Володимир Путін та „магічний нооскоп” для "міфологічного прогресизму"

Чим насправді є Вайно з його „упереджувальним управлінням” – інформаційною провокацією чи початком пошуку „путінської вундерваффе”?

Журналіст відділу «Світ»
Володимир Путін та „магічний нооскоп” дл…

Спочатку, коли історія з „нооскопом” новопризначеного глави путінської адміністрації Антона Вайно згадувалась як анекдот, здавалося, що він призначений на посаду не зважаючи на свої дивнуваті теоретичні концепції. Тепер, коли вона вийшла на перші шпальти газет, приходить підозра, що саме завдяки „нооскопу” і „випереджувальному управлінню” він і став тим, чим став.

Викладки Вайно і його співавторів було здійснено у двох „програмних” працях – у книзі „Образ Перемоги” і статті „Капіталізація майбутнього”.

Втім, чітко відповісти на питання „Що означають ці концепти?” не вдається навіть після знайомства з цими „науковими працями”.

„Випереджувальне управління - це система систем, що включає в себе: систему візуалізації передбачення; мережеву систему, що об'єднує передбачення з процесом політики; і систему зворотного зв'язку. Система візуалізації передбачення спрямована на сценарний аналіз розвитку передбачуваних подій, своєчасне попередження про майбутні головні події та приведення в готовність вищих чиновників до потенційно можливих наслідків”. Все зрозуміло?

До речі, визначення „нооскопа” теж сильно змінюється від випадку до випадку. То він „перший прилад, що дозволяє вивчати колективну свідомість людства” (так у статті про „Капіталізацію майбутнього”, то „дівайс Інтернету Речей, який сканує транзакції між людьми, речами і грошима - базову основу збору BIGDATA” – як то заявив, зі збереженням авторської орфографії, співавтор винаходу кандидат технічних наук Віктор Сараєв.

Втім, у працях Вайно „нооскопом” і випереджувальним управлінням” все не обмежується – там є ще й „Superкласс” – він же еліта, який володія „фарном” – він же „еміаненція божественного вогню”, і гігантська кількість інших, украй несподіваних наукових термінів.

Володимир Путін та „магічний нооскоп” для "міфологічного прогресизму" - фото 1

Якщо хтось не вірить, що до всього цього можна ставитись всерйоз – то ось вам цитата зі „спеціаліста з інформаційних воєн” Георгія Почєпцова, який рік тому писав, що Антон Вайно „володіє сучасними методами, включаючи так зване випереджаюче управління, яке було винайдене в надрах Пентагону”.

Думка адекватних вчених – в тому числі російських – з цього приводу цілком сподівана.

„Це міфологічний прогресизм. Цікаво, що міфологічне конструювання майбутнього і спроби висунення гіпотез, що цим майбутнім можна керувати, може стати офіційною ідеологією влади” – так відгукується про творіння товариша Вайно Симон Кордонський, професор Вищої школи економіки в інтерв’ю ВВС.

„Якщо поставитися до всього всерйоз, то стаття (про випереджуюче управління – ред.), безумовно, не може не викликати тривогу. Оскільки там представлена утопічна ідея, не пов'язана ні з якою наукою, але пов'язана з якоюсь всеосяжною системою управління, яка повинна бути замкнута на вищих чиновників” – вторить йому російський філософ, професор Віталій Курінний.

Втім, помітна частина російських вчених надто відверто про „науку Вайно” говорити вже не бажають. Так, на всяк випадок.

Пояснення подібному повороту в путінській адміністрації – від суворого практика-чекіста Іванова до на перший погляд сірого й непримітного, а на другий – абсолютно божевільного Вайно, може бути тільки два. Перше – що ми спостерігаємо цілком раціональну спробу Володимира Путіна відвернути громадську увагу – в тому числі, й міжнародну – від реальних тем і проблем. Пересічні росіяни задумаються, чи допоможе їм нооскоп, еліта задумається, чи не зайнятись випуском нооскопів за держзамовленням, опозиція стривожиться – чи не саджатимуть їх тепер не тільки за сфабрикованими справами, але й за „підозрою, висловленою божественним нооскопом”.

Інше пояснення полягає в тому, що в рамках своїх чинних знань і розуміння реальності, Путін не бачить хорошої стратегії для продовження „перемог” і „приєднань”. „Аншлюси” і навіть „бліцкріги” завершились. Попереду лиш сіре животіння. Або продовження агресивної політики – зі своїм Сталінградом і висадкою в Нормандії.

І тому Путін робить ставку на чудо – як робив свого часу ставку на „чудесну зброю” біснуватий фюрер. Тільки той робив ядерну бомбу і міжконтинентальні ракети, а Путін надіється на „зороастрійський божественний вогонь”, на „ідеальну систему упереджувального управління” і „нооскопи” – які, як чарівних півників у відомій російській казці, розвішають по кремлівських баштах, щоб знати, з якого боку чекати супостата.

Але оскільки „нооскопи” вигадали малограмотні шахраї, то ці чудесні прилади ніколи не вкажуть на реальну причину більшості сучасних російських проблем. Ту, яка сидить в самому Кремлі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme