Чому піар-наскок Полторака в їдальню не поліпшить солдатських харчів

Міністр оборони Степан Полторак влаштував рознос їдальні 28-ї бригади, але ця показова акція нічого не змінить

Чому піар-наскок Полторака в їдальню не…

Рейд міністра оборони на вихідних в одну з їдалень 28-ї бригади і кампанія, що розгорілася перед цим  з перевірки якості харчування в армії волонтерським десантом, знову висунув на перший план цю тему.

Практично кожен топ-блог відписався по ній, причому з перегибом в ту або іншу сторону. Спробуємо розібратися з темою більш або менш об'єктивно і ми.

Від Радянського союзу Україна успадкувала систему харчування за принципом "армія годує сама себе" - тобто з числа військовослужбовців строкової служби призначалися кухарі, роль кухонних робітників виконували теж солдати – було таке поняття "наряд по кухні". Варто сказати, що це був просто рай для прапорщиків, які відповідали за складське зберігання – продукти ті привозилися централізовано зі складів Держрезерву.

Чому піар-наскок Полторака в їдальню не покращить солдатських харчів - фото 1

Природно, що і якість і асортимент страв були, м'яко кажучи, дуже поганими. З власної строкової служби на початку 90-х запам'ятався типовий розклад: на перше – вода з капустою, на друге – капуста без води, на третє – вода без капусти. Такими були реалії.

Але в 2006-2007 р.р. харчування в армії було передано на аутсорсинг – тобто годувати стали цивільні фірми зі своїми кухарями. У підсумку харчування в армії не просто покращилося, але покращилося, що називається у рази, – навіть найбільш збідніла громадська фірма годувала краще і ситніше.

На момент анексії Криму ВСУ годували чотири фірми, так чи інакше пов'язані з чиновниками з вищих ешелонів влади. Природно, в залежності від того, скільки їм треба було "заносити" у різні кабінети, якість харчування у різних виконавців суттєво відрізнялася. Багато залежало і від ступеня сумлінності виконавців на місцях – тобто харчування від однієї і тієї ж фірми в різних частинах було різне. Тому скати, що скрізь добре чи скрізь погано не можна було в принципі. Ця ж система з невеликими змінами зберігається й понині.

Чому піар-наскок Полторака в їдальню не покращить солдатських харчів - фото 2

Відразу варто сказати, що бюджетне харчування (будь то військове або, наприклад, шкільне) - дуже складний процес. Це тільки на перший погляд все просто - привіз продукти, приготував, видав, прибрав. Насправді все набагато, набагато складніше - в ціну харчуванні закладені ще всі побічні витрати виконавця - зарплати, комуналка і т. д. Тому займатися цим бажаючих не так вже й багато – крім технічних і логістичних проблем, накладається маса державних маразмів (чого вартий, наприклад, оподаткування послуги харчування в ЗСУ ПДВ).

При цьому Міністерство оборони в деякій мірі потрапило в залежність від цих фірм. Посудіть самі – з-за вкрай важкого економічного становища армії в цілому практично всім виконавцям довелося за свій рахунок купувати обладнання (часто холодильне, електром'ясорубки, печі), яке дозволяло забезпечити можливість надання послуг харчування. Через це міністерство оборони фактично потрапило в залежність від діючих виконавців, так як розрив контракту загрожує зривом усього процесу харчування. Таким чином, навіть з недобросовісним виконавцем, Міністерству досить важко розірвати договір, тому що технічно мало хто зможе (і захоче – ціна на послугу комплексного  харчування прописується при укладенні контракту, а ціни на продукти змінюються ледве не щотижня і не в бік зменшення) швидко його замінити, а солдата годувати потрібно кожен день.

Чому піар-наскок Полторака у військову їдальню не прибере "маразми" в годуванні - фото 1

Тому такі от "кавалерійські наскоки" міністра досить гарні для піару, але мають дуже негативний вплив на загальну обстановку. Адже крім контролю за якістю, потрібно цілеспрямовано працювати насамперед у законодавчому полі, щоб прибрати маразми і обмеження – тобто змінити правила гри на цьому напрямку. І тільки тоді ми зможемо побачити добросовісну конкуренцію, яка зможе прибрати з ринку недобросовісні компанії і привести сумлінні, які зможуть нормально працювати і забезпечувати нормальним харчуванням армію. Але за прозорими правилами.

А те, що реальної альтернативи аутсорсингу немає, показує багаторічний світовий досвід, просто потрібно докладати масу зусиль для вдосконалення правил гри.

Фото: прес-служба Міноборони

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme