Іловайськ. За день до "Армагедону"

Depo.ua продовжує реконструювати по дням події "Іловайського котла"

Іловайськ. За день до "Армагедону"…

28 серпня 2014 року українські військові продовжували спроби деблокувати оточені в Іловайську частини. Українські бійці п'ятий день продовжували займати свої позиції в Іловайську, граючи в часи дозвілля у баскетбол. Через кілька днів ця школа, де перебували наші військові, буде розстріляна російськими танками майже впритул.

Іловайськ. День п'ятий. Початок переговорів та

В цей час речник АТО Андрій Лисенко розповідав, що українські підрозділи утримують Іловайськ і до них надійшло підкріплення. Проте насправді ніякого підкріплення не було.

Але в цей день головні події розгорталися на дипломатичному фронті. Тоді всьому світу стало остаточно зрозуміло, що вторгнення регулярних російських частин в Україну - це факт. Правда, в НАТО агресію Росії чомусь назвали "проникненням" (incursion).

Термінове засідання ОБСЄ

Зранку було терміново скликано засідання ОБСЄ для розгляду ситуації в Україні. На самому засідання, що розпочалося об 11:00, представник України заявив про пряме військове вторгнення Росії, хоча це вже не було ні для кого новиною. Так, про факт офіційної агресії Росії на той момент уже заявляли представник Держдепу США Джен Псакі, міністр зовнішніх справ Швеції Карл Більд  та інші. Засідання завершилося висловлення "глибокого занепокоєння" та нагадуванням Росії, що необхідно визнати "фундаментальні принципи суверенітету та територіальної цілісності України, до яких вона сама неодноразово закликала, і бути їм вірною в своїх діях і публічних виступах".

Зі свого боку прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк закликав терміново скликати Раду безпеки ООН та розглянути питання про негайне замороження всіх російських активів.  

Хто винен і що робити?

Тим часом українська влада намагалася заспокоїти суспільство. Президент Петро Порошенко після засідання РНБО та ухвалення на ньому невідкладних заходів з оборони заявив, що ситуація складна але контрольована і в України достатньо сил аби зупинити наступ.

Крім того глава держави звинуватив у ситуації, що склалася в Іловайську, керівників двох військових підрозділів, не називаючи прізвищ. "Не можна не наголосити, що значною мірою відповідальність за ситуацію, що склалася в Іловайську, несуть керівники двох підрозділів, які самовільно залишили лінію оборони, поставивши у надзвичайно складне становище своїх бойових товаришів", - заявив він.

Зі свого боку, заступник глави Адміністрації президента повідомив, що влада робить усе можливе аби вивести військових з оточення. В той же час Генштабом було засекречено всю інформацію про рух військових частин, а родичів військових попросили в жодному разі не дзвонити своїм близьким в зону АТО, щоб не видати ворогу позиції наших військ.

Також 28 числа почали з'являтися перші повідомлення про можливість переговорів з Росією щодо виведення українських частин з оточення. Як пізніше заявляв голова парламентської слідчої комісії Андрій Сенченко, переговори тоді були лише на рівні полковників.

Російські полонені

Іловайськ. День п'ятий. Початок переговорів та

28 серпня українські частини, уже перебуваючи в оточенні, взяли в полон двох російських десантників. Полонені пояснили, що "їхали на навчання до Ростова-на-Дону", але якось опинилися в Україні. Полонених утримували аж до самого прориву з оточення. Подальша доля росіян невідома. Повідомлялося, що вони були розстріляні разом з українською колоною і імовірно загинули.

Окрім десантників українці під Іловайськом спромоглися захопити російський танк Т-72, що стало черговим незаперечним доказом російської військової агресії. Серед іншого в захопленому танку знайшли і документи, які доводили, що машина є бойовою одиницею Збройних сил Росії.

Захоплення терористами Саур-Могили

В цей день терористи радісно відрапортували про захоплення стратегічно важливої висоти Саур-Могила, опублікувавши відео зі спаленою українською технікою та вивішеним на меморіалі прапором так званої "ДНР". Попри очевидний факт втрати стратегічної висоти український Генштаб в цей день цю інформацію так і не підтвердив. "На даний момент немає такої інформації", - заявляв речник АТО Олексій Дмитрашковський.

Згодом стало відомо, що українські підрозділи залишили Саур-Могилу ще вночі 25 серпня та пройшовши 60 км в тилу у ворога приєдналися до українських військ під Многопіллям, які теж перебували в оточенні.

Іловайськ. День п'ятий. Початок переговорів та

Іловайськ. День п'ятий. Початок переговорів та

Новоазовськ під прапором окупантів

28 серпня було остаточно підтверджено окупацію Новоазовська. Як повідомив голова Новоазовської райадміністрації, Олег Сидоренко, місто в оточенні танків з прапорами "ДНР", а над самим містом вивісили прапор так званої "Новоросії".

Іловайськ. День п'ятий. Початок переговорів та

Також повідомлялося, що російські війська провели зачистку міста, у результаті чого вивезли в невідомому напрямку всіх людей без місцевої реєстрації для допиту про мету перебування в місті.

Українські військові на той момент займали позиції в селі Безіменне на підступах до Маріуполя. Місто опинилося під загрозою окупації. В той же день тисячі жителів Маріуполя вийшли на мітинг проти війни.

Радбез ООН

Пізно ввечері таки відбулося і засідання Радбезу ООН, де російський представник Чуркін розповідав, що, мовляв, в Україні лише російські добровольці і це "всім відомо... цього ніхто й не приховує". Врешті засідання Радбезу завершилося черговим висловлюванням глибокого занепокоєння та рішучого засудження дій Росії.

Зі свого боку очільник "ДНР" Олександр Захарченко, на відміну від Чуркіна, таки визнав, що на Донбасі воюють російські кадрові військові, але вони воюють виключно "під час відпустки", бо воліють "провести відпустки не на морських пляжах, а в одних лавах зі своїми братами, що б'ються за волю Донбасу".

Іловайськ. Останні дні. Втрата Новоазовська

Іловайськ. Знищені російські десантники та перша поїздка Порошенка до Мінська

Іловайськ. Оточення, мовчанка штабу і заблукалі російські десантники

Іловайськ. Три дні, коли замкнулося кільце

Іловайськ. Четвертий день. Чи дав Гелетей важку зброю добробатам?

Іловайськ. День третій. Взяття міста і... перша звістка про оточення (ФОТО, ВІДЕО)

Іловайськ. День другий. Як Шкіряк звітував про скору перемогу (КАРТА)

Коли ми ще не чули про Іловайськ

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme