Посунути Росію на Азові: Якою буде база ВМС у Бердянську

Створення військово-морських баз на Азові є для України питанням національної безпеки, адже Росія фактично закрила Азовське море і в будь-який момент може здійснити акт агресії

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Посунути Росію на Азові: Якою буде база…
Фото: Адміністрація морського порту Бердянськ

Розмови про створення на Азовському узбережжі України баз Військово-морських сил ЗСУ точаться вже багато років. Але більш-менш предметно про це почали говорити після рішення РНБО від 6 вересня 2018 року, яке передбачає посилення військово-морської присутності в Азовському морі, створення там корабельно-катерного угрупування ВМС ЗСУ, розбудову відповідної інфраструктури, забезпечення підрозділів берегової оборони новітньою високоточною ракетною зброєю тощо.

Наприкінці 2019 року командувач ВМС ЗСУ адмірал Ігор Воронченко заявив про створений в Азовському морі дивізіон надводних кораблів, пунктами базування якого мають стати Маріуполь та Бердянськ.

Наразі до складу дивізіону входять:

- пошуково-рятувальне судну "Донбас" (A500);

- морський буксир "Корець" (A830);

- малий броньований артилерійський катер "Лубни";

- малий броньований артилерійський катер "Кременчук".

Також сюди мали б входити рейдовий буксир "Яни Капу" і малі броньовані артилерійські катери "Бердянськ" і "Нікополь", але вони до Азовського моря так і не дістались.

Читайте також: Бійня в Керченській протоці: Чому Росія напала на українські військові кораблі.

Таким чином, база ВМС у Бердянську має стати місцем постійної дислокації для багатьох підрозділів берегової артилерії та одного-двох дивізіонів артилерійських катерів.

Саме ж питання створення цієї бази обговорюється на найвищому військовому рівні вже давно, однак малорезультатно. Чергову спробу реанімувати цей проект озвучили позавчора, 18 березня, коли бердянський порт відвідали начальник Генерального штабу Руслан Хомчак, Міністр оборони Андрій Таран та командувач ВМС Ігор Воронченко.

Повідомляється, що головною метою відвідин високої делегації міста Бердянська було оглянути територію порту й ознайомились з його потужностями – саме в контексті будівництва там військово-морської бази.

Міністр оборони України Андрій Таран під час візиту заявив, що Бердянський порт і надалі розглядається як потенційне місце для розміщення бази ВМС. Її головним завданням має стати гарантія безпеки міста та регіону. Разом з тим, за словами міністра, військова база не заважатиме роботі торгового порту та не зменшить його потужностей.

Що ж до зведення самої бази, то раніше була озвучена інформація, для цієї мети у власність Міністерства оборони України має бути передана земельна ділянка для житлової забудови та комплекс споруд колишнього професіонально-технічного училища.

У спорудах, які планується передати на баланс Військово-морських сил, планується обладнати гуртожиток для військовослужбовців-контрактників, адміністративні корпуси та навчально-матеріальну базу.

Окрім реконструкції комплексу споруд, за кошти Міністерства оборони у спальному районі міста планується збудувати декілька багатоповерхівок для родин військовослужбовців. А на базі Бердянського державного педагогічного університету планується відкрити військову кафедру для підготовки офіцерського складу для національного флоту.

Як би там не було, а база ВМС на Азові справді потрібна, тим більше, що наразі Україна має лише дві військово-морські бази, і обидві на Чорному морі: Західна військово-морська база і Південна військово-морська база. Була ще третя, Головна база ВМС України, але вона залишилась під окупантами у Севастополі.

Західна військово-морська база, наразі – основна військово-морська база Збройних сил України, що розташована у Одесі. Вона була створена 10 квітня 1994 року у відповідь на провокаційні дії Чорноморського Флоту РФ та спроби незаконного вивезення військового майна із демонстрацією загрози застосування зброї.

Південна військово-морська база до захоплення Росією Криму в березні 2014 року базувалася в смт. Новоозерне у затоці Донузлав. У 1995 році після поділу Чорноморського флоту база перейшла до України. 19 березня 2014 штаб Південної військово-морської бази України перейшов під контроль РФ. 24 березня 2014 року РНБО України доручила Міністерству оборони України провести передислокацію військових частин, які знаходяться в Автономній Республіці Крим, на материкову Україну. Таким чином базу було перенесено до Миколаєва.

Таким чином на даний час Азовська морська операційна зона залишається відкритою і в будь-який момент може зазнати атаки з боку Росії. Тому завдання українських військових моряків – обмежити панування Чорноморського флоту на Азові, щоб мешканці Бердянська та інших прибережних населених пунктів відчували безпеку та надійну оборону з боку держави і її армії.

Читайте також: Уся надія – на "Нептун": Що не так зі Стратегією ВМС України 2035.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme