Енергетичний острів. Чи загрожує відключення "ЛНР" від електрики обстрілами Щастя

Луганська ТЕС, яка забезпечує електрикою північ Луганської області і наразі від'єднана від енергетичної системи України, опинилася під прицілом бойовиків

Енергетичний острів. Чи загрожує відключ…

Україна припинила постачання електроенергії на окуповану територію з 25-го квітня. Згідно із повідомленням "Укренерго", такі дії були вжиті через відсутність оплати за поставлену та спожиту на непідконтрольній території електрику. Борги оцінюються у 5 млрд. гривень. Також зупиняє роботу і "Попаснянський водоканал".

Depo.ua вже писав про долю Луганська та "ЛНР" у зв'язку з відключенням електрики. Варто нагадати, що окуповані території зможуть замість української отримувати електрику з Росії. А от деякі населені пункти на підконтрольній Україні території навколо Трьохізбенки також можуть постраждати, бо для них необхідно будувати окрему лінію. Проте, у ВЦА, нібито, існує план як їх перепідключити.

Втім, існує досить велика загроза для всієї Луганської області - підконтрольних Україні територій, яка стосується Луганської ТЕС.

Як живиться Луганська область

Перед початком війни, навесні 2014-го року, в Донецькій і Луганській областях було шість ТЕС. У Донецькій області - це Зуївська ТЕС, Курахівська ТЕС, Слов'янська ТЕС, Старобешівська ТЕС та Вуглегірська ТЕС. У Луганській - Луганська ТЕС у Щасті.

15% сумарної встановленої потужності в Україні припадало якраз на всі ці шість ТЕС.

Влітку 2014-го, коли АТО було у розпалі, а ЗСУ у липні звільнили Слов'янськ і гнали бойовиків на всіх напрямках, на окупованій території залишилися Старобешівська та Зуївська ТЕС. Всі інші були під контролем України. Луганська ТЕС у Щасті постійно була під прицілом на лінії зіткнення. Із серпня 2014-го року вона працює автономно і не пов'язана з енергосистемою України. В серпні 2014-го була зруйнована остання з 12 ліній електропередач, які пов'язували Луганську ТЕС з Україною (всього пошкоджено було 12 з 24 існуючих ліній). Через бойові дії в Луганській області утворився енергоострів - єдиним джерелом енергії тут (сьогодні мова про підконтрольні Україні території) є Луганська ТЕС, яка, до того ж, залежна від антрациту з окупованих територій. Інший енергоострів - Старобешівська і Зуївська ТЕС (Донецька область), які під'єднані до енергосистеми Росії.

До останнього часу ТЕС у Щасті подавала енергію по обидві сторони лінії розмежування. Сьогодні вона забезпечує електрикою всю північ Луганської області. Південні регіони "ЛНР" ще з 2015-го року отримують електрику з Росії, а Старобешівська і Зуївська ТЕС в "ДНР" здатні забезпечити потреби населення . Втім, для роботи підприємств, включно із "націоналізованими", потрібне залучення суттєвого російського ресурсу. Проте ватажок бойовиків Плотницький разом із його колегою із "ДНР" Захарченком запевняють, що в "Л-ДНР" все буде добре і російської електрики на всіх вистачить.

У зв'язку із планами відключення "ЛНР" від електроенергії було споруджено обвідну лінію Луганської ТЕС, що дало змогу відключити перетік енергії з ТЕС в бік окупованої території Луганської області. Варто також нагадати, що Станично-Луганський район у свою чергу припинив отримувати електроенергію по лініях з "ЛНР" на початку квітня цього року - введена в експлуатацію нова лінія "Плотина - Комишне" на підстанцію "Станично-Луганська".

У чому полягає загроза

Місто Щастя і Луганська ТЕС фактично знаходяться під прицілом бойовиків. Їхні позиції розташовані на протилежному боці від Сіверського Донця, який є природною перешкодою, що розділяє ЗСУ та терористів. Влітку 2016-го був потужний обстріл міста, внаслідок якого постраждали житлові будинки. В 2014-му обстрілам піддавалася й Луганська ТЕС, коли велися запеклі бої за місто. Сьогодні, коли бойовики будуть незалежними від нашої електрики, у них розв'язуються руки.

З одного боку, все може вилитися в обстріл і руйнування Луганської ТЕС, що призведе до енергетичної кризи на підконтрольних Україні територіях області, які залишаться без електрики. Також досить важливий момент - це вугілля. Луганська ТЕС отримувала антрацит з окупованих територій. У березні "Укренерго" повідомляло, що запасів вугілля на Луганській ТЕС лишилося на 91 день роботи.

Згідно з даними, опублікованими на офіційному порталі Міністерства енергетики та вугільної промисловості, станом на 18 квітня запаси вугілля антрацитної і газової груп на українських ТЕС склали близько 1 млн 856 тис. тонн.

Запасів антрацитового вугілля на Луганській ТЕС залишилося на 44 доби роботи. В Україні діє надзвичайний стан в енергетиці і триває торгівельна блокада Донбасу. Розглядається можливість імпорту антрацитового вугілля з США, проте питання досі розглядається і ще потрібно буде очікувати на доставку та на відвантаження вугілля, а це не один місяць.

Що буде з електрикою

Луганську ТЕС повертають до енергосистеми України. В 2015-му році розглядався варіант із відновленням ліній електропередач, велика кількість із яких розташовувалися на непідконтрольній території та в буферній зоні, щоб з'єднати Луганську ТЕС з енергосистемою. Саме тому питання Луганської ТЕС постало на Мінських переговорах. Станом на сьогодні існує гідне рішення. "Укренерго" в січні оголосило тендер на будівництво підстанції 500 кВ "Кремінська" із заходами ПЛ 500 кВ "Донбасько-Донська" та ПЛ 220 кВ "Кремінська-Ювілейна" (Кремінський і Попаснянський райони Луганської обл.), яка вирішить цю проблему. Він був завершений - остаточна вартість будівництва становитиме 1 млрд 60, 656 млн гривень. Переможцем виявилася "Київська енергетична будівельна компанія". Фінансування будівництва підстанції передбачається за рахунок коштів тарифу "Укренерго". Генпідрядник має виконати необхідні роботи протягом 2017-2018 рр. Наразі очікується, що восени, цілком можливо, вдасться під'єднати Луганську ТЕС до енергосистеми України.

За підрахунками "ДТЕК Східенерго", підключення станції до енергосистеми дасть близько 1200 МВт, з яких 400 МВт йде на забезпечення електроенергією Луганської області. Будівництво підстанції дасть змогу Сєвєродонецькому об'єднанню "Азот" та Лисичанському нафтопереробному заводу працювати на повну потужність. З'єднання з енергосистемою має проходити через Вуглегірську ТЕС, що належить державному ПАТ "Центренерго".

Які ще є загрози

Від каналу Сіверській Донець-Донбас, частина якого знаходиться на окупованій території і котрий обслуговує комунальне підприємство "Вода Донбасса", залежить водопостачання Маріуполя. 70% води місто отримує з Південнодонбаського водогону від річки Сіверський Донець і 30% води - від Старо-Кримського водосховища на річці Кальчик.

У Маріуполі вже не раз були перебої з водою через пошкодження каналу внаслідок бойових дій. Враховуючи особливість забезпечення міста бойовики залишають за собою можливість "перекрити воду". Втім, у місті є альтернативні варіанти. Наприклад, очищення джерел, яким займаються як місцеві жителі, так і "Зелений центр" компанії "Метінвест". Всього таких шість у місті. Розглядався навіть варіант із будівництвом нового водогону від Дніпра, але його відразу відкинули через високу вартість. Також є технології з опріснення морської води.

Чим може відповісти Україна

Враховуючи те, що українська армія ще з осені 2016-го тримає у напівоблозі Докучаєвськ і має плацдарм до прориву на Старобешево, який здатна здійснити перша танкова бригада з "Булатами", можна говорити про існування можливості плану Б. У випадку загрози роботі Луганської ТЕС українське командування цілком може піти на рішення і віддати наказ про наступ, який завершиться виходом ЗСУ до Старобешівської ТЕС, яка знаходиться під контролем бойовиків "ДНР".

Окрім цього, Попаснянський водоканал, який 90% води перекачує на непідконтрольну Україні територію, включаючи Луганськ, також має надовго припинити роботу. І це сильна сторона України, своєрідний запобіжник від провокацій терористів, якщо рішення про відновлення його роботи таки буде прийняте.

В будь-якому разі,протриматися потрібно як мінімум до осені, коли Луганська ТЕС може бути під'єднана до енергосистеми України.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme