Чи будуть солдати знову мерзнути в окопах без форми

Про забезпечення Збройних сил України військовою формою, зокрема, зимовою, вже писалось не мало, аде Міністерство оборони знову підкинуло привід

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Чи будуть солдати знову мерзнути в окопа…

Епопея з зимовою формою на сезон 2016/2017 настільки давня, що доведеться коротко нагадати основні її віхи.

Отже, почалося все з того, що у жовтні 2015-го року, коли була закуплена та видана військовослужбовцям нова зимова форма, здійнялась хвиля масового невдоволення бійцями. Зокрема, відомий на теренах мережі Facebook військовослужбовець Мартін Брест слів не добирав: "Та форма, яку нам намагалися впарити – це лайно".

Менше з тим, висновки було зроблено і вже у січні 2016-го в Міноборони показали зразки нової форми за стандартами НАТО. Обіцяли розпочати пошив в середині цього року, оскільки матеріали, з яких шитимуть, виготовляються не в Україні. Однак, як виявилось наприкінці серпня, плани дещо змінились і замість нової форми військові отримають "апгрейд" старої.

Керівник Центру розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України Дмитро Марченко розповів тоді для Depo.ua про ситуацію із зимовою формою, зазначивши, що торги пройшли і форма вже шиється, але зразки НАТО не витягнув бюджет: "На даному етапі бюджет не витягує закупівлю даного зразка форми. Тому Міноборони була поставлена Центру задача удосконалити зимовий комплект форми, який був придуманий у минулі роки".

Також він додав, що головне було вкластися у бюджет, який був запланований на цей рік. Форма шиється із розрахунку 1 700 гривень за верхню частина одягу і 800 грн за нижню. В цілому, за ті самі гроші вона купувалася минулого року. За словами Марченка, сказаними ще 19 серпня, цього разу все залежить від підприємств, які займаються пошиттям. Тому проблеми минулих років, коли форму починали шити занадто пізно і військові мерзли в окопах через те, що існували певні проблеми з логістикою та відвантаженням комплектів із підприємств, повторитись не повинні.

Чи будуть солдати знову мерзнути в окопах? - фото 1

Однак, 21 жовтня наче грім серед ясного неба пролунала інформація: "Українські швейники більше не хочуть працювати з Міністерством оборони". Про це досить розгорнуто написав у своєму блозі Олександр Соколовський – один з найбільш авторитетних представників українського легпрому.

Причин було перелічено багато – від нечітких вимог з боку МО, до недостовірних даних лабораторних досліджень при перевірках закуплених швейниками матеріалів на вміст формальдегідів. Потім наче розібрались з нюансами, але дорогоцінний час було втрачено, плюс швейники понесли матеріальні збитки. У підсумку, подейкують, було відкрито кримінальні справи на представників МО за "можливо" закупівлі неякісної форми, а виплати швейникам заморожені.

Зрозуміло, що виник грандіозний скандал, для вирішення якого 25 жовтня ввечері в Міністерстві оборони радник президента Юрій Бірюков та начальник Центру забезпечення Дмитро Марченко зібрали представників швейної промисловості, які заявили про відмову працювати з МО через неефективність існуючих процедур. Також на зустріч прийшов колишній глава Тендерного комітету Олег Свірко, глава Департаменту держзакупівель полковник Володимир Гулевич і начальник служби тилу ЗСУ.

Чи будуть солдати знову мерзнути в окопах? - фото 2

Зі слів очевидців (переважно запрошених на зустріч блогерів, тому що пресу не запросили взагалі) Свірко та Гулевич по суті звинуватили Бірюкова з Марченком у зриві держзакупівель в МО на 2017-й рік, через постійне втручання в процес держзакупівель і створення Центру забезпечення, який зірвав всю роботу по розробці технічних умов закупівлі.

Однак, є й альтернативна думка. Озвучив її блогер Дмитро Вовнянко: "Дмитра Марченка практично у відкриту звинувачують в блокуванні закупівлі форми Міністерством Оборони, тобто у посадовим злочині. У той самий час на складах лежать чималі обсяги форми, пошитої у 2015-му році, яку Міноборони не приймає через претензії до її якості. Тобто, аби зняти звинувачення у блокуванні закупівлі форми МО, Центр Марченко мусить просто... прийняти форму, яка лежить на складах, через претензії до якості. Так? Здається, швейники добиваються саме цього?"

За словами блогерів, Центр забезпечення своєї вини також не визнає, а пояснює ситуацію тим, що коли вони перевіряли зразки на відповідність ТУ, перші лабораторні аналізи показали, як з'ясувалося потім, хибні результати. На підставі тих перших результатів, які поспішно було передано в Департамент державних закупівель, Департамент оперативно призупинив фінансування, паралельно ініціювавши кримінальне провадження.

Потім прийшли результати повторних лабораторних досліджень, які показали повну відповідність ТУ і всі завмерли у напівпозиції: з виробником форми розсварились, репутацію йому зіпсували, фінансування заморозили, кримінальну справу порушили, а юридичних претензій не висунули, бо нема підстав. Але найгірше те, що й фінансування розморозити також не можуть, поки не закриється кримінальна справа.

Чи будуть солдати знову мерзнути в окопах? - фото 3

На жаль, коментар ситуації від безпосередньо Дмитра Марченка отримати не вдалося, зате прокоментував Юрій Бірюков: "Запишіть, вигравіюйте на лобі кожного зрадофіла – В АРМІЇ ФОРМА Є! Договори на постачання – ПІДПИСАНО. Поставки – ЙДУТЬ! Справедливості заради – запасів поки немає, терміни поставок зриваються. Але повільно і сумно, зі скандалами і криками, з матами і лайкою – вибудовується система НОРМАЛЬНОГО контролю якості. І будуть флісові кофти, і буде новий варіант термобілизни, і буде нова зимова форма. І найголовніше – заради чого ми весь цей батл затіяли – все це буде НОРМАЛЬНОЇ якості. Зараз форма на бійців – є, а значить є можливість, допускаючи на два-три тижні запізнення з формуванням запасів, вибудувати сталу й ефективну систему контролю якості".

Отож, як бачимо, ніхто не хоче визнавати своєї провини, звинувачуючи один одного. Та як би там не було (встановити, хто правий, а хто винен насправді набагато складніше, аніж це здається на перший погляд – багатьох нюансів ми просто не знаємо), головне, щоб не постраждав у результаті той, заради кого це все, власне, й затівалося – український солдат, захисник Вітчизни. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme