Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини (ФОТО)

Дії угорських властей у напрямку декомунізації відразу після повалення комуністичного режиму в країні 1989 року показали, що віджилі пам'ятники минулого не обов'язково викидати на звалище історії - вони можуть ще принести користь

Як заробити на декомунізації: досвід Уго…

21 травня після публікації в газеті "Голос України" набули чинності чотири закони, присвячені декомунізації суспільно-політичного життя в країні.

Згідно з цими документами, найближчим часом мають бути знесені всі пам'ятники комуністичної доби, перейменовані "комуністично" вулиці і населені пункти  (в тому числі обласні центри Дніпропетровськ і Кіровоград), визнано ОУН-УПА воюючою стороною, а також відкрито досі засекречені архіви радянських спецслужб, розташовані на території України.

Однак зі знесенням пам'ятників комуністичної доби є певна проблема. Значна частина з них, за визначенням експертів, є архітектурною цінністю, і тому просто відправити на звалище таку скульптуру не вийде.

У зв'язку з цим у Міністерстві культури висунули ідею створити музей тоталітаризму, який "повинен мати і дослідницьку, і просвітницьку роль, і сприяти поширенню правди про історію комуністичної окупації України у 1917-1991 роках, і застерігати суспільство від рецидивів таких історичних катастроф".

Наразі тривають дискусії про місце розташування і концепцію майбутнього музею, а ми тим часом звернемося до досвіду країни, яка однією з найперших пройшла шлях декомунізації і уже понад два десятиліття заробляє гроші на своїх пам'ятниках комуністичної доби.

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 1

 Вхід до музею

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 2

При вході вас зустрінуть пам'ятники Марксу і Енгельсу, виконані в стилі кубізму

Після падіння комуністичного режиму в Угорщині в 1989 році більшість комуністичних статуй і пам'ятників були негайно знесені. Невдовзі частину з них використали при створенні так званого парку "Мементо" - музею просто неба. Він був відкритий 29 червня 1993 року, у другу річницю виведення радянських військ із території Угорщини.

Місце для угорського варіанту музею тоталітаризму знайшли в передмісті Будапешта, туди ходить прямий екскурсійний автобус, а також рейсові приміські автобуси.

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 3

Пам'ятник Леніну

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 4

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 5

Символ музею - "Чоботи Сталіна"

42 пам'ятники розмістили на трьох великих площах поруч із лісовими насадженнями. При вході розташована крамниця із тематичними сувенірами, а також зали експозицій, в одній із яких постійно показують документальний фільм про роботу угорських спецслужб у радянські часи.

Вхід до музею коштує від 1000 до 1500 форинтів (5 - 7 доларів США). На освітлення адміністрація не витрачає коштів, оскільки "Мементо" працює тільки до заходу сонця. Попри віддаленість від основних туристичних пам'яток, відвідувачів у музеї вистачає.

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 6

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 7

Статуя червоноармійця

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 8

Меморіал угорсько-радянської дружби

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 9

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 10

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 11

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 12

Пам'ятник Республіці Рад

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 13

Меморіал робочому руху

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 14

Пам'ятник угорським бійцям інтернаціональних бригад в Іспанії

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 15

Статуя лідера Комінтерну Дімітрова

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 16

Пам'ятник мученикам

Як заробити на декомунізації: досвід Угорщини - фото 16

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme