Кому вигідне знищення українського Оборонпрому

Неймовірно, але факт – у воюючій країні силові органи і рейдери перешкоджають діяльності цілих компаній, які працюють в інтересах АТО

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Кому вигідне знищення українського Оборо…

Не так давно Depo.ua розповідав про новітні розробки українських військових конструкторів та зброярів. Однак, мало хто знає, але деякі підприємства оборонпрому, які повинні висіти на дошці пошани, одне за одним почали зазнавати утисків з боку силових органів та рейдерів.

Одними з перших постраждав холдинг KM Core, до складу якого входить компанія UA:RРA (Українське агентство з перспективних науково-технічних розробок), що спеціалізується на виробництві продукції подвійного призначення для підтримки безпеки і обороноздатності України.

Ініціатором створення UA:RРA став український IT-підприємець Євген Уткін, а очолив адмірал Ігор Кабаненко, екс-заступник міністра оборони і екс-заступник начальника генштабу, кандидат військових наук.

Пріоритетними напрямками діяльності UA:RРA є: безпілотні системи, системи захищеної радіозв'язку, системи підвищення точності озброєнь, біометричні і медичні датчики, елементи обмундирування, системи автоматизованого управління військами і системи управління логістикою – все це, як можна здогадатись, для потреб АТО.

Кому вигідне нищення українського Оборонпрому - фото 1

Однак, в один з офісів інвестиційного холдингу KM Core ще в серпні прийшли з обшуком співробітники Служби безпеки та Генеральної прокуратури. За словами Євгена Уткіна, 22 серпня, о 8:30 ранку, в компанію прийшли з обшуком слідчий ГПУ і підкріплення з кількох десятків машин СБУ.

"Зайшли саме в компанію UA:RTA, яка займається волонтерським проектом – технологіями подвійного призначення і завдяки якій за два роки кілька тисяч наших виробів воює в АТО без оплати державою" – заявив він.

Уткін зазначив, що співробітники СБУ вибили двері, почали виймати документацію, і не пускали його, як власника. "Потім я підняв галас і не знаю, це або не це, але слідчий зі мною поговорив і пояснив, що ця компанія не має відношення, а є у мене інша компанія, яка має відношення до справи, за якою вони прийшли" – додав президент KM Core. За його словами, це компанія Квазар-Мікро, в якій працює близько 10 осіб і яка виконувала роботи для однієї з державних компаній в 2012-му році.

Тобто силовики "помилились адресою", але "за компанію" заблокували діяльність фірми, яка працює для потреб АТО.

Наступною утисків, хоч і не силових органів, зазнала "Інженерна група "Арей", що раніше носила назву "Інженерна група "Азов".

Як відомо, ТОВ "Інженерна група "Арей" виробляє продукцію оборонного призначення – гусеничні і колісні бронемашини для потреб Збройних Сил України. У розпорядженні підприємства знаходиться майно Міністерства оборони України, однак це не завадило невідомим проникнути на територію заводу і вивезти частину обладнання і навіть бойові машини в невідомому напрямку – повідомляє сайт ВПК Новини.

В результаті рейдерського захоплення підприємства було зірвано передачу від Міністерства Оборони України танків Т-64, які призначені для створення дослідного зразка високозахищеної Важкої бойової машини піхоти (БМП) і перспективного танка "Тірекс".

Кому вигідне нищення українського Оборонпрому - фото 2

У період з 22 по 24 жовтня цього року Штурмова машина "Азовець" (в стані готовності до встановлення авіаційних гармат ГШ-23) була викрадена і вивезена. Станом на даний час її місцезнаходження невідоме. Захоплена також Броньована колісна машина "Гекон" на базі БРДМ, яка готувалася до проведення відомчих випробувань і подальшого серійного виробництва.

А вже 12 листопада при спробі оглянути стан майна "Інженерної групи "Арей ", невідомі люди в спортивній формі захопили генерального конструктора і начальника служби охорони. Невідомі протримали їх у заручниках протягом більше шести годин, а поліція, яка приїхала на виклик, не вжила жодних заходів.

Інформацію про блокування роботи "Інженерної групи "Арей" підтвердив у своїй статті і редактор журналу Defense Express "Експорт зброї та оборонний комплекс України" Сергій Згурець.

Більше того, в цій же статті він в деталях розписав випадок блокування роботи ще одного підприємства оборонпрому – Державного підприємства "Науковий центр точного машинобудування", яким опікується Національне космічне агентство.

Як зазначає Серій Згурець, ще 19 жовтня цього року Дарницький районний суд Києва ухвалив рішення провести обшук за адресою підприємства "з метою відшукання та вилучення документів, що мають ознаки злочину". У посиланні на це провадження в ухвалі суду стверджувалось: "встановлено, що ДП "Науковий центр точного машинобудування" протягом 2014-2016 р. сформувало податковий кредит шляхом придбання запчастин, деталей та агрегатів до військової техніки від підприємств з ознаками фіктивності".

На підставі рішення суду обшуки були проведені не лише за адресою розташування підприємства, як зазначено в ухвалі, а ще по трьом іншим місцям. А саме – у квартирі директора ДП "НЦТМ" Олександра Селюкова, на його дачі, а також у квартирі його батьків.

Після цих подій Олександр Селюков пояснював: "Це відбувалось приблизно так. 9 листопада цього року на усі чотири адреси, в тому числі і до мене на дачу, приїхали по декілька джипів. Це десь по 15 чоловік на кожну адресу. Слідчий пред'явив ухвалу про обшук мого житла, дав усім команду на обшук".

Кому вигідне нищення українського Оборонпрому - фото 3

"Усі їхні зусилля були направленні на вилучення з моєї майстерні схем та макетів з розробки озброєння, аналогів боєприпасів, оптичних пристроїв. Також, наприклад, було вилучено мою дисертацію, папки з назвами: "документація ПЗРК "Игла", "документація ПТРК "Фагот", звіти про дослідно-конструкторські роботи, збірку законодавства щодо режиму секретності, листування з Міністерством оборони України та ін. Не маючи доступу до державної таємниці, слідчий та податківці вилучили усі документи, які стосуються сучасних розробок та містять конфіденційну інформацію, та відвіз їх до свого кабінету, які тепер валяються у нього на підлозі відкритими "бери – не хочу" – розповів Селюков для Сергія Згурця у приватній розмові.

"Після цього я був вимушений повідомити про факт незаконного втручання у мою дослідницьку роботу з метою отримання інформації про держзамовлення оборонного значення та перешкоджання його виконанню" – подає Сергій Згурець слова Селюкова.

У підсумку про факт втручання у діяльність "Наукового центру точного машинобудування" Олександр Селюков повідомив листами Секретаря Ради національної безпеки та оборони України, а також силових міністрів та голів та начальників служб, в інтересах яких проводяться роботи фахівцями ДП "НЦТМ".

Сергій Згурець пише, що серед іншого, Олександр Селюков у листі стверджує: "У мене є підстави вважати, що прокурор Київської місцевої прокуратури №2 Піяк Костянтин Леонідович у змові зі слідчим СВ ФР ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві майором податкової міліції Бойко Михайлом Івановичем та співробітником СБУ, який назвався Олексієм Юрійовичем, співпрацюють з іноземними спецслужбами та виконують завдання щодо створення перешкод ДП "Науковий центр точного машинобудування" у розробці та виготовленні нових типів озброєння для української армії та інших силових відомств. До такого висновку я дійшов з огляду на ситуацію, яка виникла. Мені роз'яснено юристами, що якщо я не повідомлю про такі дії компетентну особу, то сам стану співучасником і пособником шпигунів".

Кому вигідне нищення українського Оборонпрому - фото 4

Так сталося, що виїмка усієї документації оборонного призначення силами податківців співпала у часі з плануванням робіт за цими та іншими напрямами на 2017-й рік в рамках Державного оборонного замовлення в інтересах Міноборони та інших відомств, що може призвести як до затримки виконання даних замовлень, так і до взагалі їх скасування. Це при тому, що результатів цієї роботи чекають в зоні АТО, де вони можуть врятувати не одне життя.

Чим саме є цей ланцюжок подій – низкою співпадінь, чи спланованою спецоперацією ворожих спецслужб, спрямованою на знищення українського оборонпрому – покаже лише час. На жаль, станом на сьогодні висновки напрошують дуже невтішні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme