Чому Докучаєвськ стає найгарячішою точкою АТО (КАРТА)

Потроху акцент війни зміщується на умовний кордон між Донецьким і Маріупольським напрямками

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Чому Докучаєвськ стає найгарячішою точко…

Depo.ua продовжує відстежувати ситуацію у зоні проведення антитерористичної операції. Події останніх днів чітко дають зрозуміти – гаряча фаза протистояння помало, але впевнено переміщується з Донецька і Маріуполя в район Докучаєвська, який знаходиться приблизно посередині між колишнім і чинним адміністративними центрами Донецької області.

Власне, тут ще з минулого року ведуться бої за звільнення міста від російсько-терористичних окупантів. За дуже великого бажання Збройні сили України могли заходити в місто і зачищати його від терористів ще минулої осені – місто з листопада перебуває у напівоточенні. Однак, попри те, що Докучаєвськ за "Мінськом-1" має бути під українським контролем, верховне головнокомандування країни досі не наважились цього зробити.

У зв'язку з цим ситуація навколо Докучаєвська більше нагадує не "повзучий наступ", а "біг на місці". Наступати, за великим рахунком, вже нема куди – хіба що заходити в місто, чого не відбувається. Тому українським військам нічого не залишається, окрім як час від часу вступати в артилерійські перестрілки з терористами, подекуди вв'язуючись у локальні бої з диверсійно-розвідувальними групами бойовиків.

Останніми днями ситуація у цьому районі зони АТО особливо напружена, хоч і продовжує бути стабільною. Про це повідомляють як офіційні українські відомства, так і "ЗМІ" терористів та користувачі соцмереж з числа місцевого населення.

"Ворог незвично для себе активізувався у північній частині Маріупольського напрямку – на відрізку лінії зіткнення Красногорівка – Миколаївка. Протягом ночі ворог активно відкривав вогонь з легкого озброєння у різних точках напрямку" – повідомив прес-центр штабу АТО 12 березня.

Як відомо, Красногорівка знаходиться на північ від Докучаєвська, майже на околицях Донецька, а Миколаївка – південніше Докучаєвська, у степу. Тобто, терористи з усіх сил стараються не дати Збройним силам України зосередити війська на цьому напрямку для потенційного прориву.

Що характерно, терористи гатять по позиціях українських військових з житлових районів окупованого Докучаєвська, провокуючи наших на відповідь. Ця тактика для них не є новою – вони її використовують мало не з початку війни, а особливо розвинули її в нещодавно в Донецьку. Метою цього всього є, в першу чергу, спровокувати українців на вогонь у відповідь (по житловим кварталам міста), щоб потім на весь світ кричати про злочинні звірства "укропів".

"Вони провокацію завжди роблять: починають зі стрілкового, гранатометів, а закінчують мінометами крупнокаліберними і артилерією. Б'ють з самого Докучаєвська, з-за Докучаєвська, з житлових районів" – розповідають бійці ЗСУ.

Але, судячи з усього, повністю уникнути провокацій та зіткнень з ворогом нашим бійцям не вдається, тому що сторінки жителів Оленівки і Докучаєвська у соцмережах майоріють повідомленнями про бої в районі цих міст, з використанням мінометів і важкої артилерії.

Нагадаємо, що Докучаєвськ – це місто обласного значення в Донецькій області, що знаходиться за 14 км від залізничної станції Оленівка (яка також згідно "Мінська-1" має бути під контролем України), та за 40 км на південь від Донецька. У мирний час населення міста складало близько 25 тис. жителів, але зараз мінімум удвічі менше.

Також варто розуміти, що Оленівка в силу свого географічного розташування є важливим стратегічним пунктом. Взявши його, Збройні сили України не лише відріжуть Докучаєвськ від Донецька, але й створять непоганий плацдарм для подальшого оточення цих двох тимчасово окупованих міст. Тому саме там наші військові "прощупують ґрунт" час від часу і, не виключено, готують плацдарм для військової компанії на прорив.

Очевидно, розуміють це і бойовики (або навіть щось знають – у них також є розвідка), тому і лютують в цьому районі, обстрілюючи наші позиції з усього, що може туди долетіти. Також ворог активно використовує диверсійно-розвідувальні і штурмові групи, які в умовах "перемир'я" дуже дошкуляють нашим захисникам.

Наприклад, 11 березня на позиції під Докучаєвськом внаслідок атаки ворожої ДРГ загинув боєць "Айдару" Сергій Голубєв. Є багато питань до ЗСУ (одне з них: "Чому в момент атаки на позиції було всього кілька наших бійців?"), але який сенс трясти ними повітря в інтернеті. Хочеться сподіватись, що це прикрий нещасний випадок, тому що в цілому ЗСУ, як можна зрозуміти з інформації по обидві сторони лінії розмежування, тримають лінію фронту не здаючи терористам української землі.

Аналізуючи причини, які змушують терористів концентрувати зусилля саме на цій ділянці фронту, варто враховувати, що згідно інформації з відкритих джерел, Збройні сили України концентрують великі сили різного роду артилерії на Донецькому та Горлівському напрямку, а на Докучаєвському концентрують танкові війська (1-ша танкова бригада стоїть там в резерві).

З цього можна зробити висновок, що основного удару наша армія планує завдати все ж таки трохи північніше – по головних містах "ДНР". У той же час Докучаєвську, швидше за все, відводиться роль для відволікаючого маневру. Ми вже писали у попередніх матеріалах про те, що під Докучаєвськом є сенс завдати відволікаючого удару, щоб змусити ворога розтягнути фланги і відволіктись від оборони Донецька.

Але не виключений також інший варіант розвитку подій, за яким українська армія продовжує тримати в напівоблозі місто, тоді як 1-ша танкова бригада з тилу робить обхідний маневр відкритим степом, залишає Докучаєвськ за спиною, проривається вглиб ворожої території і завдає удару, наприклад, по Старобешевому. Або навіть по Ленінському району Донецька (знаходиться на півдні), сіючи паніку в рядах ворога і відволікаючи на себе значні сили оборони міста, даючи тим самим можливість іншим військам зайти у "столицю ДНР" з заходу та півночі, або здійснити інші маневри.

Степова місцевість даного району ідеально підходить для танкового прориву, однак лише за умови або промерзлого ґрунту взимку, або добряче підсохлого пізньою весною. Наразі ж таку операцію реалізувати майже неможливо, але це не заважає накопичувати для неї сили вже зараз. Судячи з усього, терористи помітили подібне накопичення сил ЗСУ у цьому районі і своїми атаками намагаються зірвати, або хоча б ускладнити реалізацію цього задуму.

Звісно, це все є всього лише припущенням, яке базується на інформації з відкритих джерел. Наскільки воно відповідатиме дійсності ми зможемо дізнатись лише по факту розвитку подій.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme