Як виглядатимуть "вибори на Донбасі" за сценарієм Штайнмаєра-Еро

Путіну вдалось "купити" європейських лідерів та дипломатів. Скоріше за все – на обіцянку миру. Але при тому українській владі варто пам’ятати, яку ціну доведеться заплатити за спробу "провести вибори на Донбасі" за рецептами ЄС

Як виглядатимуть "вибори на Донбасі" за…

При тому, що ціна ця буде сплаченою намарне. 

Він їх таки "купив". Російський президент, схоже, зумів переконати європейських очільників у тому, що готовий до завершення конфлікту на Донбасі. Він "купив" їх можливістю більше ніколи не їздити до Мінська, і не проводити ніч у гостинного "бацьки". Не примушувати греків, угорців і ще бозна-кого дотримуватись антиросійських санкцій. На можливість не бачити обличчя Путіна на регулярних зустрічах, врешті-решт. Він їх, звичайно, обманув. Але легко обманювати того, хто сам дуже-дуже хоче обманутись.

Україна може погодитись на європейський варіант – і  почати міняти Конституцію, призупинивши цим війну на місяць-другий. Може відмовитись – і все продовжиться, як є. Ну, хіба взимку з Росії знімуть європейські санкції. Хоча США, пригрозивши санкціями зі свого боку всім, хто почне надто активно співпрацювати з кремлівським режимом, ефект від зняття санкцій зможуть помітно нівелювати. Це за умови, що за два місяці у США не настане "повний Трамп", звичайно. 

Натомість якщо подивитись бодай на крок вперед, то за сценарієм Штайнмаєра-Еро ми потрапляємо в абсолютну темряву і порожнечу.

Бо не залежно від того, як сприймати вчорашні заяви очільників французького та німецького МЗС, реалізувати їх не вдасться ні європейським дипломатам, ні Україні – навіть якби наша влада цього захотіла. Їх взагалі нікому не вдасться реалізувати. Навіть Путіну. Хіба би в Конституції України депутати написали: "Результати виборів на Донбасі ЦВК України отримує з адміністрації президента РФ не пізніше, ніж за добу від призначеної дати виборів". Інакше – ніяк.

Оскільки – за словником – "вибори" в демократичному суспільстві – це процес вільного волевиявлення громадян. Яке на окупованих територіях Донбасу на даний момент є неможливим в принципі. Наскільки б „особливим” статусом не наділила Донбас Верховна Рада.

Для початку всіх, хто спробує агітувати на Донбасі за бодай відносно проукраїнського кандидата на таких виборах – просто вб’ють. При тому можна не сумніватись, що обов’язково знайдеться кілька десятків, якщо не сотень, відчайдухів які все-таки спробують. А їх все-таки вб’ють. І нічого в тому ніякі європейські спостерігачі не змінять. Якщо хтось сумнівається – досить згадати недоброї пам’яті Срєбреницю, де серби заодин раз спокійно вбили більше семи тисяч мусульман, не зважаючи на наявність цілого батальйону озброєних голландських миротворців на місці подій. А на Донбасі ми маємо неозброєну і нечисельну спец місію ОБСЄ. Яка до пори фіксуватиме порушення, а коли стане гаряче – втече.

Але винищенням недобитих "укропів" справа не завершиться. Хоча б тому, що теперішня "влада" на Донбасі – це конгломерат напівбандитських угруповань, формально керований російськими військовими. Формально – але не реально. Особливо коли справа піде до перерозподілу владних повноважень. При тому головний "адміністративний ресурс" теперішніх ватажків Донбасу – це не валізи з грішми, як то було за часів Віктора Фьодоровича. В них є лиш автомати, міни чи снайперські гвинтівки. І можна не сумніватись, що в момент "кампанії" та "виборів", "дії українських ДРГ", на які традиційно списують на Донбасі результати розборок між своїми, стануть не щоденними – щогодинними. До цього слід додати необхідність заманити на виборці дільниці хоч трохи населення, яке завбачливо захоче переждати "демократичне волевиявлення" вдома. І уявити, за допомогою яких "граціозних" методів будуть доставляти виборців до дільниць – тих, принаймні, хто сам не піде за харчами, махнувши рукою на інстинкт самозбереження.

Все закінчиться тривіальною бійнею, після якої впродовж довгих років всі намагатимуться уторопати, хто, кому і за що вкоротив віку. Спостерігати за цією бійнею ОБСЄ буде хіба що з безпілотника. І навіть з висоти в три кілометри все, що відбудеться, виборами назвати не вдасться.

В кінці європейські дипломати висловлять щирий жаль з приводу того, що все відбулося саме так. І порекомендують спробувати ще раз – змінивши законодавство, закликавши більше спостерігачів, провівши роз’яснювальну роботу про недопустимість вирішення політичних суперечок за допомогою автоматичної зброї.

Потім ці дипломати підуть на заслужену пенсію. А ми залишимось там, де й були – тільки ще й з "особливим Донбасом", права якого прописані в Конституції.

І найбільш прикро, що навіть намагання української сторони „протиснути” в необхідні умови для виборів закриття кордону з Росією – зокрема, заява представника гуманітарної підгрупи у Тристоронній контактній групі Ірина Геращенко про потребу створити відповідну групу – мало що змінять. Бо мало "закрити" кордон. Для проведення виборів на Донбасі необхідно створити дієву адміністративну і правоохоронну вертикаль, яка гарантуватиме громадянам бодай якісь права і свободи.

Без цього будь-які "вибори" нагадуватимуть абсурдистську театральну постановку, за яку буде соромно всім до неї причетним. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme