На що Путін спробує виміняти у Порошенка Дебальцеве (КАРТА)

Розмови про демілітаризацію міста Дебальцеве і зону безпеки, які розпочав Петро Порошенко після "нормандської зустрічі", вже наражаються на спротив Росії. Але не все так безнадійно

На що Путін спробує виміняти у Порошенка…

Після берлінської зустрічі у "нормандському форматі" президент України Петро Порошенко наголосив, що після розведення сил в районах Золотого, Петрівського та Станиці Луганській, ця робота повинна продовжитися ще в чотирьох місцях, зокрема має відбутися демілітаризація міста Дебальцеве. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков відреагував на ці слова трошки згодом, зазначивши, що Росія не згодна.

"Що стосується міста Дебальцеве, то тут ситуація, коли раніше досягнуті домовленості трактуються абсолютно по-іншому. Російська сторона абсолютно не згодна. Це питання залишилося за дужками як неузгоджене. Робота з цього питання буде тривати на рівні міністрів і помічників", - сказав Пєсков.

Варто нагадати, що за Меморандумом від 19 вересня 2014-го року Дебальцеве повинно бути під контролем української влади. Проте, на початку 2015-го розгорнулися бої за Дебальцеве і вже 18-го лютого у "ДНР" оголосили про взяття міста під контроль. Українські війська відходили із значними втратами, а населений пункт був зруйнований на 80%, за словами так званого мера міста Афендікова, призначеного "ДНР".

З тих часів Дебальцеве продовжує бути зруйнованим. Влада "ДНР" не поспішає і не збирається його відновлювати, а багато людей вимушені "бомжувати" по чужих квартирах, про що пишуть у місцевих пабліках. 

На що Путін спробує виміняти у Порошенка Дебальцеве (КАРТА) - фото 1

На що Путін спробує виміняти у Порошенка Дебальцеве (КАРТА) - фото 2

Якщо говорити про саме військове стратегічне значення, то Дебальцеве - це плацдарм для наступу як на Луганськ, так і на Горлівку з Донецьком. Окрім всього у місті розташований залізничний вузол.

На Донецькій залізниці - це третя за розміром сортувальна станція. Через Дебальцеве проходить основний вантажопотік вугілля, на який раніше припадало близько 80% вантажів. Добова норма сортувальної обробки вагонів тут становить 3 600 одиниць. Контролюючи Дебальцеве, терористи можуть сміливо бути господарями ситуації із вугіллям для України. Оскільки альтернативних маршрутів поставок майже немає. Можна возити через Росію, але там у рази зростатиме ціна. 

На що Путін спробує виміняти у Порошенка Дебальцеве (КАРТА) - фото 3

Тому терористам "ДНР", або точніше навіть Росії, не вигідна демілітаризація цього міста. Розведення сил і засобів тут, за принципом Петрівського і Золотого, де наразі вже сторони це зробили згідно домовленостей у Мінську Тристоронньої групи від 21 вересня, насправді мало що дасть. Війська та озброєення мають розводити на 2 км в ширину і 2 км в довжину. У такому районі по суті це нічого не змінить стратегічно, з військової точки зору. Але в самому місті тоді зможе поселитися місія ОБСЄ і встановити цілодобовий спостережний пункт. Такі мають з'явитися у трьох зонах безпеки (Петрівське, Золоте і Станиця Луганська). 

Ускладнює розмову про Дебальцеве і той факт, що Україна досі не відвела власні сили із Станиці Луганської, яка має велике стратегічне значення і ми не раз вже розповідали, що наше відведення сил означатиме "оголення" цього населеного пункту і ризик зайняття його бойовиками у разі невиконання домовленостей. Але, у випадку із містом Дебальцеве, для бойовиків та Росії навряд чи навіть Станиця Луганська має таке стратегічне значення. Хоч це і ліквідація плацдарму для наступу на Луганськ (Дебальцеве контролює "ДНР", а не "ЛНР") і можливе отримання терористами протилежного берега Сіверського Донця для власного просування на Щастя (у випадку зриву домовленостей), але там немає залізничного вузла, який дозволяє мати економічний вплив на Україну. 

Сьогодні дуже важко говорити про альтернативу міста Дебальцеве для Росії і її маріонеток з "ДНР". Цілком можливо, що демілітаризація для бойовиків не означатиме втрату контролю над залізницею. Тоді розмова піде. Але "обмін", так чи інакше, вимагатимуть рівноцінний. Швидше за все, у відповідь можуть заговорити про розведення сил у Авдіївці. Якщо наші військові будуть змушені залишити промзону, то вони втратять контроль і можливість прострілювати трасу Донецьк-Горлівка у районі Ясинуватської розв'язки.

На що Путін спробує виміняти у Порошенка Дебальцеве (КАРТА) - фото 4

І тут так само розведення сил на вже зазначену дистанцію нічого особливо стратегічно не змінить, окрім контролю над дорогою. Говорити про Водяне на Маріупольському напрямку Мар'їнку з КПВВ у якості альтернативи за демілітаризацію Дебальцеве можна лише сумуючи їх разом. 

Швидше за все, процес переговорів по Дебальцеве буде довготривалим і складним. Дорожню карту з імплементації Мінських угод мають розробити і затвердити в листопаді. Потім переговори про розведення сил і зони безпеки продовжаться. Проте, питання Дебальцеве буде головним каменем спотикання. Оскільки, воно є принциповим для обох сторін конфлікту - України та Росії. Про маріонеток з "ДНР" у даному випадку говорити варто в останню чергу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme