Бойові роботи - відтепер і в Україні

Судячи з усього, за безпілотними самохідними видами військового озброєння майбутнє

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Бойові роботи - відтепер і в Україні…

Бойовий, або ж військовий робот – це автоматичний пристрій, що може замінити людину в бойових ситуаціях для збереження життя або для роботи в умовах підвищеної складності для людей в військових цілях: розвідка, бойові дії, розмінування тощо.

Найбільш відомим для українців типом бойових роботів є безпілотні літальні апарати, або дрони. Однак, як показує аналіз ситуації у цій сфері, не дронами єдиними живе українська оборонка. Буквально вчора державним концерном "Укроборонпром" був презентований багатофункціональний роботизований технічний комплекс, що отримав назву "Фантом".

За словами розробників, головна мета машини – виконання бойових завдань, зокрема розвідки, а також підвезення боєприпасів і вивіз поранених. Згідно тактико-технічними характеристиками, "Фантом" може управлятися по захищеному радіоканалу на дистанції до 2,5 км або за допомогою кабелю на дистанції до 5 км. Бронемашина озброєна кулеметом калібру 12,7 мм, тепловізором для роботи в нічний час, також має броньований кузов. Крім того, робот укомплектований електродвигуном і генератором, що дозволяє "Фантому" працювати в автономному режимі до одного місяця. Розрахунок "Фантома" становить дві особи: водій і стрілець.

Розробники стверджують, що даний тип техніки здатні виробляти лише кілька країн. Як вдалося встановити depo.ua, серед них лідерами є Німеччина, США і Росія. При чому, німці використовували даний вид озброєння ще під час Другої світової війни – мова йде про самохідні міни "Голіаф".

Бойові роботи - відтепер і в Україні - фото 1

Піонером та лідером в розробці автоматизованих наземних апаратів (АНА) з дистанційним керуванням є німецька компанія BASE TEN SYSTEMS Electronics (BASE10), яка зараз входить до складу концерну RUAG Defence і працює, переважно, з Міністерством оборони Німеччини.

Компанія BASE10 розробила перспективну роботизовану систему RoboScout, яка складається з командного пункту в контейнері на шасі вантажної машини з двома центрами управління RoboScout Control Centre (RCC), які керують двома АНА з назвою Gecko. Оператор має можливість з командного пункту контролювати Gecko на відстані до 500 км за допомогою супутникового зв'язку. Власне, це є перший військовий робот у світі, який керується зі супутника.

Роботизований апарат Gecko має модульну конструкцію і легко конфігурується під різні завдання. Він може рухатися в режимі дистанційного керування або в напівавтономному режимі. На підйомної щоглі встановлюється оптико-електронний комплекс для цілодобового спостереження і розвідки. Робот призначений спеціально для експлуатації в найскладніших рельєфних і бойових умовах. За рахунок установки різних модулів, Gecko може конфігуруватись також під інші завдання, включаючи матеріально-технічне постачання, радіотехнічну розвідку, глушіння і радіоелектронну протидію, бойове застосування (зокрема, як протитанковий засіб), лазерне цілевказування і ряд інших завдань.

Автоматизований наземний апарат Gecko кілька разів брав участь у європейських змаганнях собі подібних і завжди займав перші місця в різних категоріях.

Бойові роботи - відтепер і в Україні - фото 2

Бойові роботи - відтепер і в Україні - фото 3

В США знаходиться на озброєнні і активно використовується (зокрема, в Афганістані і Іраку) автоматизований наземний апарат SWORDS (скорочення від Special Weapons Observation Reconnaissance Detection Systems), який являє собою спеціальну бойову систему спостереження і розвідки.

За твердженням виробника, робот призначений для дій в місті, здатний долати пісок, воду і сніг до 1 фута (0,3048 м) глибини, а також здійснювати підйом по сходах. Розрахований на 8,5 годин роботи від батарей в нормальному експлуатаційному режимі – в режимі очікування до 7 діб. Контролюється оператором на відстані до 1000 метрів.

Є цілий ряд різних видів зброї, які можуть бути розміщені на SWORDS: гвинтівки M16, 5,56-мм SAW M249, 7,62 мм кулемет M240, гвинтівки Barrett M82, шестиствольний 40-мм гранатомет або чотириствольний 66 мм M202A1 FLASH. Тобто, даний робот може не лише ходити в розвідку, але й охороняти блокпост, або навіть працювати снайпером.

Бойові роботи - відтепер і в Україні - фото 4

Практикується даний вид озброєння і в Росії. Вже кілька років інтернетом гуляє відеоролик про "Скорпіон" – мобільний безпілотний робот, що призначеному для ведення бойових, розвідувальних і рятувальних операцій в міських умовах.

Бойовий робот "Скорпіон" приводиться в рух шістьма електромоторами, по одному на кожне колесо, загальною потужністю 150 кінських сил. Електромотори живляться від акумуляторів, які забезпечують роботу запас ходу в 80 км.

Управляється робот по захищеному радіоканалу двома операторами: один відповідає за пересування робота, другий – за ведення вогню. Інформація на пульт управління передається з HD відеокамер, розміщених по всьому периметру корпусу і на поворотній башті робота. Крім цього навколо вежі робота розташовані кілька кілець вузьконаправлених мікрофонів

Озброєння "Скорпіона" складається з двох танкових кулеметів Калашникова, пневматичної гармати, що стріляє сферичними гранатами і гранатомета. Боєзапас робота становить 500 патронів, 500 сферичних гранат, 21 граната типу РПГ. Від куль і дрібних і середніх осколків "Скорпіон" захищений композитною дисперсно-керамічною бронею.

Попри те, що презентація даного АНА відбулася кілька років тому, інформації про взяття його на озброєння МО РФ немає. Натомість, росіяни нещодавно представили ще один прототип – роботизований бойової комплекс "Уран-9".

Не дивлячись на те, що росіяни усіляко намагаються засекретити дану розробку, в мережу просочилась певна інформація щодо "Уоан-9". Зокрема, про склад озброєння. Він складається з 30-міліметрової автоматичної гармати 2А72 і спареного з нею 7,62-міліметрового кулемету. Крім цього, машина оснащена протитанковими керованими ракетами "Атака". Також з великою часткою ймовірності можна зробити висновок, що двигун в даного АНА дизельний.

За словами розробників, дана машина має всі системи сучасного танка, але не має екіпажу, а управляється за допомогою радіосигналів.

Як бачимо, людство має колосальний досвід у галузі розробки та використання бойових роботів (перші креслення робота зробив ще Леонардо Да Вінчі), однак до реального використання за межами презентаційних павільйонів та випробувальних полігонів просунулись лише одиниці. Будемо сподіватись, що Україна приєднається до цієї престижної компанії і її розробки не залишаться на рівні прототипів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme