Контракт чи мобілізація - що краще стимулює українців захищати Батьківщину

Не встигли мобілізовані залишити армію, як за ними вже почали ностальгувати. Щоправда, не всі

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Контракт чи мобілізація - що краще стиму…

Останнім часом неможливо не помітити в мережі інтернет заочне "протистояння" прихильників формування Збройних сил України за контрактом і прихильників мобілізації. При цьому опоненти наводять найрізноманітніші аргументи на користь своїх позицій.

Наприклад, журналіст видання "Деловая столица" Михайло Жирохов у одному з матеріалів коментуючи повернення на передову батальйону "Донбас" зазначив: "На фоні відходу останніх мобілізованих і приходу явно недостатньої кількості, скажімо прямо мало вмотивованих "на війну" контрактників, це серйозне поповнення".

Солідарний з ним і відомий волонтер Роман Донік: "З відходом мобілізації, ми ризикуємо отримати реванш в армії. Від тих старорежимних відбувальщиків-заробітчан, яких, як показала практика більшість. Ми ризикуємо отримати знову закриту систему з геть відсутнім фідбеком знизу.

Якщо раніше в учебках вчили мобілізованих, які могли зажадати навчання і підняти шум, то зараз я все частіше чую від суспільства – вони контрактники, це їх вибір, вони знали куди йшли. Зараз армія плавно перетворюється в ту, довоєнну армію. Зарегульовану паперами, де головний результат – це звіт і красивий рапорт. Зараз, навчання плавно повертається на колишній рівень, знову стаючи профанацією, але з повним порядком на папері.

Зараз, можна закрити роти контрактникам і не пустити журналістів. Тому, що ось того подразника, підневільного, але з вільних людей по мобілізації, більше немає. Є контрактники, яких можна пресувати і гнобити. Причому за статутом. Можна робити їх життя нестерпним. І все за правилами. Саме тому, так багато охочих розірвати контракт".

Контракт чи мобілізація - що краще стимулює українців захищати Батьківщину - фото 1

Редактор розділу "Війна" на Depo.ua Андрій Коваленко також знайшов аргументи на користь мобілізації: "Мобілізовані, так чи інакше, були вільними людьми всередині системи. Їх призвали або примусово, або вони прийшли за власним бажанням. І те й інше давало їм свободу у системі від якої вони залежали не повністю. Більшості з них було плювати на старі порядки в армії і штабних офіцерів, котрі жили ще радянським минулим. З контрактниками ситуація буде трошки інакшою – вони не будуть йти проти системи. В них є зарплата, а все інше – не їхня справа. Стара система зможе заткнути рота особливо борзим за статутом. Навіть тим, хто воював і підписав контракт. Розірвати ж його під час особливого періоду не можна".

А от відомий волонтер і блогер з Дніпра Юрій Мисягін навпаки, з позитивом описує реалії контрактної армії: "Склади батальйонів за останні кілька місяців дуже сильно змінилися і оновилися. Дуже і дуже велика кількість нових людей. Велика кількість людей, які мають бойовий досвід, отриманий в добровольчих батальйонах в 14-15-16 роках. Багато колишніх бійців інших бригад ВСУ. Люди прибувають в 54-у бригаду, підписують контракти, приймають присягу, їх одягають і взувають в нове обмундирування, і вони йдуть до своїх нових побратимів на самий передок".

Контракт чи мобілізація - що краще стимулює українців захищати Батьківщину - фото 2

Військовий комісар Рожищенського району Волинської області, підполковник Олег Алєксєєв категорично віддає перевагу контрактній службі: "Як показує досвід військової служби, порівняно з мобілізованими, які за великим рахунком просто змушені служити, контрактники справляються краще, оскільки бажання іти у військо в них є обдуманим та свідомо прийнятим рішенням".

Раніше думку на цю тему озвучив і заступник керівника інформаційно-аналітичного центру Ради національної безпеки і оброни України Володимир Полевий: "Існує міф про ефективну контрактну армію і неефективну призовну. Це неправда. Армія США на одного військовослужбовця щороку витрачає близько 408 тисяч доларів. В Україні ми витрачаємо 8 100 доларів, що в 50 разів менше. Існує психологічний вияв – начебто, хто більше отримує – той краще воює. Це неправда. В Криму основна частина тих, хто перейшли на сторону ворога, були контрактниками. Є питання, скільки ж потрібно платити контрактнику, щоб він прийшов в армію після таких поразок, які в нас були під Іловайськом? На кордоні з Україною стоїть 40 тисяч військовослужбовців Збройних сил Росії. Для того, щоб був паритет з Росією нам треба мати можливість одномоментно мобілізувати до 300 тисяч військовослужбовців в армію України. Тому контрактна армія – це ілюзія".

Контракт чи мобілізація - що краще стимулює українців захищати Батьківщину - фото 3

А ось начальник військово-медичного центру Західного регіону Іван Гайда притримується протилежної думки, яку він озвучив минулого літа: "Військові-контрактники – це люди мотивовані, які свідомо прийшли в армію. Тому серед них набагато менше трапляється випадків травматизму. Так само поводяться і військовослужбовці на Яворівському полігоні, які беруть участь у навчаннях із залученням миротворчих військ. Там ми також спостерігаємо тенденцію щодо зменшення травматизму. А ось мобілізовані частіше потрапляють у госпіталь з травмами і переломами, отриманими під час розвантаження техніки".

Як бачимо, думки різняться, а аргументи з обох боків цього заочного протистояння досить логічні та виважені. Швидше за все, істина й у цьому випадку знаходиться десь посередині. Але як би там не було, наскільки ефективна контрактна армія в українських реаліях ми матимемо нагоду дізнатись протягом наступних місяців, адже з початку листопада у збройних силах не залишилось жодного мобілізованого.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme