Як Трамп вб’є міжнародні торгівельні угоди і чи допоможе це Україні

Вихід США з угоди про Транс-Тихоокеанське партнерство гарантує домінування Китаю в регіоні і виключає можливість підписання аналогічної угоди США з ЄС. Що, з іншого боку, відкриває певні можливості для третіх країн. Включно з Україною

Журналіст відділу «Світ»
Як Трамп вб’є міжнародні торгівельні уго…

Новообраний президент США Дональд Трамп у перший же день на посаді збирається повідомити про намір США вийти з угоди про Транс-Тихоокеанське партнерство. Яка, за словами Трампа, є "потенційною катастрофою для США". "Замість цього ми будемо вести переговори про справедливі, двосторонні торговельні угоди, які приносять робочі місця і промисловість назад до Америки", - переконує Трамп.

Угоду про ТТП було підписано 12 країнами Азіатсько-тихоокеанського регіону (США, Канада, Австралія, Нова Зеландія, Сінгапур, Малайзія, Бруней, В'єтнам, Японія, Мексика, Чилі і Перу). Її офіційна мета - зниження тарифних бар'єрів та регулювання внутрішніх економічних правил.

Втім, документ неодноразово звинувачували в тому, що він сприв перенесенню виробництва з розвинутих країн (США, Австралії та Японії) в країни з дешевою робочою силою.

Що йшло на користь американським та всім іншим капіталістам – але не допомагало жити робітникам у високорозвинутих країнах та бізнесменам – у економічно відсталіших.

Рішення майбутнього президента США вийшло цілком логічним і навіть сподіваним. По-перше, Трампу слід зробити бодай якісь рухи, спрямовані на виконання передвиборних обіцянок. Так вже заведено у США. А спроба повернути ознаки життя в «іржавий пояс» США, безумовно, була чи не ключовим пунктом передвиборної програми Трампа.

По-друге, особливо легко і зручно руйнувати те, що, по правді, так і не було збудовано. Оскільки підписання угоди про ТТП вимагало ще й її ратифікації. Яка на даний момент не відбулась у жодній ключовій для угоди країні. Тому масштабна й амбіційна угода, під дію якої мало потрапити замалим не 40% світового ВВП, тепер, цілком ймовірно, помре, так і не народившись.

Чи поверне розрив угоди життя в американську промисловість – покаже час. Бо чимало заводів «іржавого поясу» США, насправді, зупинились задовго до масштабних міжнародних тарифних угод – тому й розрив цих угод навряд чи на них істотно вплине.

А от кому розрив угоди про ТТП точно допоможе зберегти домінування в регіоні – то це Китаю. Принципово не включена до ТТП, «майстерня світу» розглядала цю угоду, як вагому економічну загрозу. Оскільки ТТП могла привести інвестиції до тих азійських країн, де робоча сила, як мінімум, не дорожча ніж у самому Китаї – що неминуче підірвало би позиції економіки Піднебесної на глобальному ринку.

Стосовно Росії, то кінець ТТП не вплине на її економічне становище в світі рівним рахунком ніяк. Оскільки масштабної торгівлі в регіоні вона не веде – за винятком торгівельних стосунків «нафта і газ в обмін на все решту» з Китаєм, на які розрив угоди, звісно, не вплине.

З якоїсь точки зору, рішення Трампа стосовно ТТП не надто стосується і України. Якби не один момент. Який полягає в тому, що історія з ТТП однозначно стане взірцем для політики США стосовно іншого, навіть більш масштабного та амбіційного проекту - Трансатлантичного торгівельного та інвестиційного партнерства. Яке було навіть потужнішим аналогом ТТП, і передбачало угоду про вільну торгівлю між Європейським Союзом і Сполученими Штатами Америки. Ця угода повинна була охопити половину світового ВВП і торговельний обіг на рівні близько 1 трлн доларів США та створити спільний споживчий ринок розміром 820 млн осіб.

З якого Україна, помітимо, була б виключеною. Оскільки навіть наявні преференції в торгівлі з ЄС не давали б українським виробникам права заходити на цей ринок на рівних з європейськими конкурентами умовах. Судячи з усього, в каденцію Трампа шанси на підписання цієї угоди рівні нулю.

Що, втім, зіграє на користь України тільки в тому випадку, якщо на європейський ринок замість нелегальних українських працівників вийде адекватна українська експортно-орієнтована економіка. Втім, вирішення цієї проблеми слід шукати вже виключно в самій Україні. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme