Путін вирішив ніколи не проводити вибори на Донбасі

Україна та Росія мають два різних сценарія виборів на Донбасі, які не зможе зхрестити навіть найгеніальніший дипломат

Журналіст відділу «Світ»
Путін вирішив ніколи не проводити вибори…

Cьогоднішня зустріч “нормандської четвірки” завершилась саме так, як і сподівались. Фактичним провалом, присмаченим роздумами про те, як можна “гуманізувати” конфлікт, який поки явно не вдається припинити. “Ми не змогли домовитися щодо питань безпеки, а без цих домовленостей ми не можемо рухатися вперед” - заявив за результатами зустрічі очільник українського МЗС Павло Клімкін. “Ми порадилися і маємо кілька пропозицій: спробуємо упродовж наступних кількох місяців досягти компромісу щодо політичного процесу” - зазначив його німецький колега, фактично визнавши, що політичний компроміс відсутній — і невідомо коли з'явиться. Не порадували оптимізмом і Лавров з Еро.

І причиною провалу не є кваліфікація — чи бажання — дипломатів, що б ми не думали про особу кожного із них. Причина — у принциповій несумісності російського та українського планів замирення на Донбасі. Російський передбачає фактично автоматичне узаконення чинної “донбаської влади” через “вибори” під дулами автоматів, перекладання гуманітарних проблем регіону на Україну і частково — на Європу, і перетворення сьогоднішніх військових злочинців на легітимних представників регіональної влади, які уважно прислухатимуться до Москви — і примусять Київ дослухатись до себе.

Українська сторона може прийняти навіть широку автономію регіону — але для того, щоб Донбас повернувся в Україну, слід припинити стрілянину, відновити державний кордон, забезпечити виконання українських законів на цій території, і тоді провести вибори з належною можливістю для участі всіх без винятку українських політичних сил. Про “Донбас, в якому можна проводити вибори” можна буде говорити тоді — і тільки тоді, коли в центрі Донецька можна буде розвішати листівки БПП, “Народного фронту”, Самопомочі та Радикальної партії — і залишитись при тому живим. І щоб листівки могли при тому залишитися на своєму місці бодай годину. У всіх інших випадках говорити про “можливість проведення демократичних виборів" не випадає.

Чи може хтось знайти у російському і українському планах врегулювання конфлікту на Донбасі щось спільне? От і Лавров зі Штайнмаєром, Клімкіним та Еро не змогли. Тому й узгодити принципово неузгоджувані позиції не вдається вже впродовж більше ніж року.

Все, що залишилось дипломатам — це ще раз понадіятись на “невизначене майбутнє”. В якому Росія перейде до гіпотетичного “плану Б”, який передбачає хоч скільки-небудь адекватну позицію для початку політичних торгів. В іншому разі, виборів не буде. І це, ймовірно, починають розуміти в Москві — тому й трапився вчорашній шум з “приватним візитом Меркель”. Але кремлівські поступки, схоже, поки надто малі, аби витрачати на них час і увагу зайнятих людей.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme