Розведення сторін на Донбасі: Що за три зони безпеки створили в АТО (КАРТА)

Згідно останніх домовленостей в рамках Тристоронньої групи в Мінську на Донбасі створюються три зони безпеки загальною площею 12 квадратних кілометрів

Розведення сторін на Донбасі: Що за три…

Дане розведення заплановано тільки на трьох ділянках з чітко визначеними координатами. Йдеться про населені пункти Золоте та Станиця Луганська на Луганщині, а також Петрівське, Старобешевського району, на Донеччині. Будуть сформовані зони безпеки, кожна площею не менше 4 кв км.  Контролювати дотримання домовленостей про розведення сторін в зонах безпеки будуть спостерігачі СММ ОБСЄ

Документ передбачає деескалацію в районі лінії зіткнення і фактично створює умови, в яких стрілецька зброя не може використовуватися для обстрілів. Рамкове рішення передбачає повне виконання попередніх домовленостей Тристоронньої контактної групи щодо відведення з лінії зіткнення гармат калібром менше 100 мм.

Чому обрали саме ці три зони

Якщо із Золотим та Станицею Луганською ситуація зрозуміла - там знаходяться КПВВ, то із Петрівським для багатьох експертів вона виглядала заплутаною. Але про все по порядку.

У Золотому контрольний пункт пропуску був збудований у березні, але терористи "ЛНР" постійно блокували його роботу. Головна його мета - поліпшення гуманітарної ситуації в регіоні. Цей пункт розрахований на перетин 2 тисяч машин і 5 тисяч пішоходів щоденно.

Як зазначає учасник АТО Леонід Мандзюк, окрім гуманітарної функції "Золоте" стоїть на шляху на Первомайськ

"Наші військові, за неофіційною інформацією, просунулися влітку в районі Новоолександрівки. При вдалому перебігу подій, Первомайськ і Кіровськ можна було б спробувати взяти в кільце. Але це лише теорія, - каже Мандзюк. - Основна мета, звісно ж, гуманітарна. Думаю, на цьому наполягали саме західні партнери".

Розведення сторін на Донбасі: Що за три зони безпеки створили в АТО (КАРТА) - фото 1

Схожа ситуація у Станиці Луганській, де через обстріли, а також війну "диверсійних груп" досить часто страждали люди. Останнім часом поблизу Станиці Луганською під прикриттям перемир'я терористи укріплювали власні блок-пости. 

За словами Леоніда Мандзюка, у Станиці Луганській теж логічний крок: "Досить гаряча точка завжди була на мапі бойових дій. Тим більше, якщо говорити про наступ на Луганськ, то Станиця разом із Щастям - це і є ті плацдарми. Оскільки в інших місцях доводиться форсувати Сіверський Донець Тому тут терористи отримали, мабуть, певні гарантії. Ну і нам вигідно, оскільки у Станиці часто гинули наші хлопці через постійні обстріли".

Розведення сторін на Донбасі: Що за три зони безпеки створили в АТО (КАРТА) - фото 2

Більш заплутаною є ситуація із Петрівським, Старобешевського району на Донеччині. 

Велика кількість опитаних нами експертів пояснити даний крок не змогла. 

За словами волонтера Майі Радославської, Петрівське - це виключно військово-тактичний елемент перемовин. 

"Петрівське було таким собі "яблоком раздора". Воно знаходиться на сепарській території за Кальміусом, над Комсомольським. А Комсомольске, з точки зору сепарів, знаходиться під постійною загрозою нашого оточення. Там є географічний виступ. Крім того, Комсомольске надто великий населений пункт. По розміру як Старобешеве та більше Новоазовська. На перший погляд може здатися, що розведення сторін біля Петрівського сепари просто виторгували. Або наші західні "горе-партнери" це продавили, а наші повелися. Може взамін на щось. А може і нашим військовим теж було вигідно. Звідти була загроза оточення нашого маріупольського сектору. Скоріше за все другий варіант: усім вигідно, щоб там не було загрози від опонента", - каже Радославська.

За словами воїна Леоніда Мандзюка, не варто забувати про можливу "зраду".

"Якщо дані домовленості завершаться втратою територій, як це було у Дебальцевому, то в районі Петрівського, швидше за все, вони можуть зайти на Богданівку і спробувати оточити Старогнатовку", - каже воїн АТО.

Розведення сторін на Донбасі: Що за три зони безпеки створили в АТО (КАРТА) - фото 3

Варто нагадати, що переговори тристоронньої контактної групи щодо зон безпеки у Золотому, Петрівському і Станиці Луганскій велися досить давно. Спочатку було оголошено про те, що 16 червня радники глав держав "Нормандського формату" погодили три точки розведення сторін близько населених пунктів Станиця Луганська, Петрівське та Золоте. Потім 29 червня стало відомо, що сторони в Мінську погодили умови розведення сил на лінії розмежування, для початку, в двох районах Донбасу - близько населених пунктів Золоте і Петрівське. 

Але завершилося все трьома зонами із загальною площею 12 кв. км. Такий собі клаптик миру на Донбасі. Але чи буде він таким - питання відкрите.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme