних угод. Йому потрібен привід. А якщо до голосів "ЛНР-ДНР" приєднаються голоси регіоналів, які отримали владу в інших населених пунктах, не виключена не просто ескалація, а використання російських ракетних військ, авіації і тут ЗСУ буде дуже важко протистояти. Доведеться робити загальну мобілізацію".

Сьома хвиля за сім тисяч: чи забиратимуть тих, хто не хоче воювати - фото 1

Якщо ж ситуація на фронті буде спокійною, сьомої хвилі може не бути взагалі, вважає експерт, тому що наразі в ЗСУ є резерв, який може у випадку невеликої ескалації перекрити потреби.

На думку заступника голови правління Центру військової політики та політики безпеки Станіслава Гурака сьома хвиля проводитиметься незалежно від того, буде ескалація конфлікту чи ні, тому що скоро піде на дембель четверта хвиля мобілізованих і хтось має прийти їм на заміну. Але сьома хвиля за обсягом мобілізованих буде менше попередніх і складатиметься переважно з контрактників.

В Генштабі журналісту depo.ua повідомили, що питання нової хвилі залишається відкритим.

"Якщо буде загострення ситуації, ми до цього повернемося, якщо ситуація стабілізується і Мінські угоди реалізовуватимуться усіма сторонами конфлікту, то й питання мобілізації стояти не буде",- каже речник Генштабу Владислав Селезньов. Але, наголошує офіцер, кампанія з набору на контракт триватиме за будь-яких умов.

В КОНТРАКТНИКИ ХОЧУТЬ ОТРИМАТИ ДЕМБЕЛІВ

Але в будь якому разі, вважати, що в разі деескалації конфлікту на Донбасі до армії їх вже не заберуть українським чоловікам ще зарано, бо необхідну кількість контрактників треба ще набрати. Набір відбуватиметься серед попередніх хвиль, а добровільно на війну повертаються тільки міцні горішки.

Тим паче що в кожного такого горішка є мати чи дружина, яка звісно ж вмовлятиме його залишитися вдома. Та й чоловіки розуміють: одна справа бути добровольцем, а інша – штатним військовим, із уставом, субординацією, керівниками-ексцентриками та купою тільки військовим зрозумілих обов'язків.

Сьома хвиля за сім тисяч: чи забиратимуть тих, хто не хоче воювати - фото 2

"Спочатку, коли була війна сильніша за цю, то всіх нас цінували, солдат і офіцер було одне, повага, а зараз армія стає знову старою. Кумівство, розграбування, пияцтво. З'являються факти дідівщини, за порушення повністю знімають зарплатню, - розповідає один з бійців четвертої хвилі. - Якщо б в мене не було родини і роботи, якщо б було нормальне командування, можливо я б пішов на контракт. А з тим, що наразі коїться я не хочу пов'язувати своє життя".

В Гештабі покладають великі надії на демобілізованих, які вже трохи відпочили від війні, а тепер не можуть знайти добру роботу "на гражданкє"

"Коли в райцентрах середня зарплатня - три тисячі, а ми пропонуємо сім тисяч і ще три з половиною для тих, хто на першій лінії оборони, це може стати хорошим стимулом. Це конкурентна заробітна плата. Тим паче що ситуація зараз на фронті спокійніша і втрат менше", - каже Селезньов.

Для тих, хто не впевнений, що витримає суворі військові умови, є так би мовити пробний контракт на півроку, по закінченню якого військовий може вирішити, продовжувати службу на три роки, чи ну його. І ще, підписавши контракт, є можливість залишитися у своєму рідному підрозділі, в якому служив раніше. Купа переваг, тільки служи.

Сунгуровський також вважає, що ситуація в країні сприятиме набору на військову службу за контрактом.

"В багатьох країнах періоди економічного спаду є сприятливими щоб залучати людей на контрактну службу. Але на скільки їх можна залучити, які в них будуть мотиви продовжувати контракт через три роки, - задається питанням експерт. - Й за умови невеликого соцпакету вдавалося залучати контрактників, але не вдавалося їх залишити на військовій службі. В мирні роки текучка контрактників складала 80-85%, тобто якщо 9 тисяч набирали, 8 тисяч з них потім звільнялася"

Ядро нинішніх контрактників, за думкою Сунгуровського, складуть "нинішні добровольці, які мають патріотизм та звиклися із нинішньою ситуацією"
За словами Гурака, пік залучання на контрактну службу прийшовся на третю-четверту хвилі і зараз ЗСУ скоріш за усе зможуть набрати необхідну кількість людей.

Потреба є в артилеристах, танкістах, механіках, водіях – тих, хто працює із технікою.
Новоявлені контрактники замінять дембелів четвертої хвилі, це близько 40 тисяч військових.

"Ми не ставимо завдання призвати аналогічну кількість людей, тому що знову ж таки ми уходимо від позиції посилення наших можливостей за рахунок кількості, ми робимо ставку на вміння та забезпечення", - розповідають у Генштабі

ТРЕБА ЗМІНЮВАТИ Й ВІДНОШЕННЯ ДО ВІЙСЬКОВИХ

Багато з тих, хто зараз укладає контракт, прийняли це рішення ще до інформації, про підвищення заробітної плати. Андрій Савчук із Маріуполя – демобілізований, був в АТО командиром відділення 30-ї бригади у секторі "С" (Луганська область). Ще під час служби в АТО вирішив, що після демобілізації оформлюватиметься на контрактну. Зараз в нього вже майже готові документи, служитиме в 23-й бригаді. Розповідає, що він такий не один, ще кілька хлопців з Запоріжжя також оформлюються в його бригаду, відслуживши за мобілізацією.

Сьома хвиля за сім тисяч: чи забиратимуть тих, хто не хоче воювати - фото 3

Парамедик Олександр Моїсеєнко, який пішов в АТО добровольцем, прямісінько з Майдану взагалі каже, що вже давно намагається стати контрактником, але його документи весь час "ходили по інстанціям". Тож, він покладає великі надії на сьому хвилю. Може зараз візьмуть.

Приваблива зарплатня посприяла рішенню піти на службу за контрактом для кількох товаришів по службі Євгена Попова, санінструктора четвертого зенітного самохідно-артилерійського дивізіону. Сам Євген на контракт не збирається, тому що в нього зарплатня вдвічі вища, ніж пропонують в армії.

"ЗСУ зараз пропонують нормальні гроші, але коли в тебе двоє маленьких дітей, це потребує більших заробітків. В мене є улюблена робота, страховка на всю родину, зарплатня "біла". Але я знаю тих, хто на контракт збираються чи вже перейшли. Дехто хоче навіть закінчувати офіцерські курси та робити кар'єру. Зарплатня та позитивні зміни в армії для них – основний стимул", - розповідає він.

А от солдат 128 бригади на ім'я Сергій (він просив не вказувати його прізвище і це також показник), розповів журналісту depo.ua, що рішення підвищити зарплатню – то чудово, але для того, щоб служити за контрактом прийшли (та потім не уходили) нормальні люди, одних грошей замало. Треба міняти кадрову політику.

"Коли людина живе в таких умовах, то у будь-кого накопичується втома і однієї зарплати для мотивації тут мало. Добре б чергувати службу в зоні АТО або скажімо умовно в "польових умовах" зі службою в частині поруч з сім'єю. Я думаю в такому випадку бажаючих служити було б набагато більше. Другий момент - часто мобілізовані мають посаду вище, ніж контрактники. Ну скажімо алкоголік мобілізований може бути командиром відділення, а контрактник - звичайним стрільцем у нього в підпорядкуванні. У мене склалося таке враження, що відбір на посади відбувається в абсолютно випадковому порядку. Це мені видається не вірним. У контрактника повинна бути можливість зростання як професійного, так і матеріального. Це основне з того, що я чув", - розповів він.

Якщо ж контрактників не вдасться набрати, розповідають у Генштабі, нестачу ліквідовуватимуть за допомогою мобілізованих.

Сьома хвиля за сім тисяч: чи забиратимуть тих, хто не хоче воювати - фото 4

"Наразі ми проводимо рекламну кампанію, націлену на максимальне залучення контрактників. Вона розрахована десь до березня-квітня, коли четверта хвиля піде на дембель (звісно, якщо ситуація в зоні АТО дозволить). За результатами цієї кампанії будемо вже розуміти, до чого готуватися, тобто необхідна буде наступна хвиля мобілізації чи ні. Якщо не зможемо забезпечити достатню кількість контрактників, залучатимемо мобілізованих. Зараз українська армія - 250 тисяч, з них 40 - працівники ЗСУ, і 210 - військовослужбовці різних категорій. Співвідношення контрактників до строковиків та мобілізованих 50/50. А ідеальне співвідношення 70/30"

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme