Чому Bloomberg віддав Україну Путіну і що буде на фронті

"Гід песиміста" від агентства Bloomberg прогнозує нам своєрідну Ялту 2.0

Чому Bloomberg віддав Україну Путіну і щ…

Агентство Bloomberg випустило свій традиційний “Гід песиміста”. Минулого року вони передбачили прихід до влади Трампа. У році ж нинішньому роблять прогнози в тому числі і щодо українського питання.

Так от, якщо вірити Bloomberg, готуватися варто до сценарію під назвою Ялта 2.0.

Журналісти Bloomberg вважають, що ізоляціонізм Трампа і посилення агресії Росії змусять канцлера Німеччини Ангелу Меркель робити вибір: або нарощувати військову потужність в Європі заради протидії Росії, чи дослухатися до Трампа і заключити угоду з Путіним щодо сфер впливу у Східній Європі

Дана угода передбачатиме, що Путін зупинить своїх хакерів і припинить втручатися у внутрішні справи ЄС та США. За це Меркель і Трамп визнають вплив Путіна в Україні, Білорусі та Сирії. Іншими словами, відхрестяться від нашої країни і не заважатимуть Путіну “провернути” тут все, що йому заманеться. Так само, як і в Білорусі та Сирії.

Таким чином, через 26 років після розвалу СРСР авторитет Росії буде відновлений, а Путін почне відкрито говорити про свою відставку після фінального президентського терміну. 

Чи вірити в песимістичний прогноз Bloomberg?

Певні моменти, зокрема парламентські вибори в Німеччині та президентські у Франції викликають побоювання. Швидше за все, у Франції переможе пропутінська Ле Пен чи такий самий “договірний” Фійон, якого називають французьким “ремейком” Трампа. У Німеччині ж у парламент, швидше за все, потраплять праві – “Альтернатива для Німеччини”. Хоча шанси Меркель зберегти владу є досить непоганими. Головне, щоб ХДС не опинилися в опозиції.

Та і взагалі ліберальні ідеї в Європі поступаються правому популізму, який дуже вигідний російському режиму. А у США Трамп ніби готовий розпочати діалог з Росією. Проте, є багато але. 

Що буде в 2017 році

Сьогоднішній стан справ на Донбасі виглядає своєрідним заморожуванням конфлікту. Кількість обстрілів то збільшується, то зменшується. Українські війська з початку року проводять повзучий наступ і зайняли вигідні позиції під Докучаєвськом, які дозволяють розпочати штурм і захоплення міста, а також на Світлодарській дузі. Проте штурму немає, навпаки - угоди про припинення вогню, що працюють погано. Розведення сил і засобів у трьох зонах безпеки (Станиця Луганська, Золоте та Петрівське), про що домовилися на зустрічі Тристоронньої групи у вересні, досі не працює, як і КПВВ "Золоте". Дорожня карта імплементації "Мінська", першим пунктом якої має бути безпекове питання - припинення вогню - досі не погоджена. І так може тривати ще, як мінімум рік, до того моменту поки відбудеться перезавантаження влади у головних країнах ЄС - Франції та Німеччині. До того моменту сторони навіть в рамках "нормандських четвірок" можуть тягнути гуму із цим питанням. Росія сподівається на непродовження секторальних санкцій, проте, швидше за все, вони будуть таки продовжені. Оскільки, навіть із США лунають заяви про незмінний курс стосовно українського питання. В ЄС також ніби непохитні і санкції можуть бути продовжені на півроку. 

П'ять різних джерел видання Bloomberg з числа європейських чиновників заявили, що оскільки Росія досі не виконала свої зобов'язання в рамках Мінських угод, санкції будуть продовжуватися. Шостий чиновник заявив, що будь-який інший сценарій, крім продовження санкцій, зараз не обговорюється.

Тому, 2017 рік для Росії стане своєрідною спробою домовлятися - з новою адміністрацією Трампа, а згодом і з новим президентом Франції, а також, можливо, канцлером Німеччини. Паралельно з цим проросійські сили продовжать хитати ситуацію в Україні можливим військовим сценарієм, а російська пропаганда знаходитиме слабкі місця "наелектризованого" українського суспільства якомога частіше закидуючи в інформаційний простір провали діючої влади із реформами. Росія вже в 2017 році спробує протиснути свій сценарій із Донбасом, що передбачає амністію і вибори, але без серйозних потрясінь у Києві їй навряд чи це вдасться.

В Криму продовжать ловити диверсантів, а на Донбасі також не припинятимуться перестрілки без жодних серйозних територіальних перемог чи поразок. Демілітаризація Дебальцевого, про що не раз говорила українська сторона, у 2017 навряд чи відбудеться. Так само, як і навряд запрацює озброєна місія ОБСЄ вартістю в $1 млрд.

Найгірший сценарій

Звичайно, найгіршим сценарієм для України у цій історії, якщо прогноз Bloomberg таки стане реальністю, може стати тиск із легітимізацією Донбасу через проведення там виборів. Чи зможе Україна без підтримки Заходу в даному питанні просувати свої умови із першочерговим забезпеченням безпеки - велике питання. В гіршому випадку, вибори на Донбасі такі відбудуться. І Росія досягне свого - поверне Донбас у політичне та економічне життя України. Нам доведеться платити за регіон, відбудовувати його і вести політичний діалог із проросійськими легітимізованими представниками їхньої влади. Дані вибори можуть запустити сценарій остаточного перезавантаження влади у Києві з парламентськими та президентськими виборами. Для цього можуть бути використані всі популістичні сили в Україні, які вже сьогодні активно працюють на дострокові парламентські. Ну і потім, коли буде протиснутий даний сценарій, у ВР буде своєрідна партія з Донбасу, а також представники політсил, так званої сьогоднішньої опозиції, які будуть ділити владу. Завдяки партії з Донбасу Росія зможе активно впливати на курс України. Ну і лише здогадуватися можна, хто стане президентом. 

Чому даний сценарій може не відбутися

Нещодавно держсекретар США Джон Керрі запевнив, що політика адміністрації Трампа стосовно України буде незмінною. 

"На засіданні НАТО-Україна ми підтримаємо і підтвердимо нашу непохитну підтримку суверенної і цілісної демократичної України. І ми ще раз заявимо, як робили це неодноразово, що ми не підтримаємо і не визнаємо анексію Росією Криму. І не приймемо тривалу агресію на Сході України. І я знову закликав би Росію працювати з усіма нами, щоб повністю виконати Мінські угоди", - сказав Керрі.

Він підкреслив, що зміна адміністрації в країні не змінить "непохитну відданість" Сполучених Штатів ідеям трансатлантичної безпеки і не змінить зобов'язань Штатів перед НАТО.

Для України досить важливими будуть вибори у Німеччині. Якщо Меркель залишиться канцлером, то можливе посилення позицій України в зв'язку з тим, що Шульц може стати главою МЗС, а це чи не один з небагатьох соціал-демократів, хто більше підтримує Україну, ніж позиції Росії. У Франції ж Ле Пен та головний фаворит Фійон досить позитивно налаштовані стосовно діалогу з Росією. Проте Меркель у разі перемоги зможе відстоювати колишній курс ЄС. 

Більше того, не варто забувати, що військова допомога Україні буде збережена. 

Палата представників Конгресу США прийняла закон Х. Р. 5094 "Про підтримку стабільності і демократії в Україні"

Перед цим вказаний документ також підтримав і Комітет у закордонних справах.

Таким чином, в законі зазначено, що держава буде продовжувати санкції проти Росії, поки країна-агресор не виконає всі пункти Мінських угод.

Конгрес США заклав в оборонний бюджет 2017 року кошти на військову допомогу Україні в сумі 350 млн доларів, що на 50 млн більше, ніж у минулому. Вже сьогодні ЄС активно вкладає гроші у Донбас за різними гуманітарними та іншими програмами. 

Все це означає, що Захід не збирається найближчим часом змінювати політику щодо Росії. Проте, і не спростовує той факт, що 2017 рік в певних питаннях може бути ключовим. 

В будь-якому разі, військове вирішення конфлікту на Донбасі відкладається. За словами начальника Генштабу Віктора Муженка, Донбас можна взяти під контроль, якщо контролювати російсько-український кордон. Проте, військове вирішення питання сьогодні може призвести до повномасштабного конфлікту з Росією. За перші десять днів можливої повномасштабної війни Збройні сили України, за словами Муженка, можуть втратити до 12 тисяч чоловік. 

І лише здогадуватися можна, чи виллється у повномасштабну війну можливе логічне взяття Докучаєвська, який за "Мінськом-1" має бути нашим. Тому військовий сценарій, яким теоретично можна було відвернути наслідки змін на геополітичній шахівниці, залишається під питанням. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme