Хто і навіщо прагне вкласти в Донбас $20 млрд

Павло Жебрівський розповів про цифру у $20 млрд - стільки необхідно на відновлення Донбасу. А хто і що відновлюватиме?

Хто і навіщо прагне вкласти в Донбас $20…

Нещодавно голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський заявив, що на повне відновлення інфраструктури Донбасу потрібно більше $20 млрд.

"На відновлення інфраструктури Донецька область влітку отримала 2,5 млрд грн, гроші тільки почали використовувати, і їх кінцева реалізація відбудеться тільки навесні 2017 року. Від Регіонального фонду розвитку ми отримали 300 млн, які використовуємо на ремонт мостів, доріг, на будівництво лікарні і таке інше. На наступний рік заплановано відновити 10 мостів, 23 будинки в Мар'їнці, в планах будівництво 21 школи, шпиталі, їх оснащення. На відновлення інфраструктури Донбасу потрібно більше $20 млрд ", - сказав Жебрівський.

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука у коментарі Skrypin.ua поспішив зазначити, що дана сума не є підйомною як для України, так і для міжнародних партнерів. 

"Коли я чую цифру в $20 млрд, так ця цифра для нас непідйомна. Причому вона є непідйомною навіть для наших міжнародних партнерів", - сказав він.

Скільки ж грошей?

Хто і навіщо відновлюватиме Донбас за $20 млрд - фото 1

Раніше віце-прем'єр-міністр України Геннадій Зубко повідомляв, що для відновлення інфраструктури Донбасу необхідно $15 млрд. А в серпні 2016 року Жебрівський заявляв, що на відновлення Донбасу виділено близько 4,5 млрд грн, за витрачання яких відповідатиме Агентство регіонального розвитку під контролем міжнародних організацій.

Насправді, вся ця історія із грошима для Донбасу сьогодні має подвійне тлумачення. Коли кажуть про Донбас, то свідомо чи ні спікери не уточнюють йдеться це про деокуповані території, чи розглядають весь Донбас, який доведеться відновлювати після завершення війни і деокупації територій, які сьогодні під владою "Л-ДНР". 

Такі самі неточності і подвійне тлумачення було присутнє під час обговорення Державної стратегії з відновлення Донбасу. 

Варто нагадати, що в серпні Кабмін схвалив "Концепцію державної цільової програми відновлення та розбудови миру в східних регіонах України". Як зазначив тоді профільний міністр Вадим Черниш, в програмі йдеться про розвиток лише контрольованих урядом п’яти областей східної України, які відчувають на собі наслідки військового конфлікту, зокрема через прийняття великої кількості переселенців. Серед заходів - відбудова пошкоджених інфраструктурних об’єктів та інтегрування переселенців в місцеві громади. 

Проте, незадовго до ухвалення Концепції Георгій Тука заявляв, що йдеться про проект деокупації неконтрольованих територій Донбасу. Тоді у прес-службі профільного Міністерства DW зазначили, що існує ще й "Концепція державної цільової програми відновлення та розбудови миру в східних регіонах України". Вона стосується  плану реінтеграції неконтрольованих територій Донбасу. 

Ще до всіх цих подій, у червні 2016, президент України Петро Порошенко підписав Закон "Про внесення зміни до 4 підпункту 24 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України". Він дозволив направити ще додатково понад 3 млрд гривень на відновлення Донбасу. 

За словами Президента, в першу чергу, кошти мали бути спрямовані на ремонт та реконструкцію 21 опорної школи, на будівництво та відновлення 23 амбулаторій та 29 дитячих садків. Загальна вартість проектів з ремонту та реконструкції об’єктів соціальної сфери складе понад 1 млрд гривень. Значна увага буде приділена об’єктам з водозабезпечення та водовідведення – фінансування передбачене для 113 таких об’єктів.

Тоді Голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз казав, що виділення понад 3 млрд гривень на відновлення Донбасу є дуже важливим рішенням для регіону. За його словами, в результаті бойових дій у області постраждало понад 7 тис. об’єктів на загальну суму 8,2 млрд гривень.

Міжнародна допомога

Вже сьогодні на Донбас виділяються величезні гроші. Україна разом із ООН та МБРР (Міжнародний банк реконструкції та розвитку) створила спецфонд для відновлення Донбасу. Незадовго до цієї події Петро Порошенко після зустрічі з канцлером Німеччини Ангелою Меркель говорив, що німці пообіцяли виділити 500 млн євро на відновлення Донбасу. Разом з Німеччиною відновлювати регіон готова і Франція.

Ще у 2015 році Японія надала Україні на відновлення Донбасу $4,2 млн. А США влітку обіцяли надати $23 млн - про це говорив держсекретар Джон Керрі.

13 червня 2016-го уряд Німеччини додатково виділив 6 млн євро в рамках проекту гуманітарної програми допомоги цивільним особам, які постраждали на Сході України.

Навіщо це все сьогодні?

Як бачимо, окрім внутрішніх ресурсів України у відновлення Донбасу вкладаються і міжнародні донори. Донбас взагалі може стати, і схоже вже стає дірою, куди вливаються і зникають гроші. Зрозуміло, що відновлення регіону навіть під час війни є необхідним. Проте, війна на те і війна, що в будь-який момент всі об'єкти, які були відновлені, дуже легко знову можуть опинитися в руїнах. 

Вдалими прикладами відновлення інфраструктури Україна таки може похизуватися. Наприклад, Бахмутська центральна районна лікарня, яку почали ремонтувати та відновлювати ще в 2012, але фінальний етап був саме в 2015 році, коли за 13,6 млн гривень відремонтували дах, утеплили фасад і таке інше.

Окрім цього до вдалих проектів можна віднести відновлений газопровід у смт Ялта, Краматорська станція переливання крові, Донбаський центр реабілітації інвалідів, міст через річку Кальчик, що з'єднує Сартану та Маріуполь, а також міст через річку Жеребець у Донецькій області, що з'єднує із Луганською. Окрім цього, газопровід у Мар'їнці, який знаходиться в сірій зоні, відновлювали досить довго під постійними обстрілами. У червні про відновлення газопроводу до населених пунктів Мар'їнка та Красногорівка таки оголосили.

Що буде після війни

Хто і навіщо відновлюватиме Донбас за $20 млрд - фото 2

Незалежно від того, коли завершиться війна на Донбасі, більшу частину коштів на його відновлення нададуть міжнародні донори. У цьому впевнений, судячи з розмови із пранкерами, президент Петро Порошенко. Проте, інакше бути і не може. Як мінімум тому, що за Будапештським меморандумом Росія та США гарантували територіальну цілісність України. Американці платитимуть. Проте, варто буде подумати, як за допомогою суду змусити вкладатися у Донбас і Росію. Не дуже хочеться, щоб за регіон, заражений "русскім міром" платив звичайний українець зі Львова. Вже достатньо того, що він там воював. 

Судячи з того, як йдуть справи у Мінську та "працюють" перемир'я і домовленості к рамках "нормандської четвірки", то війна розтягнеться на багато років. І протягом всіх цих років донори виділятимуть кошти на Донбас. Робитиме це і Україна. Проте, скільки з цих грошей зариють у понівечену розбомблену землю регіону, наразі невідомо. Цілком можливо, що в підсумку ця сума сягне названих $20 млрд. І скільки ще знадобиться потім. І чи не доведеться нам їх віддавати...?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme