Перемога в ЗСУ. Хто таки "пробив" реформу харчування

Не зрадами єдиними. Уряд таки прислухався до "Волонтерського десанту" і зробив українським військовим досить вагомий подарунок під ялинку

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Перемога в ЗСУ. Хто таки "пробив" реформ…

Depo.ua протягом року неодноразово підіймав питання реформи забезпечення Збройних сил України продуктами харчування. Причому, як питання стаціонарного харчування, так і сухпаїв. Ситуація, прямо скажемо, кілька разів хиталась від #зради до #перемоги і навпаки, часом входячи у стадію відвертого саботажу з боку середньої офіцерської ланки Міноборони і нерозуміння Міністерства фінансів.

Якщо коротко, то суть реформи зводиться до наступного: командою "Волонтерського десанту" під керівництвом Діани Петрені було розроблено каталог продуктів з 248 позицій, де присутні овочі та фрукти, молочно-кислі продукти тощо. У каталозі є два показники: вартість за добу та калорійність. Проект також передбачає оновлення кухонного обладнання військових частин, впровадження системи "Електронний склад" та електронного обліку харчування. Крім цього, за словами пані Діани, було проведено попередню роботу з можливими постачальниками продуктів, відпрацьовано необхідну нормативно-правову базу.

Пілотний проект реформи харчового забезпечення Збройних Сил України розпочався 16 вересня 2015-го року в Національній академії сухопутних військ у Львові, та одній з військових частин Західної військово-морської бази Військово-Морських Сил Збройних Сил України в Одесі. До цього протягом сімох місяців у Міністерстві оборони України відбувалися заходи, які мали на меті принципово змінити підхід до харчування особового складу, незмінний з 1960-х років.

Про переможну реформу харчування Збройних сил України (ДОКУМЕНТ) - фото 1

З приводу даного експерименту радник Президента України Юрій Бірюков повідомив, що раніше Міноборони купувало продовольство для військових лише у чотирьох фірм: "Фірми "годувальниці" продають послугу (харчування, продукти, всі супутні витрати) за 69 гривень 68 копійок, а в ході експерименту ми вийшли на вартість 65 гривень 65 копійок і щодня економимо бюджетні кошти – 4 гривні і 3 копійки за добу на одному курсанті. Крім того, згадані фірми пропонували вибір з 35 вихідних компонентів (м'ясо, крупа, картопля, цибуля та ін.), а в продуктовому каталозі в експериментальних частинах 235 компонентів".

Однак, попри очевидну успішність експерименту, дана реформа мало не була похована бюрократами середньої ланки Міністерства оборони та Міністерством фінансів. У підсумку, левову частку 2016-го року реформатори, замість того, щоб працювати над розширенням експерименту в масштабах усієї країни, провели у боротьбі за збереження його у згаданих двох військових частинах у Львові та Одесі. Це при тому, що вартість порції в експериментальних частинах виходила дешевшою, аніж при "традиційному" забезпеченні, а якість навіть порівнювати незручно.

Про переможну реформу харчування Збройних сил України (ДОКУМЕНТ) - фото 2

Про переможну реформу харчування Збройних сил України (ДОКУМЕНТ) - фото 3

За цей час було багато публікацій у соцмережах і ЗМІ, журналістських розслідувань, зустрічей і робочих груп на найвищому рівні. І ось, нарешті наполегливість та завзятість волонтерів дала свої результати. В останні дні року уряд пішов назустріч армії і дав реформі зелене світло.

"Уряд схвалив Постанову щодо питань закупівель продуктів харчування Міністерством оборони. Тепер закупівлі продуктів харчування будуть проводитися згідно затвердженого оборонним відомством каталогу продуктів. Каталог продуктів харчування призначений для формування добового меню з урахуванням таких критеріїв як енерговитрати осіб, які харчуються, та ціни на продукти харчування. Це дасть змогу Міністерству оборони визначати потребу та закуповувати продукти харчування у межах бюджетних коштів" – написав міністр оборони України Степан Полторак на своїй офіційній сторінці у мережі Facebook.

Про переможну реформу харчування Збройних сил України (ДОКУМЕНТ) - фото 4

Керівник групи "Реформа системи харчування" Діана Петреня прокоментувала для Depo.ua ситуацію наступним чином: "Це перше системне зрушення. Роботи ще багато, але це перша дійсно системна перемога".

Більш багатослівним був радник президента України Юрій Бірюков, який опікується всіма волонтерськими проектами в Міністерстві оборони.

"Це фундаментальна реформа системи харчування військовослужбовців, перша інституційна реформа за 10 років! Міністерство оборони України тепер має право самостійно закуповувати продукти, користуватися каталогом продуктів (348 позицій, на секундочку), самостійно вносити зміни в цей каталог і самостійно визначати які військові частини будуть харчуватися за допомогою фірм-аутсорсерів, а які – за допомогою штатних кухарів. Ми зламали цю стіну! Олігополія чотирьох фірм-годувальників тепер не стоїть вже монолітною перешкодою на шляху" – написав Юрій Бірюков на своїй сторінці у мережі Facebook.

Отож, як бачимо, реформа системи стаціонарного харчування потроху стає на широкі рейки і у новий 2017-й рік влітає на повній швидкості. А українським військовослужбовцям залишається сподіватись, що та частина реформи, яка стосується сухпаїв, також скоро вийде на фінішну пряму. У всякому разі, передумови для цього є, адже нинішня система з її монопольними фірмами-постачальниками себе чим далі, тим більше компрометує.

Про переможну реформу харчування Збройних сил України (ДОКУМЕНТ) - фото 5

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme