85 тисяч від Пашинського. Навіщо в армію хочуть загнати "косарів"

У Верховній Раді зареєстрований законопроект, який передбачає збільшення відповідальності за небажання служити, зокрема в резерві

85 тисяч від Пашинського. Навіщо в армію…

Проект Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо проходження служби у військовому резерві на особливий період" днями було зареєстровано в Раді. У ньому сім авторів (Сергій Пашинський, Тетяна Чорновол, Андрій Тетерук, Юрій Береза, Артур Герасимов, Іван Вінник, Павло Кишкар) пропонують збільшити штрафи людям, які відмовляються від персональних повісток та порушують правила військового обліку.

Загалом, законопроект покликаний регулювати, зокрема, службу резервістів. Автори пропонують і на них поширити виконання військового обов'язку: "Громадяни України в добровільному порядку проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України або інших військових формувань, а в особливий період, в обов'язковому порядку можуть бути зараховані у військовий оперативний резерв".

Також пропонують не виключати з обліку резервістів чоловіків 40-річного віку, котрі не отримали військово-облікової або спорідненої з нею спеціальності.

Хто такі резервісти

Службу у військовому резерві в Збройних Силах України впроваджено з 2006 року. Резервісти у добровільному порядку укладали контракт з командирами військових частин, проходили підготовку на зборах у складі штатних підрозділів під час активних практичних навчань, тренувань.

З початку війни на Донбасі резервісти були завчасно викликані до бойових військових частин на навчальні збори, з наступним їх призовом під час мобілізації, та направлені у складі своїх штатних підрозділів у райони бойового призначення.

За оцінками командирів саме такі добровольці ставали основою підрозділів, швидко опановували військову техніку.

В особливий період одним із пріоритетних напрямів розвитку служби в резерві стало комплектуваннярезервістами організаційного ядра рот охорони та загонів оборони військових комісаріатів (укладено більше 2 000 контрактів на проходження служби у військовому резерві) з метою створення нової системи територіальної оборони держави, переважно за рахунок добровольців.

Що пропонують резервістам

Згідно із законопроектом, передбачається виплата одноразової матеріальної допомоги під час укладання контракту (чи звільнення), а також виплата виплата грошового забезпечення, в порядку та розмірах встановлених для військовослужбовців (звичайний солдат сьогодні отримує 7 000 грн).

Окрім цього, передбачені різного роду пільги, матеріальне, харчове забезпечення, безоплатна медицина та ін. Три роки служби в резерві прирівнюються до одного року служби.

Величезні штрафи

На форумах, де спілкуються потенційні призовники, після звістки про цей Проект розпочалися дебати. Головна причина цих дебатів - величезні штрафи. Законопроект і справді передбачає космічні суми штрафів - максимальна 85 000 гривень.

"Ухилення громадян України від призову за мобілізацією, у тому числі відмова від отримання персональної повістки для відправки до військової частини (збірного пункту), – карається штрафом від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян України.

Ті ж самі діяння, вчинені повторно – караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років".

Тобто, людина, яка отримала повістку на відправку у військову частину і не прийшла, має сплатити штраф від 17 000 до 85 000 гривень, або сісти. Тут варто зауважити, що повістка на відправку у частину видається виключно після медобстеження. Тобто, для початку людину викликають у військовий комісаріат для уточнення даних, в тому числі з метою формування електронного реєстру військовозобов'язаних, чи на медогляд. Одразу до частини нікого не відправляють. Більше того, з резервістами укладаються контракти. Якщо вони їх уклали і не з'явилися до частини - тут все логічно.

Є й інші санкції.

"Стаття 337. Ухилення громадян України від військового обліку, виконання обов'язків служби у військовому резерві (військовому оперативному резерві) Збройних Сил України або інших військових формувань (далі – служба у військовому резерві)або навчальних (перевірочних), спеціальних зборів

1.Ухилення громадянина України від військового
обліку, – карається штрафом від ста до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 - 8500 грн).

Ті ж самі діяння, вчинені повторно - караються виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.

2.Ухилення військовозобов'язаного або резервіста від навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, – карається штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 - 17000 грн.)

Ті ж самі діяння, вчинені повторно - караються виправними роботами на строк від двох до п'яти років".

Порушення резервістами, військовозобов'язаними чи призовниками правил військового обліку, відмова від отримання персональної повістки, неявка їх на виклик до військового комісаріату (військової частини) без поважних причин або несвоєчасне подання в обліковий орган, де вони перебувають на військовому обліку, відомостей про зміну сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання, освіти, місця роботи, посади, а також порушення порядку проходження навчальних зборів, – тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 - 850 грн.)

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті або частиною першою статті 211 цього Кодексу, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення порушення в особливий період, – тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 - 3400 грн).

Навіщо це все

Одним із важливих завдань, визначених Президентом України для Збройних Сил України, є створення військового оперативного резерву першої черги. У березні 2015 року прийнятий Закон, який встановлює обов'язкове зарахування в оперативний резерв військовослужбовців, які звільняються, як зі строкової служби, так і тих, хто був призваний по мобілізації. Резервісти призначаються на свої або ж вищі посади в тих частинах, підрозділах, де вони проходили службу.

Це дозволить при необхідності проведення чергової ротації або загальної мобілізації сформувати підрозділи з підготовлених, що вже пройшли бойове злагодження, військовослужбовців.

Виклик резервістів військового оперативного резерву першої черги на військову службу під час мобілізації здійснюється з оголошенням загальної мобілізації або за окремим рішенням Президента України в ході часткової мобілізації. Час на прибуття резервіста до військової частини (підрозділу) з моменту його оповіщення визначається — одна доба.

Військові частини, за рахунок доукомплектування ними, будуть готові у стислі терміни до виконання завдань без додаткового проведення бойового злагодження.

В умовах війни, така логіка зрозуміла. Потенціал обороноздатності країни підвищується.

Ті ж військовослужбовці, які не отримали в ході служби необхідного рівня підготовки, зараховуються в територіальний резерв. Резервісти територіального резерву можуть використовуватися для комплектування бойових військових частин за рішенням військового комісара.

Втім, досі незрозумілою є логіка примусу, якою користуються наші владні мужі. Коли президент України Петро Порошенко каже, що армія в нас "добровільна і контрактна", а згідно із Стратегічним оборонним бюлетенем вона має перейти на стандарти НАТО до 2020 року, хочеться бачити стимули замість примусу. Нещодавно Depo.ua писав про можливий призов офіцерів запасу, випускників військових кафедр на 18 місяців. Це свідчить про те, що в ЗСУ бракує кадрів, зокрема штабних офіцерів. Це визнавали навіть колишні бійці. Проте, армія, яка за три роки війни не спромоглася знайти стимули для людей йти служити, будувати кар'єру чи навіть лишити у військах тих добровольців, які йшли в 2014-му та призваних за мобілізацією, має проблеми. В першу чергу, ми говоримо про мотивацію. Призовник, який не хоче йти служити, навіть у резерві, проте боїться кримінальної відповідальності чи штрафу, навряд чи буде мотивованим. Відсутність мотивації - це автоматично і відсутність користі для війська. Такий чоловік буде думати, як йому піти зі служби, як уникнути якоїсь роботи чи, банально, як не потрапити до армії. Замість того, щоб стимулювати умовного менеджера обирати службу в армії, котра окрім грошових переваг надає ще й кар'єрні перспективи, освіту, житло, престиж - банальний соціальний ліфт, у нас досі мислять категоріями "совка".

У тій самій Грузії в 2010-му році вперше повідомили про можливість молодих людей офіційно відкупитися від армії за понад 1 тисячу доларів. Це, як мінімум, автоматично звільнило військо від частини немотивованих людей. По-друге, дало додаткові гроші у бюджет, які могли бути направлені на забезпечення контрактника, який свідомо обрав службу.

Звичайно, нам потрібен резерв. Звичайно, якимось чином потрібно зменшити кількість ухилянтів (під час мобілізацій відсоток недобору часто був великий, за неофіційними даними 20-30%). Проте, якою буде користь від умовного Петра, який не хоче служити у резерві, не хоче їздити на збори і не буде вчитися військовому ремеслу там, а лише додасть головного болю командирам і свідомим громадянам? Більше того, невже ми вже перемогли корупцію? Всіх комісарів переловили, які допомагали за гроші косити?

Виходить так, що ми бачимо чергову ініціативу примусу замість стимулу. І це свідчить про те, що певні люди, на жаль, обирають найбільш простий шлях, котрий приносить мало користі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme