Чи зможе Україна використати корупцію в "Л-ДНР" для перемоги

Корупційна ситуація в самопроголошених республіках на Донбасі може стати інструментом для України, який можна використати для перемоги у війні. Але чи настільки це легко

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Чи зможе Україна використати корупцію в…

Час від часу в новинах проходить інформація про різного роду корупцію в "стройних рядах" самопроголошених сепаратистських республік, так званих "ДНР" і "ЛНР".

Так, 28 липня поточного року координатор групи "Інформаційний спротив" Дмитро Тимчук на своїй сторінці у мережі Facebook повідомив, що керівництво "МВС ДНР" відзвітувало про виконану за останні півроку роботу. За результатами проведеної в Донецьку "колегії МВС ДНР" в "закритій" частині підсумкової доповіді відзначається зростання кількості злочинів в окупованих районах Донецької області з тенденцією подальшого загострення криміногенної ситуації, вказується на повсюдне ігнорування місцевим населенням комендантської години і низьку ефективність "правоохоронців" в цілому, причиною чого в першу чергу називається корумпованість "співробітників МВС ДНР". Згідно з доповіддю, протягом тільки червня 2016 року зафіксовано близько 600 фактів корупції в структурних підрозділах так званих "МВС ДНР".

Трохи раніше, на початку червня, керівник банди "Восток" Олександр Ходаковський розповів для 7000news, що у зв'язку з масштабним розкраданням коштів на Донбасі скорочено фінансування терористів з боку Росії.

"Дійсно, ми отримали всебічну допомогу з боку Росії, і ця допомога допомогла і допомагає нам вижити. Але потім, як заявляє – і вже не вперше – сам Захарченко, влада стала відірвана від народу, влада стала корупційною. І коли стало зрозуміло, що у нас є потенціал, в тому числі свій власний, але цей потенціал йде корумпованій владі на кишеню, люди почали шукати відповіді на запитання: почекайте, ми з боку Росії надаємо всебічну допомогу, а у вас є власні ресурси, які ви розтягуєте, розпилюєте. Ми повинні напружувати свою економіку, ми повинні позбавляти чогось росіян для того, щоб допомагати вам багатіти? Це неправильно. І з часом обсяги допомоги почали скорочуватися. Для того щоб компенсувати недоотриману допомогу з боку Росії, зараз у нас почалися перекоси в оподаткуванні. Люди повинні віддати все, щоб заповнити ось цю лакуну, яка утворюється" – зазначив Ходаковський (як тут не згадати новину про те, що російські спецслужби розкрили факти привласнення керівництвом самопроголошеної "ДНР" фінансових коштів, що призначалися для виплат найманцям "народної республіки"?)

Ще раніше депутати так званої "ДНР" розробили законопроект "Про протидію корупції в республіці". Як повідомив для тамтешніх ЗМІ один з авторів проекту Олександр Черв'як, в "республіці" планується створення нового спеціального органу по боротьбі з корупцією – республіканського антикорупційного агентства.

Цю інформацію, а також сам факт корупції, підтвердив проросійський сепаратист і один з колишніх керівників так званої "ДНР" Андрій Пургін. В інтерв'ю сепаратистському інформагентству "Новоросія" він заявив, що на окупованих проросійськими бойовиками територіях Донбасу процвітає корупція: "Донбас, як і весь світ зараз, переживає катастрофу. А причини поганого стану економіки потрібно шукати в конкретних прізвищах. Наскільки я знаю, вже створюється комітет для боротьби з корупцією, яка у нас досягла жахливих розмірів".

Не краща ситуація і в так званій "ЛНР". Лише в травні цього року співробітники "міністерства внутрішніх справ ЛНР" порушили дві "кримінальні справи" за фактами корупції. Про це місцевим ЗМІ повідомив "міністр внутрішніх справ ЛНР" Ігор Корнет.

Звісно, вірити в те, що корупція в "ЛНР" обмежується лише цими двома випадками не доводиться. Так блогер Степан Разін на politiko.ua в деталях розписує діяльність "військового прокурора ЛНР" Сергія Рахна. Зокрема про те, що з "військовим прокурором" запросто можна домовитись і вільноконвертованою американською валютою анулювати будь-які звинувачення, навіть самі серйозні.

Але це все, так би мовити, наші дні. А ще рік тому ЗМІ так званої "Новоросії" гордо рапортували про те, що "Луганська Народна Республіка починає масштабну кампанію по боротьбі з корупцією на всіх рівнях". Тоді ж глава так званої "ЛНР" Ігор Плотницький заявляв про: "розширення складу і повноважень спеціальної слідчої комісії Народної Ради, створеної для розслідування фактів зловживань".

"Ми з корупцією будемо боротися не в одному окремо взятому міністерстві, а у всіх міністерствах і відомствах, які у нас є. На жаль, корупція існує в кожній державі, але в нашій молодій поки є ці зачатки, ще можна уникнути цього масового явища. Термін роботи комісії буде два тижні, максимум, три. І ось за результатами цієї перевірки будуть зроблені висновки, кому і куди – кого на затримання, кого на звільнення" – ділився амбітними планами Плотницький в жовтні 2015-го року. Як бачимо, віз і нині там.

До цього можна додати ще й корупцію зі сторони Росії, яка "кришує" весь цей парад сепаратизму і тероризму. Згадати хоча б підзабутий вже випадок 2014-го року, коли сепаратисти один поперед одного звинувачували Росію у поставках на Донбас іржавої, несправної та давно списаної зброї, а також зброї часів Другої світової війни.

Щоправда, тут важко стверджувати – сталося це внаслідок корупції в російській армії, чи бажання Кремля "згодувати" сумнівним союзникам неліквіди зі складів, зекономивши на їх утилізації. Адже про ставлення Росії до нових колоній красномовно свідчить і випадок зі старими потертими банкнотами російських рублів, які повинні були бути утилізовані російським Центробанком, а натомість пішли в анексований Крим для виплат кримчанам зарплат та пенсій. Але менше з тим.

Повернімось до корупції. А чи могло бути інакше? Чи могли люди, які за часів режиму Віктора Януковича плодили і примножували цю саму корупцію, отримавши нарешті "волю", різко почати жити інакше? Навряд чи. Чи зможуть в цих "бананових республіках" побороти цю саму корупцію? Однозначно, ні. Тому що сам факт існування цих "республік" є плодом цієї самої корупції. Максимум, що вони вміють – це міняти одних корупціонерів на інших, більш лояльних до себе.

Для України в цьому, звісно ж, є певний позитив. Але не варто переоцінювати цей фактор або, не дай Боже, покладатися на нього в контексті великої перемоги – нам своє робить, як казав класик. В нашій державі корупція також далеко не поборена, що в певній мірі урівноважує сили в цьому компоненті, але не дає великої переваги.

Не радить впадати в ейфорію і кореспондент "Радіо Свобода" Михайло Штекель, який висвітлює хід АТО: "Корупція на окупованих територіях може допомогти окремим громадянам вирішити окремі проблеми (продаж квартири, вивезення родичів, провезення умовно заборонених товарів). Але порушення цих правил не пов'язане з загрозою існування псевдодержави, а значить не буде контролюватися кимось, крім безпосередніх чиновників умовного Луганська і його околиць. Однак, питання так званої держбезпеки, як мені здається, контролюються російськими кураторами, а не місцевими клерками. Перекупити їх значно складніше і передбачає складні спецоперації".

Звичайно, можна тикати пальцем у бік Ахметова, мовляв, попри російську владу в "республіці" йому вдається утримувати майже неушкодженим свій бізнес і навіть на стадіон "Донбас Арена" нікого не пускати. Деякі люди можуть сказати, що при бажанні перемогти будь-якою ціною можна домовитися з Ахметовим, який допоможе вийти на потрібних людей у "ДНР", які зливатимуть важливу інформацію нашим військовим. Теоретично, такі варіанти можливі, але в дуже рідкісних випадках, оскільки у "псевдореспубліках" місцева верхівка разом із російськими кураторами має дуже "солодкі" умови існування. І потрібно запропонувати щось краще для того, щоб купити людину. Не варто забувати і про силу каральних органів, які контролює ФСБ.

Також дехто може зазначити, що корупція, продаж російського палива для військових цілей "на ліво", а також контрабанда зброї, роблять небоєздатною армію терористів. Проте, дивлячись на кількість обстрілів в останній час, таке твердження виявиться хибним. 

Тому на даному етапі скористатися корумпованістю влади "Л-ДНР" Україні, на жаль, навряд чи вдасться. Потрібно робити ставку на інші методи боротьби. А от убезпечувати себе від власних корупціонерів, яких легко можуть купити російські спецслужби, про що ми вже розповідали, варто. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme