Призов-2016: Що потрібно знати про осінній набір до армії

Сьогодні, 4 жовтня, в Україні розпочинається осінній призов на строкову військову службу

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Призов-2016: Що потрібно знати про осінн…

Відповідний указ президент України Петро Порошенко підписав ще в березні цього року.

Згідно Розпорядження Кабінету міністрів України, для проходження строкової військової служби до лав військових формувань призвуть 13 908 чоловіків. З них у Збройних силах служитимуть 7 908 людей, у Національній гвардії – 5 000, у Державній спеціальній службі транспорту – 1 000 призовників. Триватиме осінній призов до 30 листопада поточного року.

Що потрібно знати про осінній призов до армії - фото 1

Що потрібно знати про осінній призов до армії - фото 2

Що потрібно знати про осінній призов до армії - фото 3

В світлі того, що до кінця жовтня повинна демобілізуватись 6-та хвиля часткової мобілізації, в українській армії повинні залишитись лише контрактники і призовники за віком, які, як і раніше, не направлятимуться в зону АТО.

Власне, це найголовніше, що потрібно знати про цей призов (в майбутньому умови можуть змінитись як в одну, так і в іншу сторону – від відправки в зону АТО, до повного скасування призову). Найголовніше, але не єдине. Є ряд інших нюансів, які також бажано враховувати потенційним і чинним призовникам.

Отож, пройдемося коротко ними:

Тривалість призовної кампанії

Цієї осені вона складе всього два місяці, замість звичних трьох. З одного боку це на руку ухилянтам від строкової військової служби – менше часу доведеться переховуватись. А з іншого – не все так просто. Вже з початку вересня молодим людям надсилались повістки з проханням з'явиться до військкомату для "уточнення даних", що завершувалось проходженням медогляду.

Термін військової служби

 Призовники з вищою освітою служитимуть 12 місяців, а всі інші – 18 місяців. Після цього терміну строковикам буде запропоновано укласти контракт зі ЗСУ та продовжити службу у професійній українській армії.

Вік призовників

 Призову підлягають лише юнаки 20-27-річного віку, тоді як 18-19-річні будуть викликатись на призовні комісії, але служити підуть лише у випадку особистої згоди.

Грошове утримання строковиків

 Його дещо збільшили: перед відправкою на службу тепер строковикам виплачуватимуть грошову допомогу в розмірі двох мінімальних заробітних плат, тобто 2756 гривень, а коли вони відслужать, то також отримають підйомні в розмірі ще однієї мінімальної зарплати.

Критерії медичного обстеження

 Якщо раніше на військову службу брали тих, хто взагалі не мав жодних хвороб, то тепер непридатними до служби можуть бути лише ті, хто має ускладнену хронічну хворобу, та інваліди. Плоскостопість також уже не буде приводом, щоб визнати призовника непридатним, хіба що це плоскостопість з артрозом.

Відстрочка від призову

 Право на відтермінування від військової служби за віком мають наступні категорії призовників:

- має непрацездатну матір, батька, або іншого родича;

- дитину віком до трьох років;

- самостійно виховує дитину (без матері);

- має двох і більше дітей;

- має вагітну дружину або дружину-інваліда;

- є сиротою;

- має тимчасові проблеми зі здоров'ям;

- має брата, який служить в цей же час в армії;

- є молодшим 21 року і при цьому отримує освіту за денною формою;

- є вчителем (на весь період роботи за фахом);

- є медиком (на весь період роботи за фахом);

- є священиком (на весь період роботи за фахом);

- є поліцейським (на весь період роботи за фахом);

- є підозрюваним у кримінальних злочинах.

Звільнення від призову

 Взагалі уникнути строкової служби в армії можуть наступні категорії громадян:

- непридатні за станом здоров'я;

- молоді люди старші 27 років;

- ті, які отримали військове звання на військових кафедрах у ВНЗ.

Відповідальність за ухиляння від призову

 За неявку за повісткою до військкомату, або за не повідомлення в комісаріат про зміну місця проживання призовнику загрожує штраф у розмірі 85 – 119 гривень. За повторне порушення – від 170 гривень до 255 гривень. За ухилення від призову юнакам "світить" лише умовний термін від 3-х до 5-ти років зі зняттям судимості після закінчення умовного терміну.

Що потрібно знати про осінній призов до армії - фото 4

Попри те, що головна і чи не єдина місія сьогоднішніх призовників – це здобути ази військової підготовки та підготуватись до можливої служби за контрактом, бажаючих "відкосити" від армії вистачає і сьогодні. Судячи з вмісту тематичних форумів в інтернеті, найбільш поширеною наразі є практика попереднього проходження поглибленого медичного обстеження в приватних клініках з надією виявити в себе бодай якусь болячку, за яку можна зачепитись і отримати хоча б відстрочку. А там – глядиш, і призов скасують.

Як відомо, 14 жовтня 2013-го року військовий призов за віком в Україні було скасовано. Однак, внаслідок війни з Росією, 1 травня 2014-го року він був відновлений. Зараз, враховуючи темпи переходу армії на контрактну форму проходження служби та майже 100% контрактників в ЗСУ станом на сьогодні, знову постало питання про скасування призову. Однак, перші особи держави мають свою думку з цього приводу.

"Скасування призову точно не буде, і 20-річні юнаки повинні добре навчитися військовій справі" – переконаний президент України Петро Порошенко.

"В умовах протистояння з Російською Федерацією Україна не може відмовитися від призиву. Потреба у резервах є занадто великою і критичною для виживання нашої держави" – солідарний з ним секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олександр Турчинов.

Як би там не було, а строкова військова служба сьогодні в Україні є фактом, з яким всі змушені миритись. Тому, поки її не скасують, юнакам доведеться або "топтати кирзу", або нести передбачену законом відповідальність за ухиляння від цього почесного обов'язку.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme