Навіщо Україні 20 тисяч поліцейських ОБСЄ і скільки це коштує

Бажання розгорнути на Донбасі озброєний контингент з 20 тисяч поліцейських ОБСЄ затягне вирішення конфлікту ще на кілька років. Бо наймасштабніша місія ОБСЄ на сьогодні налічувала у 10 разів менше людей без зброї

Навіщо Україні 20 тисяч поліцейських ОБС…

Нещодавно на прес-конференції в Києві спеціальний представник Федерального уряду Німеччини з питань головування в ОБСЄ в 2016 році і координатор співпраці з Росією, Центральною Азією та країнами "Східного партнерства" Гернот Ерлер зазначив, що Україна наполягає на розгортанні на Донбасі озброєної місії ОБСЄ чисельністю 18-20 тисяч чоловік. 

"Україна вже тривалий час виступає за поліцейську місію в рамках ОБСЄ, але це не так просто. Ніколи ще не було такої збройної місії ОБСЄ, і всі 57 країн-учасниць ОБСЄ повинні погодитися з такою пропозицією. Україна пропонує від 18 до 20 тисяч осіб у цій озброєній місії", - заявив Ерлер.

Зрозуміло, що місія ОБСЄ має взяти під контроль російсько-український кордон на Донбасі, увійти в окуповані міста, забезпечити безпеку для проведення виборів. І на перший погляд, враховуючи складність конфлікту на Донбасі, кількість таких озброєних представників виглядає цілком пристойною. Проте, сьогодні існують сумніви, що дана ініціатива колись стане реальною.

За словами все того ж Ерлера, "раніше було витрачено багато часу, поки ми змогли надати 700-800 спостерігачів від ОБСЄ (Спеціальної моніторингової місії), і країнам вдається не так легко запропонувати кваліфікованих людей". 

Найбільш масштабною місією з моменту створення ОБСЄ в історії організації на сьогодні залишається косівська. 

У 1998 році місія була сформована внаслідок підписаної 16 жовтня 1998 року в Белграді угоди між ОБСЄ та Республікою Югославія. Угода передбачала створення місії з 2000 тисяч неозброєних спостерігачів - представників країн-членів ОБСЄ. Окрім безпекових моментів місія передбачала задачу гарантування прозорості виборів у Косово.

Звичайно, окрім ОБСЄ у Косово були наземні сили НАТО, а з червня 1999 року розпочав роботу миротворчий контингент ООН. На Донбасі ж не буде ні сил НАТО, ні "блакитних касок". Ставка робиться на озброєних поліцейських ОБСЄ. 

Для цієї організації в цілому конфлікт на Донбасі може стати найбільш масштабним за залученням людей. Головна особливість - озброєних поліцейських. Можна сказати, що ОБСЄ виконуватиме своєрідну роль миротворців ООН.

Але складнощів для організації місії досить багато. По-перше, 57 країн-учасниць повинні погодитися з такою пропозицією. По-друге, потрібно багато грошей. Наприклад, у 2007 році ООН проводило 15 миротворчих операцій в яких задіяними були понад 100 тис. чоловік. Річний бюджет становив $5,5 млрд. Донбас, звичайно, обійдеться значно дешевше. Сьогоднішній бюджет діяльності СММ ОБСЄ, за словами постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Ігоря Прокопчука, становить 100 млн євро, а загальний бюджет ОБСЄ - 140 млн євро. 

А за словами представника України в Тристоронній контактній групі Євгена Марчука, поліцейська місія ОБСЄ обійдеться в $1 млрд. Зрозуміло, що дана місія, окрім благих цілей, може стати й інструментом для певного освоєння коштів, як це часто буває на війні. Хто платитиме? Швидше за все, донори. 

Проте, враховуючи кількість людей, необхідних для місії, а також поставлених задач, сьогодні вона виглядає чимось нездійсненним. Як мінімум тому, що терористи "Л-ДНР" не пускають, а інколи навіть стріляють у бік неозброєних спостерігачів місії. А на самих окупованих територіях проводилися акції проти них. Зрозуміло, що ватажки кланів, які сьогодні добре заробляють на контрабанді в "Л-ДНР", і мають карманні казачі та бандитські батальйони, дуже легко відкриють вогонь по поліцейських, які будуть їм заважати. І це призведе до згортання місії, реалізація якої сьогодні виглядає утопією.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme